Ana Sayfa Bilgisayar Mac Macbook’ta Siri nasıl etkinleştirilir

Macbook’ta Siri nasıl etkinleştirilir

0
macbook,siri,etkinleştirme,türkçe

Bu yazımızda sizlere Apple‘ın sesli yardımcı asistanı Macbook’ta Siri nasıl etkinleştirilir detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Macbook’ta Siri nasıl etkinleştirilir

Teknoloji devi Apple’ın akıllı cihazları için geliştirmiş olduğu sesli yardımcı asistanı Siri, daha önce almış olduğu güncelleme ile Türkçe Dil desteğine kavuşmuştu. iPhone ve iPad kullanıcıları tarafından oldukça beğeni toplayan Siri bir süre önce OS X işletim sistemi kullanan Macbook‘lar içinde Türkçe dil desteğini yayımladı. Siri ile dosyalarınız arasında arama yapabilir, sistem ayarlarınızı kontrol edebilir, dil seçeneklerini ayarlayarak Türkçe sorular sorup, cevap alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Macbook’ta Siri nasıl etkinleştirilir resimli bir şekilde anlatacağım.

Peki Macbook’ta Siri nasıl etkinleştirilir? Sistem Tercihleri sayfasında Siri yoktur ne yapmalıyım? Macbook’ta Siri’yi Türkçe kullanabilir miyim? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Siri nasıl aktif edilir?

 • İlk olarak sol üst köşede yer alan Apple simgesine tıklayalım.
 • Açılan menü içerisinden Sistem Tercihleri (System Preferences) bölümüne giriş gerçekleştirelim.
macbook,siri,etkinleştirme,türkçe
 • Açılan Sistem Tercihleri penceresi içerisinde Siri başlığını bularak giriş gerçekleştirelim.
 • Sistem Tercihleri sayfası içerisinde Siri başlığını göremiyorsanız MacBook’ınızda bulunan OS X yazılım sürümü eski olabilir. Bu durumda ilk yapmanız gereken işlem ise yazılım güncellemesi olacaktır.
macbook,siri,etkinleştirme,türkçe
 • Karşınıza Siri penceresi açılacaktır.
 • Sol tarafta yer alan Siri’yi Etkinleştir (Enable Ask Siri) kutucuğunu işaretleyelim.
macbook,siri,etkinleştirme,türkçe

Siri nasıl etkinleştirilir?

 • Karşınıza Siri, isteklerinizi işleme koymak için ses girişi, kişiler ve laktasyon gibi bilgileri Apple’a gönderir. (Siri sends information like your voice input, contacts, and lacation to Apple to process your requests.) şeklinde bir uyarı penceresi açılacaktır.
 • Etkinleştir (Enable) butonuna basarak onaylayalım.
macbook,siri,etkinleştirme,türkçe
 • Siri etkin hale gelecektir.
 • Pasif olarak görünen ayarları artık kişiselleştirebilirsiniz.
 • Sayfanın en altında bulunan Siri’yi menü çubuğunda göster (Show Siri in menu bar) kutucuğunu işaretleyerek Siri’ye ihtiyaç duyduğunuz her an kolayca ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.
macbook,siri,etkinleştirme,türkçe
 • Gerekli düzenlemeleri ardından Menü Çubuğunda bulunan Siri simgesine tıkladığınızda veya kısayol tuşlarını kullandığınızda Siri aktif olacaktır ve sizden komut bekleyecektir. Bu arada Siri‘yi kullanabilmek için aktif bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır.

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Apple‘ın akıllı ürünleri için geliştirmiş olduğu sesli yardımcı asistanı olan Siri’yi Macbook’ta etkinleştirebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Macbook’ta Siri nasıl etkinleştirilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz