Ana Sayfa Eğitim WebSocket Özellikleri ve Avantajları

WebSocket Özellikleri ve Avantajları

0
WebSocket Özellikleri

WebSocket özellikleri ve bu teknolojinin ayrıcalıkları hakkında pek çok bilgi almak gerekiyor. Sizlere bu konuda WebSocket sisteminden bahsediyor olacağız.

İnternet alanında pek çok teknoloji bizlerin karşısına çıkıyor. Bunlardan birisi WebSocket olarak yer alıyor. Bunun gibi daha pek çok teknoloji bulunmakta. Örneğin Ajax, WebSocket benzeri bir teknoloji olsa da WebSocket, daha avantajlı olmakta. Bunun nedeni aktif bağlantı üzerinden hızlı bir işlem yapılıyor olması. Peki WebSocket tam olarak ne anlama geliyor? Gelin beraber inceleyelim.

WebSocket Nedir?

WebSocket özellikleri hakkında bilgi sunmadan önce tanım yapalım. WebSocket, kullanıcı ile sunucu arasında aktif bir bağlantı sağlayan sistem. Daha teknik anlatmak gerekirse TCP üzerinden çift yönlü bağlantı açan bir iletişim protokolü olarak ifade edilebilir. Pek çok internet tarayıcısını destekleyen bu sistem, yazılım geliştiricileri için harika ayrıcalıklar vaat edebiliyor.

WebSocket, 4 farklı olaya sahip. Bunlardan birisi açıldığı anda yapılacak olaylar, bir diğeri de kapatıldığı anda gerçekleşecek olaylar. Bunun yanı sıra mesaj ve hata olayı mevcut. Mesaj olayı, sunucudan kullanıcıya mesaj gönderildiğinde aktif olurken hata olayı ise bir hata oluşursa bilgi sağlıyor. WebSocket kodlarından birisi gönderme kodu olarak açıklanabilir. Gönderme kodu, kullanıcıdan sunucuya bilgi aktarımı için yer alıyor. Kapatma kodu ise bağlantıyı kapatıyor.

WebSocket Özellikleri

WebSocket Özellikleri ve Kullanımı

WebSocket, pek çok özelliğe sahip bir sistem. Bunlardan birisi kullanıcı ile sunucu arasında TCP üzerinden bağlantı sunuyor olması. Bu özelliği sayesinde bu sistemin büyük bir avantajı yer alıyor. Sistemin bir diğer özelliği kullanıcının sunucuya veri gönderebilmesi ve sunucunun kullanıcıya veri iletebilmesi oluyor. Bu özellik, yazılımcıların sıklıkla tercih ettiği bir durum olmakta. Zaten WebSocket, temel olarak veri gönderme ve veri alma üzerine kurulmuş bir teknoloji. Bu sayede pek çok şey hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

WebSocket özellikleri dışında önemli bir avantaja da sahip. Bu sistem Ajax ile oldukça benzer. Çünkü web sayfası yenilemeden aynı sayfa üzerinden veri alışverişini mümkün kılıyor. İster PHP ister ASP.NET ister HTML olsun JS üzerinden her iki sistemde de bu özellik mevcut. Ajax, gönderdiği veri sonrasında gelen veriyi yansıtıyor. WebSocket ise sürekli aktif bir bağlantı üzerinde durduğu için bu işlemi bir miktar daha hızlı hallediyor.

WebSocket ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu kullanım alanı olarak dile getirilebilir. Bu sistem, pek çok alanda kullanımı mevcut bir teknoloji olmakta. Örnek vermek gerekirse web oyunları geliştirirken bu sistemden faydalanılabilir. Özellikle çok oyunculu oyunlarda oldukça işe yarayabilir. Bunun yanı sıra bu sistem ile beraber sohbet uygulaması geliştirilebilir. Sohbet yazılımı geliştirme konusunda da oldukça önemli olan WebSocket, büyük bir avantaj sunuyor.

Bu sistem ile birlikte insanların yapabileceği bir diğer şey anlık yorum güncellemesi ve yorum atma olarak ifade edilebilir. Örneğin bir web sayfasında konu yer alıyor olsun. Konunun altına yorum yapmak isteyen bir kişi, yorum yaptıktan sonra bu yorumun sayfa yenilenmeden anında gittiğini görebilir. WebSocket özellikleri ile daha pek çok örneğin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz