Ana Sayfa Bilgisayar Mac Mac Başlangıç Diski Sorunu Nasıl Çözülür?

Mac Başlangıç Diski Sorunu Nasıl Çözülür?

0
Mac Başlangıç Diski Sorunu Nasıl Çözülür?
Mac Başlangıç Diski Sorunu Nasıl Çözülür?

Mac’te soru işaretli bir klasör, görmek isteyeceğiniz en son şeydir. Çünkü Apple cihazlarında yeniyseniz, başlangıç, soru işaretli bir macbook klasörüyle olursa, bunun neden olduğunu bilmeniz gerekir. Sorun muhtemelen bir başlangıç ​​diski hatasıdır. Bu, bir başlangıç ​​diskinin artık kullanılmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, bugünün makalesinde, iki ana şeyi anlayacağız. Birincisi bu sorunun neden bir macbook’ta ortaya çıktığı. İkincisi ise bir uzman onarım servisinin yardımı olmadan bunu nasıl çözeceğiniz.

Soru İşaretli Macbook Klasörü Neden Ortaya Çıkıyor?

Çözüme gitmeden önce, sorunun neden ortaya çıktığını anlamalıyız. Genelde, klasör içinde bir Mac işletim sisteminin bulunmaması nedeniyle bu durum yaşanır. Ardından, size bir başlangıç ​​diskinin mevcut olmadığını söyler. Bu aynı zamanda Mac işletim sisteminin olmadığı ve aşağıdakileri deneyeceğiniz anlamına gelmelidir:

NVRAM Sıfırlayın

NVRAM, Mac sisteminizde özel talimatları, eylemleri depolamak ve bunları çok fazla zaman almadan hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılan küçük bir bellek miktarıdır. Bu ayarlar sıklıkla yapılır.

Tercih Edilen Başlangıç ​​Diski’ni Seçin

Bunu daha önce yaptıysanız sürece aşina olursunuz, ancak çoğu kişi bilmez. Çünkü kurulum sırasında yapılmıştır.

Soru işaretli bir macbook klasörü sorunu çok yaygın değildir, bu nedenle hızlı ve dikkatli bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

İlginizi Çekebilir: Rehber

Başlangıç ​​Diski Nasıl Değiştirilir?

 • Başlangıç ​​diskini kolayca değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 • Mac’te başlangıç ​​olarak ‘Option’ Tuşuna Basılı Tutun
 • Silikonu kapalı olan bir Mac’teyse: ‘Başlangıç ​​Seçenekleri Yükleniyor’ seçeneğini görene kadar ‘Güç Düğmesini’ basılı tutun
 • Kullanılabilir başlangıç ​​disklerini gördüğünüzde, birini seçin ve ardından ‘Yukarı’ oku veya ‘Devam’ düğmesini tıklayın.
Mac Başlangıç Diski Sorunu Nasıl Çözülür?
Mac Başlangıç Diski Sorunu Nasıl Çözülür?

Kurtarma Modunda Tanılama

 • Bunu yapmanın yolu, sorunu kurtarma modunda teşhis etmektir. Macbook cihazınızı kurtarma modunda yükleyin ve uygulamayı çalıştırın.
 • Ekranınız soru işareti klasörüne takılı kaldığından, cihazınız kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun. Ardından, Mac’inizi tekrar açın ve Command + R tuşlarına basılı tutun. Bu sizi Mac Kurtarma moduna götürür.
 • Orada, ekranınızdaki açılır pencerede Disk İzlencesi’ni seçin. Uygulamada, İlk Yardım’a tıklayın.
 • Şimdi, görünen pencerede başlangıç ​​diskinizi seçebilir ve İlk Yardım’ı çalıştırabilirsiniz.
 • Uygulama, sistemdeki hasarı bulmalı ve onarmalıdır.
Başlangıç ​​Diskini Biçimlendirin ve İşletim Sistemini Yeniden Yükleyin

Yukarıda belirtilen yöntemle sorunu çözemezseniz, başlangıç ​​diskini biçimlendirebilir ve macbook işletim sisteminizi yeniden yükleyebilirsiniz. Unutmayın, bu işlem tüm verilerinizi diskten silecektir, bu nedenle yedekleme aldığınızdan emin olun. Başlangıç ​​diskini biçimlendirme adımları aşağıdaki gibidir:

 • Macintosh HD’yi seçin ve ‘Sil’i tıklayın
 • Açılır pencerede ‘biçimlendirme’ ve ‘disk adını değiştir’ seçeneğini seçin
 • ‘Birimi sil’ veya ‘sil’ seçeneğini seçerek kararı onaylayın
 • Artık tüm verileriniz kaldırılacak ve ilk ‘fabrika ayarları’ aşamasında bir sisteminiz olacak
 • Şimdi başlangıç ​​diskine Mac OS’yi yeniden yükleyin

Artık macbook cihazında soru işaretli klasörlerin yanıp sönmesi sorunu hakkında bir fikre sahip olduğumuza göre, hemen tamirciye gitmeden önce neler yapabileceğimizi ve sorunu nasıl çözeceğimizi az çok anladık.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz