Ana Sayfa İnceleme Dijital Pazarlama Tekniği Olarak SEO Kullanmak

Dijital Pazarlama Tekniği Olarak SEO Kullanmak

0
SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital Pazarlamacılar İçin SEO Kılavuzu

Arama otoru optimizasyonu, her türden işletmenin dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olmalıdır. SEO tekniklerinin doğru kullanımı, arama motorlarının sonuçlarında ilk sıralarda çıkmanızı ve daha çok potansiyel müşteri kazanmanızı sağlayabilir.

Bu, 7 Slot gibi nispeten niş markalar kadar, global şirketler için de geçerlidir: İşletmenin büyüklüğü veya türü ne olursa olsun, SEO, dijital pazarlama stratejisinde önemli bir yer tutmalıdır. Bu makalede, dijital pazarlamacılar için temel SEO bilgilerine yer vereceğiz.

SEO ile ne elde edebilirsiniz?

Arama motoru optimizasyonu ile elde edebileceğiniz faydalar arasında şunlar yer alır: 

 • Çevrimiçi otoritenizi ve güvenilirliğinizi artırın. Web siteniz arama motorlarında ne kadar yüksek sıralanırsa, işletmeniz hedef kitlenize o kadar güvenilir görünecektir. Sadece bu bile tek başına marka itibarını artırabilir ve ziyaretçileri markayla etkileşime geçmeleri için teşvik edebilir.
 • Arama sıralamanızı iyileştirin. Arama motorlarında daha yüksek bir sıralamaya sahip olmak, daha fazla görünürlük ve trafik elde etmenizi sağlar. Bu da daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı mümkün kılar ve bunların her biri satışa dönüşebilir. 
 • Kullanıcı deneyimini geliştirin. SEO teknikleri, web sitenizin erişilebilir olmasını da sağlar zira bir sitedeki kullanıcı deneyiminin ne kadar tatmin edici olduğu, sıralamanızı da etkileyecektir. Sıralamanızı yükseltmek için web sitenizi erişilebilir hale getirdiğinizde, daha iyi bir kullanıcı deneyimi de sunmaya başlarsınız.
 • Rakiplerinizin bir adım önüne geçin. Arama motorlarının sonuçlarında ilk sıralarda çıkmak, doğal olarak rakiplerinizin de önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu, uzun vadede ROI (yatırımın geri dönüşü) oranlarının da yükselmesini sağlar. 

SEO, tek dijital pazarlama stratejisi olarak kullanılmamalı, bunu yerine genel stratejinizin bir parçası olmalıdır. Yani halen eposta pazarlaması, sosyal medya, influencer pazarlaması ve benzeri faaliyetlere devam etmelisiniz: SEO, tüm bunları desteklemek için kullanılmalıdır.

Dijital pazarlamada SEO türleri

Çoğu pazarlamacı, SEO’nun anahtar kelimeler içeren metinlerden ibaret olduğunu düşünür, ancak arama motoru optimizasyonu bundan daha fazlasını içerir. Bu bağlamda, dört temel SEO türü olduğunu söylemek mümkündür: 

 • On-page (sayfa içi) SEO: Bir web sitesindeki sayfaları ayrı ayrı optimize etme uygulamasıdır. Hem bir sayfanın içeriğinin hem de o sayfanın HTML kodunun optimize edilmesini gerektirir. Buradaki amaç, arama motorlarının bir web sayfasının neyle ilgili olduğunu anlamasını, yani o sayfayı yararlı ve sıralamaya değer bulmasını kolaylaştırmaktır. 
 • Off-page (sayfa dışı) SEO: İşletmeye ait web sitesinin dışında yapılan optimizasyon uygulamalarıdır. Buradaki amaç, hem arama motorlarının hem de arama yapanların web sitenizi güvenilir bir kaynak olarak görmesini sağlamaktır. Bunu yapmak için üçüncü kişilere ait kaynaklarda geri bağlantılar (kendi sitenize yönlendiren bağlantılar) paylaşmak, bu tekniğin en önemli parçasıdır. 
 • Teknik SEO: Bir web sitesinin teknik yönlerini arama motoru örümceklerinin daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için optimize etmektir. Örneğin, sitede HTTPS ile robots.txt kullanmak ve XML site haritasına sahip olmak.
 • Yerel SEO: Bir işletmenin çevrimiçi kimliğini optimize etmeye odaklanır. Bir Google İşletme Profili yaratmayı gerektirir. Belirli bir coğrafi bölgede yaşayan kullanıcılar, arama sonuçlarında yerel işletmeleri öncelikli olarak görecektir, dolayısıyla bu tekniğin amacı o coğrafi bölgedeki en iyi seçenek olunduğuna dair arama motorlarını ikna etmektir. 

Bu SEO türlerinin her biri, dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olmalıdır. Bu bakımdan en sık yapılan hata, sadece sayfa içi SEO’ya odaklanmaktır. Oysa günümüzde sayfa dışı, teknik ve yerel SEO teknikleri de en az onun kadar, hatta bazı durumlarda daha önemlidir. 

Yapmanız Gerekenler

Aşağıdakiler, dijital pazarlama amaçlı SEO stratejinizin bir parçası olmalıdır. 

 • Web sitenizi arama motorları için değil kullanıcılar için optimize edin. Arama motorları, aradaki farkı anlayacak kadar gelişmiştir. 
 • Web sitenizi neyin benzersiz, değerli veya ilgi çekici kılacağını düşünün ve tasarım ile içeriği buna göre belirleyin.
 • Sitenizde net, detaylı, ilgi çekici ve bulunması kolay içeriğe yer verin.
 • Sayfa başlıklarının konuyla ilgili olmasına dikkat edin. 
 • Sosyal paylaşımlar (ve sosyal medya üzerindeki varlığınız) arama motorlarının hoşuna giden şeyler arasında yer alır uzun vadede sıralamanızı iyileştirebilir.
 • Sayfa yüklenme hızlarına dikkat edin: Hem masaüstünde hem de mobilde sayfalar mümkün olduğunca hızlı yüklenmelidir.
 • Google İşletme hesabı açın, aksi takdirde yerel SEO’dan faydalanamazsınız ve daha kötüsü, bir başkası sizin yerinize bu hesabı açabilir.
 • İşletme verilerinin hepsinin (adres, telefon, eposta, vs.) web sitesinde listelendiğinden emin olun. 

Ve elbette, profesyonel bir SEO ajansıyla çalışın: Bir dijital pazarlamacı olarak arama motoru optimizasyonunda uzman olmanız beklenmez, bu nedenle uzmanlardan yardım almak en doğrusu olacaktır. 

Kaçınmanız Gerekenler

Dijital pazarlama amaçlı SEO stratejinizde, şunlardan kaçının: 

 • Otomatik olarak oluşturulan içerik kullanmayın. Yapay zekâ veya makinelerin yarattığı içerik değersizdir. 
 • Bağlantı sahtekarlığına katılmayın. Sayfa dışı SEO için birbirlerine bağlantı verip duran site ağları vardır: Arama motorlarını yanıltmak için ücret karşılığında belirli bir bağlantıyı aynı anda yüzlerce sitede paylaşabilirler. Uzun vadede hiçbir işe yaramazlar ve sıralamanızın düşmesine neden olabilirler.  
 • Kopya içerik kullanmayın. Web sitenize eklediğiniz her içeriğin orijinal olduğundan emin olun. Ayrıca içeriğinize anahtar kelimeler doldurmayın: Modern arama motorlarının hiçbiri bu hileye kanmaz.
 • Sadece sayfa içi SEO’ya odaklanmayın. Sayfa içi SEO, global ölçekte rekabet etmenize neden olur ve büyük markalarla rekabet etmek zorunda kalırsınız. Yerel SEO ise, çok daha kısa bir süre içinde sıralamanız yükseltmenizi sağlayabilir zira rekabet daha az olacaktır. Bu nedenle, yeni başlayan küçük ve orta ölçekli işletmeler için yerel SEO çok daha önemli olacaktır. 

Son olarak, hızlı sonuçlar beklemeyin: Black Hat teknikleri kullanarak sıralamanızı daha çabuk yükseltebileceğini söyleyen “uzmanlara” güvenmeyin ve arama motorlarındaki sıranızın yükselmesinin zaman alacağını unutmayın. Sabırlı olmak, uygulayabileceğiniz en iyi stratejidir. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz