Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?

Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?

0
Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?
Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?

Jeotermal enerji dünyada zaten bulunan elementlerden oluşur ve çok iyi bir Yenilenebilir Enerji kaynağıdır. Jeotermal Enerji, yerkabuğunun iç kısmında bulunan bir tür termal enerjidir. Dünyanın bu en iç kısmındaki sıcaklık 4000 santigrat derecenin üzerine çıkabilir. Yerkabuğunda bulunan sıcaklık son derece yüksektir, bu da bazı kayaların ve minerallerin diğer katı maddeleri eritmesine ve sıvılaştırmasına neden olur.

Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?
Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?

Jeotermal Enerji ve Jeotermal Isıtma

Jeotermal Enerji ve Jeotermal Isıtma dünyada uzun süredir yaygın olan bir durumdur. Dünyanın her yerinde  kullanılan kaplıcaların varlığı Jeotermal Enerji kullanımına mükemmel bir örnektir. Jeotermal Enerji, Jeotermal Güç olarak bilinen bir elektrik üretim modu olarak da kullanılmaktadır.

Jeotermal Enerji ve geniş uygulamaları, insanoğlunun ilerlemesinde önemli bir faktör olmuştur. Antik çağlarda hiç kimse, doğal kaynaklardan enerji toplamanın ve üretmenin mümkün olacağını düşünmemişti bile. Jeotermal Enerjinin kökeni Yunan kültürüne dayanmaktadır ve “Dünya” anlamına gelen “Geo” ve “Enerji” anlamına gelen “Termal” kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?
Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?

Jeotermal Enerji Üretimi

Dünya’nın çekirdek bölgesine doğru içeriye doğru gidildikçe sıcaklığın katlanarak arttığı gözlemlenebilir. Bu sıcaklık artışı olgusuna Jeotermal Gradyan denir. Bu jeotermal gradyan, Dünya’nın çekirdeğine doğru her 1 Kilometrede 25 Santigrat derece artmaktadır. Bu sıcaklık artışı olgusu, Dünya’nın çekirdeğini gezegenimizin en sıcak bölgesi haline getiriyor.

Çekirdekteki sıcaklık 5000 santigrat derecenin üzerine çıkabilmektedir ve bu aşırı sıcaklık Jeotermal Enerji oluşumunun birincil kaynağıdır. Bu ısı, su kütleleri, kayalar ve gazlar gibi çeşitli coğrafi varlıkların ısınmasıyla sonuçlanan temel bir ısı kalitesi olduğu için çekirdekten dışarıya doğru yayılır. Bu ısı, radyoaktif maddelerin bozulmasında önemli bir rol oynar.

Dünyanın alt kabuk bölgesi, diğer iç yüzeyler kadar ısınmaz. Dünya’nın iç kabuğunun mantosunda bulunan kayaçlar ve diğer oluşumlar magma haline dönüştüğünde, sıcaklık 700 ila 1300 santigrat dereceye kadar yükselir.

Kayalar erir ve gazlar ve gaz kabarcıkları bu erimiş kayaların içine sızar. Erimiş kayaların ve gazların bu birleşimi, Dünya’nın yüzeyinde lav gibi patlar. Yerkürenin iç kabuğunda oluşan magma, yakındaki kayaların erimesine ve sonuç olarak Jeotermal Enerjinin dünya yüzeyinde çeşitli biçimlerde Dünya yüzeyinde salınmasına neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz