Ana Sayfa Rehber SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

0
SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İnternet sitesi denildiğinde akla gelen ilk şey hit kelimesidir. Belki bu konularla alakanız yoksa hit kelimesinin ne anlama geldiğini bilmezsiniz ya da hiç merak etmemişsiniz ancak ben yine de size yanıtını vereyim. Hit demek bir siteye gelen ziyaretçilerin sayısı demektir. Yani sitenize ne kadar çok fazla ziyaretçi akışı olursa sitenizin de hiti o kadar fazla olacaktır demektir. Hangi içeriğe dair siteniz varsa bu fark etmez hit her zaman önemlidir. Çünkü sitenize bir hit akışı varsa o zaman siteniz ciddi anlamda takip ediliyor demektir. Google’ de internet sitesine gelen ziyaretçilere göre siteye değer verir yani sizin sitenizin üstlerde olması aynı zamanda hit sayınızın da paralelinde yükselmesine yarayacaktır. Sitenizde hitinizin yükselmesini istiyorsanız bunun için de SEO çalışması yapmanız gerekir dilerseniz SEO nedir ve nasıl yapılmalıdır bu konu hakkında detaylı bir bilgi sunalım

SEO Nedir?

SEO yani diğer adıyla arama motoru optimizasyonu internet üzerindeki aramalar sonucunda belli bir algoritmanın yakalanması ve bu algoritmanın sıralama sistemi üzerindeki durumunu kapsayan bir çalışma şeklidir. Yani özellikle bugün dünyada en fazla kullanıcıya sahip olan Goole’yi baz alacak olursak yapılan çalışmanın bir sistem üzerinde ilerlemiş olduğunu görebiliriz. Google için hiçbir şey tesadüf değildir bu nedenle de sitenize sürekli inceleme botları göndererek sitenizi kontrol altında tutar. Google bunları yaparken de kendisini geliştirmeyi sürekli olarak devam ettirmektedir. Yani webmasterlarında bu süre içerisinde boş durmasını istemez.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Arama motorlarında insanlar bir konu üzerinde aratma yaparken bir takım anahtar kelimeleri kullanmaktadır. SEO ise bu anahtar kelimelerin ön plana çıkarılması noktasında yapılır ve her sitenin buna dikkat etmesi gerekmektedir. İnsanlar internet üzerinde arama yaparken gelişi güzel yapmazlar sürekli olarak kalıplaşmış bir durum vardır ve buna o şekilde devam eder. SEO çalışması sayesinde sitenin de üst sıralara çıkması hedeflenmektedir. Yeni bir site ister istemez google sıralamasında en altlardadır ve dolayısıyla milyonlarca site olduğunu düşünecek olursak sizin sıralamadaki yeriniz ancak 10. Sayfadan sonra olacaktır dolayısıyla sizin burada kalmanız demek kalitesiz bir siteye sahip olmanız demektir. SEO çalışması yapıldığında ise sitenizde hızlı bir kıpırdanma görürsünüz.

İlginizi Çekebilir: SEO Uyumlu Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

SEO bazı insanlara göre bir sanat bazılarına göre de adeta bir mühendislik işlemidir.  Bir siteyi iyi bir kullanıcı dostu haline getirebilmek için SEO’nun mutlaka işini bilen bir kişi tarafından yapılması gerekir. Bugün geldiğimiz noktada o kadar fazla internet sitesi vardır ki bu aynı zamanda farklı bir sektör haline gelmiştir. Dolayısıyla her önüne gelen ben seocu’yum diye geçinir. Ve sitenizi ehil ellere teslim etmediğinizde ister istemez bir zaman sonrasında başladığınız noktanın da altına inersiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO sürekli olarak kendini yenilemek isteyen bir konudur. Yani google gibi arama motorları sürekli olarak kendini güncellediği için aratmalardaki kriterlerde de yeniliğe giderler. SEO konusunda işini bilen birisi sürekli bir araştırma halinde olduğu için bu konuya hakimdir ve ne yapılabileceğini çok iyi bilir. Örneğin yeni baştan bir site açtınız ya da aldınız. Burada SEO’ dan önce dikkat etmeniz gereken konu özgün içeriklere sahip olmanızdır. Yani seo için önemli olan kelime aralığı vardır bu da en az 250-300 kelime olarak belirlenmiştir ancak bunun üzerinde yazılan her kelimenin sitenize artı bir puanı olacaktır.  İçeriklerinize yapacağınız iç SEO yani makaleler arasındaki bağlantı ile SEO işlemini de başlatmış olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz