Ana Sayfa Eğitim Photoshop Photoshop’ta kırmızı göz düzeltme

Photoshop’ta kırmızı göz düzeltme

0
photoshop,kırmızı göz,red eye tool,eğitim

Bu yazımızda sizlere Photoshop’ta kırmızı göz düzeltme işleminin nasıl yapıldığını detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Photoshop’ta kırmızı göz düzeltme

Mükemmel bir aile fotoğrafınız var ama o da ne fotoğrafta yer alan kişilerin gözleri kırmızı. Karanlık ortamlarda flaş kullanılarak çekilen fotoğraflarda bu durum ile karşılaşmanız kaçınılmaz. Fotoğraflarınızda gördüğünüz kırmızı göze, kamera flaşının retinadan yanması neden olur. Daha az ışığa sahip bir ortamda çekilen fotoğraflarda bu durumla daha sık karşılaşırız. Nedeni ise gözün irisi sonuna kadar açıktır. Kırmızı gözü önlemek için kullandığınız kameranın kırmızı göz azaltma özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak bunun için en iyi yöntem kameraya objektiften oldukça uzakta bir konuma takabileceğiniz ayrı bir flaş birimi kullanmanızdır.

Fotoğraflarınızda bulunan kırmızı göz sorununu fotoğraf çekildikten sonra da düzeltebilirsiniz. Bunun için Adobe Photoshop programını kullanabilirsiniz. Red Eye Tool(Kırmızı Göz Aracı) insanların ve hayvanların flaş kullanarak çekilmiş olan fotoğraflarındaki kırmızı gözü düzeltmek için kullanılır. Kırmızı göz sorununu gidermek için Photoshop programında yapmanız gereken işlem aslında oldukça basittir. Ancak nasıl yapıldığı hakkında bilgiye sahip değilseniz bu yazımız tam da size göre. Photoshop’ta kırmızı göz nasıl düzeltilir hep beraber inceleyelim.

Peki Fotoğraflarda bulunan kırmızı göz sorunu nasıl düzeltilir? Photoshop’ta Red Eye Tool ne işe yarar? bu sorularınızın yanıtlarını resimli bir şekilde anlatmış olduğum yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fotoğrafta kırmızı göz nasıl düzeltilir?

  • Photoshop programını açalım.
  • Kırmızı göz sorunu olan fotoğrafı Photoshop‘ta açalım.
photoshop,kırmızı göz,red eye tool,eğitim
  • Sol tarafta yer alan araçlar menüsü içerisinde Spot Healing Brush Tool aracına uzun bir süre basılı tutalım.
  • Açılan menü içerisinden Red Eye Tool aracını seçelim.
photoshop,kırmızı göz,red eye tool,eğitim

Red Eye Tool aracı nedir?

  • Red Eye Tool aracını seçtikten sonra fotoğrafınızda kırmızı göz sorunu olan gözün göz bebeği üzerine gelerek bir kez tıklayalım.
photoshop,kırmızı göz,red eye tool,eğitim
  • Kırmızı göz sorunu bulunan her göz bebeğine aynı işlemi gerçekleştirdikten sonra sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.
photoshop,kırmızı göz,red eye tool,eğitim

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Photoshop programında fotoğraflarınızda bulunan kırmızı göz hatasını düzeltebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Photoshop’ta kırmızı göz düzeltme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz