Ana Sayfa Mobil Android Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir

Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir

0
apk nedir,apk nasıl yüklenir,bilinmeyen kaynaklara izin verme,apk yükleme izni,android cihazlarda apk nasıl yüklenir

Android cihazlarda APK dosyası yükleyebilmek için bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir yazımızın devamında anlatacağım.

Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir

Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız muhtemelen APK terimini daha önce duymuşsunuzdur. APK’nın ne demek olduğunu ve Android işletim sistemi için neden önemli olduğunu merak ediyorsanız gelin birlikte tanıyalım.

Android Package Kit kelimelerinin kısaltılmış hali olan APK, Android uygulamalarını dağıtmakta ve yüklemekte kullanılan bir formattır. APK dosyası, cihazlarda yükleme yapmak için gerekli tüm ögeleri barındırır. Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda EXE dosyası gibi herhangi bir APK dosyasını da Android işletim sistemine sahip bir cihaza aktarıp yükleyebilirsiniz. Bu şekilde bir uygulama yüklemeye sideloading adı verilmektedir. Google Play‘den indirerek yüklemiş olduğunuz uygulamada aynı şekilde yüklenmektedir.

Sideloading, Google Play’de olmayan uygulamaları da yüklemenize olanak tanır. Ancak APK dosyalarını indirirken çok dikkatli olmalısınız. Bilgisayarlarda olduğu gibi APK dosyalarını rasgele kaynaklardan indirmek cihazınız için tehlikeler içerebilir. Özellikle ücretli bir uygulamayı ücretsiz olarak sunan sitelere ve uygulamalara dikkat etmelisiniz. Yani güvenilir kaynaklardan indirmeye özen gösterin.

Peki APK dosyasını indirdikten sonra telefonunuza yüklemek için yapmanız gereken işlemler nelerdir. Android telefonlarda bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Bilinmeyen kaynaklara izin verme

  • İlk olarak telefonunuzun Ayarlar bölümüne giriş gerçekleştirelim.
  • Açılacak olan Ayarlar ekranında da üst kısımda bulunan Genel sekmesine giriş gerçekleştirelim.
  • Sayfa içerisinde Güvenlik başlığını bularak giriş gerçekleştirelim.
  • Açılacak olan Güvenlik ekranında Bilinmeyen Kaynaklar bölümünü görebilirsiniz.
  • Bu seçenek pasif ise aktif hale getirelim.

Artık telefonunuza indirmiş olduğunuz veya başka bir kaynaktan aktarmış olduğunuz APK dosyasını yükleyebilirsiniz. Bu arada bu işlem marka ve modem bilgisine göre değişiklik gösterebilir ancak hepsinde güvenlik başlığının altında bulabilirsiniz.

Android cihazlarda APK nasıl yüklenir

apk nedir,apk nasıl yüklenir,bilinmeyen kaynaklara izin verme,apk yükleme izni,android cihazlarda apk nasıl yüklenir

Sizde yukarıda yer alan adımları gerçekleştirerek android cihazlarda apk dosyalarını yüklemeye izin verebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı unutmayın.

Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir

Huawei telefonlarda SMS geri çekme özelliği ile ilgili yazımıza göz atmak ister misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz