Ana Sayfa Yararlı Bilgiler iPhone Haritalar Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir?

iPhone Haritalar Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir?

0
iPhone Haritalar Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir?
iPhone Haritalar Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir?

Akıllı telefonlar, bilinmeyen yerlerde gezinmeyi daha kolay hale getirdi. Navigasyon için telefonlarımıza çok güvendiğimiz bir dünyada, güvenilir harita uygulamalarına ihtiyacımız var. Bu makale, iPhone’unuzda Haritalar çalışmadığında sorunun nasıl çözüleceğini açıklanmıştır.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

iPhone’unuzu yeniden başlatmak, , küçük yazılım hatalarını çözebilir ve iPhone’unuzun tekrar normal şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Ekranda “kapatmak için kaydır” görünene kadar yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birini basılı tutun. iPhone’unuzu kapatmak için beyaz ve kırmızı güç simgesini soldan sağa sürükleyin.

30-60 saniye bekleyin, ardından ekranda Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun. iPhone’unuz kısa bir süre sonra tekrar açılacaktır.

iPhone’unuzdaki Haritaları Kapatın

Haritalar çalışmadığında denenecek bir sonraki şey, uygulamayı kapatıp yeniden açmaktır. Bu, uygulamaya yeni bir başlangıç ​​sağlar ve bu bazen küçük bir çökmeyi veya yazılım hatasını düzeltmeye yeterlidir.

İlk önce, iPhone’unuzdaki uygulama değiştiriciyi açın. iPhone’unuzda Face ID varsa, ekranın altından ekranın ortasına doğru hızlıca kaydırın. Uygulama değiştirici açılana kadar parmağınızı ekranın ortasında tutun. iPhone’unuzda Face ID yoksa uygulama değiştiriciyi açmak için Ana Ekran düğmesine iki kez basın.

Ardından, Haritalar’ı ekranın üstünden yukarı ve dışına kaydırın. Uygulama değiştiricide artık görünmediğinde Haritalar’ın kapalı olduğunu bileceksiniz.

Haritalar için Konum Erişimini Kontrol Edin

Haritalar’ın size doğru yol tarifi verebilmesi için konumunuza erişmesi gerekiyor. Ayarlar -> Gizlilik -> Konum Servisleri’ne gidin ve Haritalar’a dokunun.

Konum’un yanındaki anahtarı açmanızı da öneririz. Konum kapalıyken, Haritalar yalnızca yaklaşık konumunuzu belirleyebilir, bu da size yanlış yol tarifleri vermek için yeterli olabilir.

Haritalar Uygulamasını Güncelleyin

Uygulamanın eski bir sürümünü kullandığınız için Haritalar çalışmıyor olabilir. Uygulama güncellemeleri genellikle hataları düzeltir ve bazen yeni özellikler sunar. Haritalar yerel bir iOS uygulaması olduğundan, yalnızca bir iOS güncellemesi ile güncellenebilir.

Ayarlar’ı açın ve Genel -> Yazılım Güncelleme’ye dokunun  . Bir iOS güncellemesi varsa İndir ve Yükle veya  Şimdi Yükle’ye dokunun.

iPhone Haritalar Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir?
iPhone Haritalar Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir?

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Haritalar, ister Wi-Fi ister Hücresel Veri olsun, yol tarifi sağlamak için bir internet bağlantısı gerektirir. Wi-Fi kullanıyorsanız, Wi- Fi’nin yanındaki anahtarın açık olduğundan ve Wi-Fi ağınızın adının yanında bir onay işareti göründüğünden emin olmak için Ayarlar -> Wi-Fi’ye gidin . Veri kullanıyorsanız,  Ayarlar -> Hücresel’e  gidin ve Hücresel Veri’nin yanındaki anahtarın  açık olduğundan emin olun.

Haritaların Hücresel Verilere Erişebildiğinden Emin Olun

Hücresel Veri açık olsa bile,  verilerinizi kullanmak için Haritalar’ın erişmesi gerekir. Ayarlar’ı açın ve Haritalar’a dokunun. Haritaların Erişimine İzin Ver başlığı altında  Hücresel Veri’nin yanındaki anahtarın açık olduğundan emin olun  .

Tarih ve Saat Ayarlarınızı Kontrol Edin

Yanlış Tarih ve Saat ayarları, iPhone’unuzun geçmişte, gelecekte veya tamamen farklı bir saat diliminde olduğunu düşünmesine neden olabileceğinden, iPhone’unuzda çeşitli sorunlara neden olabilir. Ayarlar -> Genel -> Tarih ve Saat’e gidin. iPhone’unuzun doğru Saat Dilimi’ne ayarlandığından ve tarih ile saatin doğru olduğundan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz