Ana Sayfa Rehber Mobil SD Kart Nedir? SD Kartlar Ne İşe Yarar?

SD Kart Nedir? SD Kartlar Ne İşe Yarar?

0
SD Kart Nedir? SD Kartlar Ne İşe Yarar?
SD Kart Nedir? SD Kartlar Ne İşe Yarar?

SD kartlar, küçük resim boyutundaki bellek depolama kartlarıdır. Maksimum kapasiteleri 128 TB’a kadar değişen çeşitli SD kartları mevcuttur.

Secure Digital kartın kısaltması olan SD kart, çok çeşitli mobil elektronik cihazlarda, kameralarda, akıllı cihazlarda ve daha fazlasında büyük miktarda veri okumak ve yazmak için kullanılan bir tür çıkarılabilir bellek kartıdır.

Çoğu tüketici elektroniği için varsayılan bellek kartı standardı haline gelmiştir, ancak küçük bir versiyonu olan Micro SD kart, telefonlarda ve fiziksel alanın daha önemli olduğu diğer cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

SD Kartlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SD kart 1999’da piyasaya sürüldü ve artık kullanılmayan MultiMediaCard’ın (MMC) halefidir. Tüketici elektroniği tarafından kullanılan, Sony’nin artık kullanılmayan Memory Stick’i ve CompactFlash kartı gibi rakip bellek kartı formatlarından biriydi ve halen kullanımdayken, on yıllar öncesine göre çok daha az yaygındı.

Elektronik endüstrisi geliştikçe, daha yüksek kapasitelere izin vermek için orijinal SD kart spesifikasyonu birkaç kez güncellendi. Bu, bugün satılan ve kullanılan birkaç tür SD kart vardır. Bunları sıralamak gerekirse şu şekildedir:

SD: Orijinal SD kart artık üretilmiyor. Maksimum 2 GB kapasiteye sahipti ve FAT16 dosya sistemini kullanıyordu.

SDHC : Secure Digital High Capacity (SDHC) kartı 2006’da piyasaya çıktı. 32 GB’a kadar kapasiteleri destekliyor ve FAT32 dosya sistemini kullanıyordu.

SDXC : Secure Digital eXtended Capacity (SDXC) formatı 2009 yılında kullanılmaya başlandı. exFAT dosya sisteminde 2 TB’a kadar depolayabilir.

SDUC : Secure Digital Ultra Capacity (SDUC) kartları 2018’de çıktı ve exFAT kullanarak kart başına 128 TB’ı destekleyebilir.

SD Kart Nedir? SD Kartlar Ne İşe Yarar?
SD Kart Nedir? SD Kartlar Ne İşe Yarar?

SD Kartların Kullanım Alanları

Küçük boyutları nedeniyle, SD kartlar gigabaytlarca veriyi ucuza depolamak için tüketici elektroniğinde yaygın olarak benimsenmiştir. Dijital kameralarda, video oyun konsollarında, set üstü kutularda, Blu-ray oynatıcılar gibi ev sinema cihazlarında ve güvenlik kameraları cihazlarında bulunurlar. İlk akıllı telefonlar SD kartları kullanırken, çoğu telefon daha küçük Micro SD kart formatına geçti.

SD kartların popülaritesi nedeniyle, birçok masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarda SD kart okuyucu bulunur; olmayanlar için, bir USB bağlantı noktasına bağlanan USB hub’ları ve ortam kartı okuyucuları vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz