Ana Sayfa Eğitim Photoshop Photoshop ayarlarını sıfırlama

Photoshop ayarlarını sıfırlama

0
adobe,photoshop,sıfırlama,varsayılan,fabrika ayarlarına alma,resetleme

Bu yazımızda sizlere Adobe Photoshop ayarlarını sıfırlama işlemi nasıl yapılır detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Photoshop ayarlarını sıfırlama

Adobe Photoshop Tercihler dosyasında genel görüntüleme seçenekleri, dosya kaydetme seçenekleri, performans seçenekleri, imleç seçenekleri, saydamlık seçenekleri, yazım seçenekleri, eklenti seçenekleri ve çalışma diskleri ile ilgili seçenekler de dahil olmak üzere bir çok program ayarı saklanmaktadır. Bu seçeneklerin çoğu program içerisinde yer alan Tercihler bölümünden ayarlanabilir. Uygulamadan her çıkış yapıldığında tercih ayarları kaydedilir.

Bu durumda beklenmeyen davranışlar oluşması, tercihlerin zarar görmüş olabileceğini göstermektedir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde yapmanız gereken ilk işlem, tercihleri varsayılan ayarlara geri yüklemek olacaktır.

Peki Adobe Photoshop fabrika ayarlarına alma işlemi nasıl yapılır? Adobe Photoshop sıfırlama nasıl yapılır? Adobe Photoshop tercihler dosyası nasıl silinir? Adobe Photoshop sıfırlama nasıl yapılır? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tercihleri varsayılana sıfırlamak için yapılabilecek iki işlem bulunmaktadır. Elle sıfırlamak ve Klavye kısayolu ile sıfırlamak.

Elle sıfırlamak için sıfırlamak istediğiniz tercih dosyasını bularak silebilirsiniz. Bu durumda Photoshop‘u yeniden başlattığınızda, orjinal konumda yeni bir tercih dosyası oluşturulacaktır. Tercih dosyalarının işlevleri, isimleri ve konumları hakkında detaylı bilgi almak isin buraya tıklayın.

Klavye kısayolu kullanarak tercihleri hızlı şekilde geri yüklemek için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adobe Photoshop fabrika ayarlarına alma

  • Photoshop programınını başlatalım. (Bu işlemi isterseniz programın kısayolu üzerine çift tıklayarak ister sağ tıklayıp aç diyerek yapabilirsiniz.)
  • Bu işlemin hemen ardından (program açılmadan) klavye üzerinde yer alan Shift + Ctrl + Alt tuşlarına basılı bir şekilde bekleyelim.
adobe,photoshop,sıfırlama,varsayılan,fabrika ayarlarına alma,resetleme

Adobe Photoshop varsayılan ayarlar

  • Karşınıza Adobe Photoshop Ayarlar Dosyasını Sil (Delete the Adobe Photoshop Settings File?) şeklinde bir uyarı penceresi açılacaktır.
  • Evet (Yes) butonuna bastığınızda özel kısayollar, çalışma alanları ve renk ayarları da dahil tüm tercih dosyaları varsayılana sıfırlanır.
  • Photoshop programı tekrar açıldığında yeni tercihler dosyası oluşturulacak ve varsayılan ayarlarına dönmüş olacaktır.
adobe,photoshop,sıfırlama,varsayılan,fabrika ayarlarına alma,resetleme

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Adobe Photoshop programının herhangi bir sürümünü fabrika ayarlarına alabilir, ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Photoshop ayarlarını sıfırlama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz