Ana Sayfa Rehber SEO’da Link Verme Kuralları

SEO’da Link Verme Kuralları

0
SEO'da Link Verme Kuralları
SEO'da Link Verme Kuralları

Web siteleri için önemli bir konuda link inşası oluşturmaktır. Özellikle de site dışına çıkacak olan bu linkler sitenin inşası noktasında önemli bir faaliyeti oluşturur. Genel anlamda bir bakış yakalayacak olursak sitenizin başka siteler tarafından tavsiye edilmesi aynı zamanda sizin sitenizin kalitesini de artırabilecek en önemli çalışmadır. Link almak yani başka bir deyişle site dışı optimizasyon aynı zamanda sizin sitenizin google gibi arama motorlarında yükselmesi için içeriklerinize yaptığınız çalışmanın farklı bir boyutudur.

Site dışı SEO çalışması yaparken önemli olan birkaç konu başlığı vardır. Dilerseniz bu önemli başlıklara kısaca bir göz atalım.

Link Alırken

Yazılmış olan makalenin SEO uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz ve linkinizi sektörel ancak kaliteli sitelerden tercih etmelisiniz. Bunun için farklı alanlara yönelebilirsiniz örneğin forumlar, bloglar ya da sosyal medya alanları etkili olacaktır

Sosyal Medyadan Link Almak:

Eğer ki kendinize yani markanıza ait bir ya da daha fazla sosyal medya platformu varsa bu hesapları kullanarak paylaşımlarınıza link vererek yapabilirsiniz. Bu sizin sitenizin trafiğini yükseltecek bir çalışma olacaktır.

Blog Sitelerden Link Almak: 

İnternet dünyası kocaman bir alandır dolayısıyla içeriğinde birbirinden farklı blog siteleri bulunur. Burada önemli olan konu blog sitesinden link alacaksanız aynı sektörde olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ancak bu sayede arama motorlarındaki sıralamanıza katkısı güçlü olacaktır.

Dizin Ekleme:

İnternet sitenizi örneğin DMOZ gibi kaliteli ve etkili dizinlerin sitesine ekleyebilirsiniz. Arama motorları dizin sitelerini kendi arşiv sistemlerinde depolar.

Makalelerden Link Alma: 

Makale içerisinde anahtar kelimelere link vermelisiniz. Bu sayede siteniz için backlink elde etmiş olursunuz.

Anahtar Kelime Seçimi:

Bir içerik için en önemli konulardan bir tanesi anahtar kelime seçimidir. Arama motorları makale içerisinde kullanılan anahtar kelimelere göre sizi dikkate alacaktır.

İç Linkleme Nedir?

İnternet sitelerinde yukarıda bahsettiğimiz gibi dış linklemenin yanı sıra iç linkleme konusu da vardır. Bunların ikisini de birbirinden ayrı tutmamak gerekir. Yani dışarı linki nasıl çıkmanız gerekiyorsa aynı özeni ve farklı kuralları iç linkleme içinde değerlendirmek zorundasınız. Dış bağlantılar olmazsa olmazdır, ancak iç bağlantılar söz konusu olduğunda seçici olunması gerekir. çÜnkü sitenizin içinde kurallara ne kadar çok uyum sağlarsanız Google sizi gelecek planlamasında o kadar iyi değerlendirmeye başlayacaktır.

İç linkleme yapılırken değerlendirilmesi gereken en önemli şey hangi kelimeye bağlantı vereceğiniz olması gerekir. Bunu yaparken anahtar kelimenizi kullanmamanız tavsiye edilir. Bunun yerine bağlantıyı kategori ya da ürüne göndermek daha iyi sonuç verir. İç linkleme esnasında makale içerisindeki link sayısını en az olacak şekilde tutmalısınız. Örneğin ideal olan bir tanedir, fakat zorda kaldığınız sürece ya da makalenin uzunluğuna göre bunu üç taneye de çıkarabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki her şey Google için yapılıyor ve Google içeriği kaliteli, özgün ve uyumlu olan her siteye önem verir ve onu yukarılara doğru taşımayı tercih eder. Siz eklediğiniz tüm makalelerde bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece korkmanız gereken hiçbir şey olmayacaktır.

İç linklemelerin amacını şu şekilde sayabiliriz.

  • İnternet sitesi içinde gezinmeyi kolaylaştırır.
  • Aynı sitenin içindeki tüm sayfaların birbiriyle ilişkilendirilmesini sağlar.
  • Sayfanın sıralamasının yükselmesine imkan sağlar.
  • Arama motoru botlarının diğer sayfalara da gezinmesine imkan sağlar.

İç Linkleme Neden Önemlidir?

Yukarıda aslında linklemenin neden önemli olduğunu belirttik ve anlamayanlar için tekrar bir özet halinde belirtebiliriz. Siteniz içindeki tüm sayfaların değeri birbirinin aynısıdır. Kurumsal bir sayfaya sahipseniz bir sayfanızı yükseltirken diğerini göz ardı edemezsiniz. İç linkleme ise işte tam bu noktada devreye girer ve sizin geri plana atmak istemediğiniz sayfalarınızın da daha değerli olmasına imkan sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz