Ana Sayfa Eğitim E-postanın Avantajları

E-postanın Avantajları

0
E-postanın Avantajları
E-postanın Avantajları

İnternet norm haline geldiğinden beri hepimiz bir noktada çeşitli amaçlar için e-posta kullandık. Bir şirkete güncellenmiş raporlar göndermek, müşterilerle bağlantı kurmak veya yalnızca posta gönderip almak için olabilir.

E-Posta Nedir?

Elektronik posta, e-posta olarak kabul edilir. E-posta, çevrimiçi hesapları olan iki kişi arasındaki gizli bir iletişim biçimidir. Bilgisayarlar arasındaki elektronik iletişimdir. E-postanın başka bir tanımı, mesajların bir bilgisayar kullanıcısından bir ağ üzerinden ikinci bir alıcıya elektronik olarak iletilmesidir. E-posta hizmetleri, Gmail ve Yahoo Mail gibi web tabanlı olabilir veya Post-Box Express vb. gibi masaüstünüze bir e-posta yazılımı indirmenizi gerektirebilir.

Bir E-Postanın Bölümleri

E-posta normalde iki temel bölümden oluşur:

Başlık: Alıcının adını ve adresini içerir.

Alana: Alıcının e-posta adresi burada bulunabilir.

Karbon kopya anlamına gelen Cc alanı, mesajın alıcılarının bir listesini içerir. Alıcının bu listeye erişimi var.

Bcc, bir mesajın alıcılarının listesini ifade eden kör karbon kopya anlamına gelir. Alıcı bu listeyi göremez.

E-postanın konu satırı genellikle kısa bir başlıktır.

Gövde: Mesaj gövdede bulunur.

İletilmekte olan temel mesajın gerçek metnini içerir.

E-postanıza ek resimler, bir belge veya başka herhangi bir ek eklenebilir.

Kimden alanı, posta alıcısı tarafından görülebilir. Bu, gönderenin e-posta adresini içerir. Görünen ad, adresle birlikte görüntülenir.

E-postanın Avantajları
E-postanın Avantajları

E-posta adresi

E-posta alışverişi yapmak ve almak için bir e-posta adresine sahip olmak gerekir. Bir e-posta adresinin iki bileşeni vardır:

Kullanıcı adı: Bu, gerçek adı olabilir veya olmayabilir, bir kişinin hesabıyla ilişkili addır.

Etki alanı adı: Kullanıcının çevrimiçi hesabının konumunun sonunu ve belirtilen kuruluş türünü belirtmek için bir nokta (.) kullanılır.

Örnek: Kullanıcı adı@ domian _name, iki bileşeni ayıran ‘@’ işaretiyle.

 

E-posta biçimleri

E-postalar için iki ana biçim şunlardır:

Düz metin (.txt) iletilerini, e-posta istemcisinden bağımsız olarak herkes okuyabilir . Metin biçimlendirme için herhangi bir seçenek sağlamaz.

Zengin metin biçimi (.rtf), görüntülerin, grafiklerin ve metin biçimlendirme olanaklarının eklenmesini sağlar. Tüm e-posta istemcileri tarafından okunabilir.

E-posta Protokolleri

E-posta iletişimleri, e-posta sunucuları aracılığıyla iletilir ve çeşitli TCP/IP protokolleri kullanır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yaygın e-posta protokolü kullanılmaktadır:

IMAP (İnternet Mesaj Erişim Protokolü), kullanıcıların yerel sunucularda barındırılan e-postalara erişmesine izin veren, yaygın olarak kullanılan bir istemci-sunucu prosedürüdür. Düşük veri iletim hızları ve yavaş bağlantıların olduğu durumlarda etkili bir şekilde çalışır.

POP3 (Postane protokolü), kullanıcılara e-postalarını kullanmak için basit, standartlaştırılmış bir yöntem sunar. İnternet maliyetlerini azaltmak için mesajları bilgisayarlarına aynı anda indirir.

SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) protokolü kullanılarak yalnızca e-posta mesajları e-posta sunucuları arasında aktarılabilir.

HTTP, e-posta için özel olarak tasarlanmış bir protokol olmasa da, gelen kutusuna erişmek için kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz