Ana Sayfa Mobil Android Cep Telefonu ve Tablet IMEI Nasıl Öğrenilir?

Cep Telefonu ve Tablet IMEI Nasıl Öğrenilir?

0
Cep Telefonu ve Tablet IMEI Nasıl Öğrenilir?
Cep Telefonu ve Tablet IMEI Nasıl Öğrenilir?

IMEI bir cihazın kimlik numarası, seri numarası anlamına gelir. Her cihazın bir IMEI numarası mutlaka vardır. Çünkü hiçbir cihaz aynı IMEI numarasını taşıyamazlar. Bir cihazın IMEI numarasının başka bir cihaza kopyalanması risk teşkil etmektedir. Özellikle ülkemize getirilen kaçak telefonlar IMEI numaraları değiştirilerek kullanıldıklarından dolayı sakıncalıdır.

IMEI numaraları toplamda 15 farklı numaradan oluşur. Açılımı ise Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği olarak geçer. Mobil cihazların güvenliğinin sağlanabilmesi açısından bu numara verilir ve sorgulama yapılarak cihazın kim tarafından ve hangi servis sağlayıcısı ile birlikte kullanıldığı da belirlenmiş olacaktır.

Bir cep telefonu üzerindeki IMEI numarasını öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bu cihaza bağlı değişiklik gösterebilmektedir. Android ve IOS cihazlarda farklı seçenekler yer alır. IMEİ numarasını farklı yollardan öğrenebilirseniz güvenliğiniz içinde kayıt ettirebilirsiniz.

Eğer bu ve benzer soruların yanıtlarını merak ediyorsanız sizde sitemizi takip ederek makalelerimizi okumaya devam edebilirsiniz

IMEI Nedir?

İngilizce bir kelime olan IMEI açılım olarak ‘International Mobile Equipment Identity demektir. Türkçe de karşılığı ise Uluslararası Mobil Cihaz Kodu şeklindedir. IMEI numarası bunun için cihazların seri numarası olarak geçer. Bu numara telefonlarınızda ve tabletlerinizde yer almaktadır.

Telefon ve tabletlerde bulunan bu numara cihazın üretimi esnasında eklenir ve sürekli o cihazda kalır. Benzersiz ve tek olan numara aynı zamanda cihazın garantisinin sorgulanması açısından da önemli bir özelliği vardır. Bu numara sayesinde cihazın üretim yılı, nerede üretildiği, teknik özellikleri ve modelinin ne olduğu gibi tüm bilgilere erişebilmek mümkündür. IMEI numarası cihazın kimliği olduğu için cihazınızın çalınması durumunda yetkili servise gidip cihazınızın çalındığını bildirdiğinizde cihazınız IMEI numarası üzerinden kapatılacaktır.

Cep Telefonu ve Tablet IMEI Nasıl Öğrenilir?
Cep Telefonu ve Tablet IMEI Nasıl Öğrenilir?

IMEI Nasıl Öğrenilir?

Sahip olduğunuz cihazınızın IMEI numarasını bulabilmeniz için yapabileceğiniz farklı yöntemler var. Bunların bazıları basit olurken bazıları biraz daha uğraştırıcı olur. Peki, siz sahip olduğunuz cihazınızın IMEI numarasının ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Peki bu numaranın ne olduğunu öğrenmek istiyor musunuz? Eğer sorunun yanıtı evet ise bu durumda android ve IOS cihazlar için hangi yöntemlerin kullanıldığını aşağıda okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bir cep telefonunun IMEI numarasını öğrenebilmenin en kolay yöntem cihaz üzerinden #06# rakamlarını tuşlamaktır. Bu sayede cihazınızın seri numarasına hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Bu yöntem hem android hem de IOS cihazlar için geçerlidir.

İlginizi Çekebilir: Kayıp Airpod Kulaklık Nasıl Bulunur?

Bu rakamları çevirdiğinizde telefonunuzun gönder ya da arama sekmesine basmanız gerekmez. Numarayı girişinizin ardından seri numara hemen bilgi ekranınızda yer alacaktır. Bu numaranın kopyalanmasına izin verilmediğinden unutmamak için saklamak istiyorsanız yapmanız gereken şey ekran görüntüsü almanız ya da numarayı herhangi bir yere yazmanız olacaktır.

IMEI Nasıl Öğrenilir?

IMEI numarasını öğrenmenin bir diğer yolu da şirketlerin internet sayfasını ziyaret etmektir. Cihazınız hangi marka ise o markanın internet sitesine girdiğinizde destek alanı üzerinden sorgulayarak sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

Android Kullanıcıları İçin IMEI Numarası Öğrenme Yolları

Android cihazlarda IMEI numarasını öğrenebilmenin farklı bir yolu daha vardır. O da cihazın kendi içinden arama yapmanız. Bunun için yapmanız gereken şey ayarlar menüsüne giderek arama bölümüne IMEI yazmanızdır. Eğer sonuç çıkmazsa bu durumda telefon hakkında sekmesine gidebilir ve tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Telefonumun IMEI numarası yok ya da telefonumda böyle bir bilgiye ulaşamıyorum gibi bir düşünceniz kesinlikle olmasın çünkü telefonun IMEI numarası olmadan çalışması söz konusu olmayacaktır. Bunun için muhtemelen siz yanlış yere bakıyor ya da arıyorsunuz. Bizim yukarıda bahsettiğimiz gibi yöntemleri tek tek denemeniz doğru seri numarasına ulaşmanızı sağlayacaktır.

IMEI numarasını bulabilmenin bir yolu da cep telefonunun bataryası çıkıyorsa arkasını açarak bataryayı çıkarmaktır. Bataryayı çıkardığınızda altında barkodu olan bir yer görürsünüz ve bu barkod üzerinde IMEI numarası yazar. Günümüzde üretilen telefonlar maalesef bataryası sizin tarafınızdan kolay çıkmayacağı için bu yöntem daha çok eski model telefonlar için geçerli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz