Ana Sayfa Bilgisayar Mac Macbook ekran görüntüsü alma

Macbook ekran görüntüsü alma

0
macbook,ekran görüntüsü,screen shot

Bu yazımızda sizlere Macbook ekran görüntüsü alma işlemi nasıl yapılır? detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Macbook ekran görüntüsü alma

Windows kullanıcısı iseniz Mac işletim sistemine sahip olan Macbook cihazlarda ekran görüntüsü almak için de eliniz Print Screen tuşunu arayabilir. Ancak Mac cihazlarda ekran görüntüsü alma işleminin bir çok tuş kombinasyonu bulunmaktadır. Bu kombinasyonların hepsini sizin için derleyerek resimli bir şekilde anlatmaya çalıştım. Mac cihazınızda ekran görüntüsü alabilmeniz için bir çok ücretli ve ücretsiz programlar bulunmaktadır. Programlar tabi ki kullanım kolaylığı sağlasalar da cihazınıza herhangi bir program yüklemeden de ekranın resmini çekebilirsiniz.

Mac’inizde ekran fotoğrafı çekmenizi gerektirecek bir çok durum olabilir. Örneğin yazdırmak istediğiniz bir alanın tamamının ekran fotoğrafını çekerek yazdırabilir, paylaşmak istediğiniz bir hatanın ekran görüntüsünü alabilir veya internet sayfalarında gezinirken hoşunuza giden bir paylaşımın ekran resmini çekebilirsiniz. Bu işlemi Windows işletim sistemli cihazlarda gerçekleştirirken paint gibi bir resim programına ihtiyaç duyulurken Mac işletim sistemine sahip olan cihazlarda böyle bir programa da ihtiyaç olmadan direkt kaydedebilirsiniz. Peki bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz.

Macbook ekran görüntüsü alma tuşu

Ekranın tamamının görüntüsünü alarak masaüstüne kaydedilmesini istiyorsanız klavyeniz üzerinde yer alan command+shift+3 kombinasyonunu kullanarak ekran fotoğrafı çekebilirsiniz.

macbook,ekran görüntüsü,screen shot

Mac cihazınızda belirli bir alanın ekran görüntüsünü alabilmek için command+shift+4 kombinasyonunu kullanmanız gerekecektir.

macbook,ekran görüntüsü,screen shot

Macbook ekran görüntüsü nasıl alınır?

Açık olan bir pencerenin görüntüsünü almak için ise command+shift+4 tuş kombinasyonunun yanı sıra boşluk (space) tuşuna da basmanız gerekecek. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde imleç bir fotoğraf makinasına dönüşecektir ve fotoğraf makinasını, görüntüsünü almak istediğiniz pencerenin üzerine taşıyarak o pencerenin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

macbook,ekran görüntüsü,screen shot

Bilgisayarınızın ekran fotoğrafını başka bir programda kullanmak istiyorsanız ve masaüstüne atmasını istemiyorsanız yani sadece hafızasında tutmasını istiyorsanız kullandığımız tuş kombinasyonlarına ek olarak Control tuşunu eklememiz gerekecek.

macbook,ekran görüntüsü,screen shot

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Macbook’ta ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Macbook ekran görüntüsü alma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz