Ana Sayfa İnceleme İçerik Yazarlığı Nedir? İçerik Yazarlığı Ücretleri Nelerdir?

İçerik Yazarlığı Nedir? İçerik Yazarlığı Ücretleri Nelerdir?

0
içerik pazarlama
içerik pazarlama

Teknolojinin gelişmesiyle internet kullanıcılarının da sayısı bir hayli arttı. Bunun bir sonucu olarak da sosyal medya ve platformlar önem kazandı. Markalar ve web siteleri de bu gelişime uyum sağlayarak dijital dünyada kendilerine bir yer edinmek istiyorlar.

Markanızın tanınırlığını sağlamanın yanı sıra sizlere pek çok avantaj kazandıran içerikler oluşturabilirsiniz. Online içerik yazarlığı ile kaliteli içerikler üretilebilir ve web siteniz için hedeflerinizi yerine getirebilirsiniz. Bu yazımızda, içerik yazarlığının ne olduğundan ve içerik yazarlığı ücretlerinden bahsettik.

İçerik Nedir ve İçerik Yazarı Kimdir?

Teknoloji son birkaç yıl içerisinde oldukça gelişti. Bu nedenle günümüzde geniş kitlelere hitap edebilmek istiyorsanız bu teknolojiye uyum sağlıyor olmanız da gerekli. Markanın mesajını, hedefini, ürün ile hizmetlerini yayabilmek ve bilinirliğini sağlamak için hazırladığı içerikler vardır. Bu içerikler sesli, görsel ya da yazılı olabilir. Hangi türde olursa olsun tüm bu içeriklerin sahip olması gereken bazı unsurlar var. İlk olarak içeriklerin tamamı özgün ve kaliteli olmalı.

Hangi türde içerik hazırlanacağına hedef kitle araştırması sonucunda karar verilmeli.  Çünkü hangi kitleye hitap ettiğinizi bilmeli ve bu kitlenin yaygın olarak kullandığı platformlara yönelmelisiniz. Her bir platformun kendine uygun dili var. Örneğin; sosyal medya platformlarında paylaşılan her metin içerik olarak kabul edilmez.

İçerik yazarlığı, yapılan paylaşımları marka hedefine uygun hâle getirmek demek. Yazılı içerik türlerinde içeriğin üretildiği dilin kurallarına hakim olunması gerekiyor. Yazım hatalarının olduğu, anlatım bozukluklarıyla dolu ve okunması zor metinler okuyucu tarafından ilgi görmeyecektir.

Hangi sektörde içerik üretildiği bilinmeli ve bu sektöre uygun içerikler hazırlanmalı. İçerik yazarlığı örnekleri incelenebilir ve pazar analizi yapılabilir. Bununla birlikte arama motorlarına üst sıralara çıkmanıza yarayacak başlık ve anahtar seçimleri yapılmalı. Planlı ve kurgulanmış metinler hazırlanmalı ve okurun ilgisini çekmeli. Tüketimin daha çok yaygınlaştığı çağda internet kullanıcıları bilgiye en kısa yoldan uğraşmayı tercih ederler. Bu nedenle metinlerin paragrafları uzun ve sıkıcı olmamalı. Böylelikle okuru içinde tutmayı başarabilir.

Ayrıca içerikler her ne kadar kaliteli olsa da her zaman daha çok zenginleştirilebilir. Örneğin, link verme yöntemini kullanabilir ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda “İçerik yazarlığı nedir?” sorusuna “Markanızın ya da web sitenizin reklamını, tanıtımını ya da bilinirliğini yükseltecek kalitede çeşitli mecralarda içerik üreten kişi” cevabını verebiliriz. İçerik yazarlığı yapan kişi markanın isteklerini göz önünde bulundurmalı ve bu isteklere uygun olarak kaliteli metin üretmelidir.

İçerik yazarı blog, web sitesi ya da pazarlama gibi alanlarda okuyucunun ilgisini çekecek metinler hazırlamalı. “Çevrim içi içerik yazarlığı nedir?” sorurusuna ise “Tüm bu unsurlarla birlikte internet üzerinden çalışan, araştırmalarını ve metinlerini internet ortamında gerçekleştiren kişi” diyebiliriz. İçerik yazarlığı yapan kişi tüm işlerini dijital ortamda gerçekleştirir.

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

İçerik yazarlığı yapmak isteyen kişiler belirli özelliklere sahip olmalıdı. Bunların ilki araştırmayı sevmek. Her zaman ilginiz dahilinde metinler hazırlamanız mümkün olmayacağı için araştırma yapabilmeli ve bu şekilde içerik oluşturabilmelisiniz. İçerik ürettiğiniz dilin tüm kurallarına hakim olmalısınız. Böylelikle okuru sıkmayan ve kaliteli içerikler üretebilirsiniz. Hangi türde metin hazırladığınıza uygun olarak hitap dilinizi kullanabilmeniz gerekir. Blog metinlerinin dili ile reklam ve tanıtım metinlerinin dili aynı olmayacaktır. Sosyal medyada paylaşılanların kalitesini artırabilecek ve zenginleştirebilecek teknik donanıma sahip olmalısınız. En önemlisi ise her zaman doğru ve net bilgi vermelisiniz.

Bunların yanı sıra düşüncelerinizi ve sahip olduğunuz bilgileri yazıya dökebiliyor olmanız gerekir. Gündemi takip etmeli ve yazı yazmayı sevmelisiniz. Ayrıca eleştiriye açık biri olmanız önemli. Hazırladığınız içeriklere eleştiri gelebilir ve siz bu eleştirileri dikkate alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte “İçerik yazarı nasıl olunur?” konusu da merak ediliyor. İçerik yazarı olabilmek için herhangi bir bölümden mezun olma şartınız bulunmaz. Ancak kendinizi geliştirmiş olmanız en önemli unsur. Bunun için içerik yazarlığı eğitimi alabilir ve bu alanda yapılmış metin örneklerine bakarak kendi üslubunuzu oluşturabilirsiniz. Daha çok gelişim sağlayabilmek için farklı türlerde içerikler oluşturabilir ve tek konuya yoğunlaşmanızı önleyebilirsiniz. Ayrıca freelance içerik yazarlığı için bir dijital pazarlama ajansı ile anlaşma yapabilirsiniz. Bu sayede daha çok gelişim gösterebilmeniz de mümkün olur.

İçerik Yazarları Ne Kadar Kazanır?

İçerik yazarlığı yapmak ve bu sektörde kendinizi geliştirmek istiyorsanız bunu bir meslek olarak görebilirsiniz. Gelişen teknolojide markaların ve web sitelerinin bilinirliğini sağlamak, arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak ve markanın hedefleri, ürün ve hizmetleri hakkında net bilgiler vermek içerik yazarlığı ile mümkün. Bununla birlikte teknolojiye uyum sağlayamayan ve çeşitli platformlarda varlığını kanıtlayamayan markalar reklam yapamaz, kampanyalarını daha geniş kitlelere ulaştıramaz ve istediği tanıtımı sağlayamaz.

Doğru metin ve uygun başlık, anahtar kelime tercihleri ile marka arama motorlarında üst sıralarda yer alır. İnternet kullanıcıları için yaptıkları aramada üst sıralarda bulunan sayfalar güvenli kabul edilir. Yapılan içerik çalışmaları ile marka güvenirlik kazanır. Bu unsurlar sebebiyle dijital içerik yazarlığı oldukça önemlidir. Bu işi yapmak ve sektörde kendisine yer bulmak isteyen yazarlar bu konulara önem vermeli. Yaptıkları iş önemli olduğu için içeriklerini özen göstererek hazırlamaları gerekir. Peki, içerik yazarlığı nasıl yapılır?

Adım Adım İçerik Yazarlığı

İlk olarak kendi blog sayfanızı hazırlayarak bu işe başlayabilirsiniz. Blog sayfanızı geliştirebilir ve burası için çeşitli konularda içerik hazırlayabilirsiniz. Bir diğer yol ise freelance internet sitelerine girerek müşterilerle iletişime geçebilirsiniz. Müşterilerin isteği üzerine içerik hazırlayabilir ve bu şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Sonuncu ve bu sektör için en garanti olanı ise içerik yazarı arayan ajanslarla iletişime geçmek ve bu şekilde onlar tarafından size gönderilen içerik taleplerini beklemek olacaktır.

Sektöre henüz yeni girdiğiniz için kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak en kolay yöntem de bu. İstediğiniz aralıklarla içerik alabilir ve üretebilirsiniz. İçerikleriniz üzerinden eleştiri alabilir ve doğru içerik yazmayı bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için sektörde yazar ekip arkadaşı arayan içerik ajansı hakkında araştırma yapabilir ve bu şekilde adım atabilirsiniz.

İçerik Yazarlığı Fiyatları

İçerik üretmek için tüm şartları sağlıyor ve bunu meslek edinmek istiyorsanız içerik yazarlarının ne kadar kazandığını da merak edersiniz. Freelance olarak yapılan bir iş olduğu için bu alanda net bir kazanç elde etmeniz mümkün değil. Kazancınızı değiştiren pek çok unsur da yer alır. Bunların ilki bu sektördeki tecrübeniz. Yeni başlayan biri yüksek kazanç elde edemeyebilir; ancak çalışarak ve kendinizi geliştirerek kazancınızı artırabilmeniz mümkün.

Üretim yaparak hızınızı artırır ve daha çok içerik alabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız ücret de artış gösterecek. Performansınızın yükselmesi için için kendinizi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Seviyenizi, tecrübenizi ve performansınızı artırarak istediğiniz kazancı elde etmeniz mümkün. Ayrıca kendi blog sayfanızı oluşturduysanız ya da freelance internet sitelerinde müşterilerde direkt olarak iletişime geçiyorsanız farklı kazançlar da elde edersiniz. Ajans, blog veya müşterilerle doğrudan iletişim yoluyla yaptığınız işlerde farklı fiyatlandırmalar olur. Aynı zamanda sektördeki ajanslar için farklı fiyatlandırmalar söz konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz