Ana Sayfa Bilgisayar Mac Mac’te dosya ve klasör silme

Mac’te dosya ve klasör silme

0
macbook,dosya silme,klasör silme,çöp sepeti

Bu yazımızda sizlere Mac’te dosya ve klasör silme işlemi nasıl yapılır kısa yolu nedir detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Mac’te dosya ve klasör silme

Özellikle Windows’tan Mac’e geçen kullanıcılar, kullanmakta biraz da olsa zorluk çekmektedir. Ancak Mac kullanımı sanıldığı gibi hiç de zor değil. Bu yazımızda da sizlere Mac’te dosyalar ve klasörler nasıl silinir detaylı bir şekilde anlatacağım.

Mac’te dosyaları silme

Mac’inizde silmek istediğiniz herhangi bir klasörü veya dosyayı seçerek Dock’ta yer alan Çöp Sepeti simgesinin üzerine sürükleyelim. Bu işlemi gerçekleştirerek dosyaları ve klasörleri rahatlıkla silebilirsiniz. Aynı işlemi klavye kısayolunu kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için silmek istediğiniz dosya ve klasörleri seçerek klavye üzerinde yer alan cmd + Backspace tuşlarını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Yalnız silmek istediğiniz öğe kilitliyse kilitli öğeyi çöp sepeti’ne koymadan önce kilidini açmanız gerekir. Öğenin kilidini açmak için öğeyi seçin Dosya > Bilgi Ver‘i seçin. (cmd + I) Sonra da Kilitli onay kutusunun seçimini kaldırın. Yönetici hesabında değilseniz yönetici adı ve parolası girmeniz gerekebilir.

Çöp Sepeti‘ni boşaltma

  • Mac’inizde, Dock’ta Çöp sepeti simgesine tıklayalım.
  • Karşınıza açılan Çöp Sepeti’nde bir öğenin çöp sepetinden silinmesi veya çöp sepetinin tamamen boşaltılması işlemlerini sağlayabilirsiniz.
  • Bir öğenin Çöp Sepeti’nden boşaltılması için silmek istediğiniz öğeyi cmd tuşuna basarak seçelim ardından Hemen Sil’i seçelim. Açılan uyarı mesajı için ise tekrar Sil’i seçelim.
  • Çöp Sepeti’ni tamamen boşaltmak için ise pencerenin sağ üst köşesinde bulunan Boşalt düğmesini tıklayın. Ardından görünen uyarı mesajı için Çöp Sepeti’ni Boşalt’ı tıklayın.

Mac’inizden Çöp Sepeti’ne taşımış olduğunuz öğeler siz Çöp Sepetini boşaltıncaya kadar kalır. Bir uyarı olarak hatırlatmakta fayda var; Çöp Sepeti’nden silinen öğeler artık kullanılamaz.

macbook,dosya silme,klasör silme,çöp sepeti

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Mac bilgisayarınızda gereksiz klasör ve dosyalarınızı silebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz