Ana Sayfa Eğitim PHP Kodlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PHP Kodlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
PHP Kodlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PHP kodlarken dikkat edilmesi gerekenler yazılım geliştiricilerinin önem göstermesi gerektiği bir konu. Gelin bu konunun detaylarına değinelim.

PHP, günümüzün en önemli ve en çok kullanılan web geliştirme dili olarak açıklanabilir. Bu dil, o kadar popüler ki WordPress, MyBB ve XenForo gibi pek çok yazılımda bu dile rastlanıyor. Kullanıcılar, PHP ile beraber pek çok projeyi geliştirebilir. Burada önemli olan nokta hayal gücü oluyor. Bir kullanıcının hayal gücü ne kadar iyiyse kullanıcı ona göre kaliteli projeler ortaya koyabilir. Proje geliştirirken bazı şeyleri bilmek projenin kaliteli olmasına katkı sağlar.

PHP Kodlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PHP kodlarken dikkat edilmesi gereken pek çok şey mevcut. Bunlardan ilkiyle başlayalım. İlk şey plan yapmak. Bir işe plansız bir şekilde girilirse hem gereksiz bir şekilde fazladan zaman harcanır hem de sık sık hata yapılabilir. Plan yapmamak, deneme yanılma yoluyla zaman kaybetmek ve kodlarken fikir edinmek için çok düşünmek anlamına geliyor. Bu, performansı ciddi düzeyde etkileyebilir. Daha verimli bir çalışma için önceden plan yapmak ve yapılacak şeyin nasıl geliştirileceğini düşünerek hareket etmek doğru bir adım olacak.

PHP Kodlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PHP kodlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında projenin altyapısı yer alıyor. Bir web sitesi geliştirilirken o sitenin altyapısına değer göstermek lazım. Yani fonksiyonlar veya sınıflar geliştirip buna göre bir sistem kurmak gerekir. Örneğin sıklıkla tekrarlanan kodlar için bir dosya açılabilir ve bu dosya içerisine fonksiyon eklenebilir. Bu sayede birkaç satırlık kod tek satırda halledilir. Fonksiyon dosyasına diğer fonksiyonlar da eklenerek bu şekilde hızlı bir kodlama stili geliştirilebilir. Bu durum zaman açısından da önemli faydalar sağlar. Özetle kod yazarken altyapı kurmak daha hızlı bir şekilde gelişmek anlamına geliyor.

PHP geliştiren bir yazılımcının güvenlik konusunda büyük önem göstermesi gerekiyor. SQL injection ve XSS gibi pek çok açıklar web sitelerini etkileyebiliyor. Küçücük bir güvenlik açığı bile gözden kaçtığında o eksiklik verilerin toplanmasına yol açabilir veya kötü amaçlı yazılımcıların sistemde tam yetki almasına olanak tanıyabilir. Kısacası kod yazarken oluşabilecek güvenlik açıklarını düşünerek kodu geliştirmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse dosya yükleme sistemi geliştiriliyor ise dosya yüklenirken bu dosyanın kontrolünün sıkı bir şekilde sağlanması veya farklı yöntemler denenmesi gerekir. Bir diğer örnek olarak form göndermeden bahsedebiliriz. Form gönderme işlemi ile beraber güvenlik açığı oluşabilir. Bundan dolayı kaliteli bir kod yazılmalı.

PHP kodlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında veritabanı güvenliği yer alıyor. Eğer veritabanı kullanılacak ise bu konuda önem gösterilmesi gereken şey veritabanının ne kadar güvenilir bir yapıda yer aldığı. PHP her ne kadar güvenilir olsa da PHP ile kodlanmış dosyada yer alan bir açık veritabanını etkileyebilir veya PHP ile yazılmış kod güvenilir olsa da farklı yöntemlerle veritabanına erişilebilir. Örneğin SQL kodları ile sisteme dosya eklenebiliyor. Bunun önüne geçmek için eğer kullanılmıyor ise SQL üzerinden dosya yetkisinin kaldırılması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra kullanılmayan diğer yetkilerin devre dışı bırakılması büyük avantaj sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz