Ana Sayfa Eğitim Google Bot Nedir?

Google Bot Nedir?

0
Google Bot Nedir?
Google Bot Nedir?

Google arama motoru sonuç sayfalarını sağlamak için kullanılan web sayfası bilgilerini toplayan bir örümcek veya web tarayıcısı olarak da bilinir. Google bot, Google’ın arama dizinini oluşturmak için web’den belgeler toplar. Yazılım, sürekli olarak belge toplayarak yeni sayfalar ve mevcut sayfalardaki güncellemeleri keşfeder. Google bot, web ‘in yaptığı gibi büyüyebilmesi için birçok bilgisayarı kapsayan dağıtılmış bir tasarım kullanır.

Web tarayıcısı, hangi sitelere göz atılacağını, hangi oranlarda göz atılacağını ve kaç sayfanın getirileceğini belirlemek için algoritmalar kullanır. Google bot, önceki oturumlardan oluşturulan bir listeyle başlar. Bu liste daha sonra web yöneticileri tarafından sağlanan site haritalarıyla genişletilir. Yazılım, taradığı web sayfalarındaki tüm bağlantılı öğeleri tarar, yeni siteleri, sitelerdeki güncellemeleri ve ölü bağlantıları not eder. Toplanan bilgiler, Google’ın web dizinini güncellemek için kullanılır.

Google bot, web yöneticileri tarafından robots.txt dosyalarında belirtilen sınırlamalar dahilinde bir dizin oluşturur. Örneğin, bir web yöneticisi sayfaları Google aramasından gizli tutmak isterse, sitenin en üst düzey klasöründeki bir robots. txt dosyasında Google bot’u engelleyebilir. Google bot’un bir sitenin belirli bir sayfasındaki herhangi bir bağlantıyı takip etmesini önlemek için nofollow meta etiketini ekleyebilir; botun tek tek bağlantıları izlemesini önlemek için web yöneticisi bağlantılara rel=”nofollow” ekleyebilir.

Google Bot Nedir?
Google Bot Nedir?

Bir sitenin web yöneticisi, kullanıcı aracısı Google bot’u göstererek, google.com’daki bilgisayarlardan birkaç saniyede bir ziyaretleri algılayabilir. Genel olarak Google, sitenin bant genişliğini fazla zorlamadan bir siteyi olabildiğince çok dizine eklemeye çalışır. Bir web yöneticisi, Google bot’un çok fazla bant genişliği kullandığını tespit ederse, Google’ın arama konsolu ana sayfasında 90 gün boyunca geçerli kalacak bir oran belirleyebilir.

SearchLove konferansında sunum yapan Josh Giardino, Google bot’un aslında Chrome tarayıcısı olduğunu iddia etti. Bu, Google bot’un tarayıcıların yaptığı gibi yalnızca metindeki sayfalara göz atma yeteneğine sahip olmadığı, aynı zamanda web tarayıcılarının yaptığı gibi komut dosyaları ve medya çalıştırabileceği anlamına gelir. Bu kapasite, Google bot’un gizli bilgileri bulmasına ve Google tarafından onaylanmayan diğer görevleri gerçekleştirmesine izin verebilir. Giardino, şirketin Chrome’u yaratmasının asıl nedeninin Google bot olabileceğini söyleyecek kadar ileri gitti.

İlginizi Çekebilir: Kayıp AirPod Kulaklık Nasıl Bulunur?

Yıllar içinde Google, Reklam İmparatorluğu’ndan en iyi Mobil Platformlardan (Android) birine kadar çeşitli ürünlerle dünyanın en etkileyici teknoloji şirketlerinden birini kurdu. Bir yığın para topladılar ve dünyanın en yetenekli insanlarından bazılarını tek bir bayrak altında topladılar ve tüm bunlar, tek bir amiral gemisi teklifiyle gerçekleştirildi: Google’ın Web Araması.

Yaklaşık on yıldır zor durumda olanlarınız için, Google Arama muhtemelen dünyanın herhangi bir yerindeki en popüler arama uygulamasıdır ve yalnızca ABD’de kabaca %65 pazar payına sahiptir.

Ücretsiz olarak temin edilebilen bu ürün, aldatıcı derecede basit bir misyon beyanı tarafından yönlendirilir:

Google’ın tüm başarılarının bir şekilde Google’ın Web Aramasına bağlı olduğunu söylemek mantıksız değildir. Büyük ölçekli web taramasından ve içerik sınıflandırmasından elde edilen yeterlilikler, Google’daki mühendislik ekiplerini Bilgisayar Donanımından veri tabanı sistemlerine kadar çok çeşitli alanlarda uzmanlar ve yenilikçiler haline getirdi.

Ayrıca Google Kitaplar ve Google Translate projesi aracılığıyla Optik Karakter Tanıma ve Doğal Dil İşleme alanlarını da geliştirdiler; her ikisi de muhtemelen web ölçeğinde taramadan elde edilen doğal dil verileriyle desteklenmiştir.

Google Web Araması olmadan Google ADS imkansız olurdu; ve ilk aşamalarda Google Adwords’ten elde edilen gelir olmasaydı, Google satın alma ve inovasyona bu kadar büyük yatırım yapamayabilirdi.

Arama, Google’ın başarısını sağladığına göre, Google neden tarayıcı savaşlarına karışma zahmetine girsin ki? Tarayıcı pazarı son derece rekabetçi ve özellikle kazançlı değil. Bir tarayıcı oluşturmak aynı zamanda kullanıcıları destekleme, standartlara uygunluğu sağlama ve gizlilik veya mevzuatla ilgili

Ve bu sizi meraklandırmaya yetmediyse, bizi okumaya ve takip etmeye devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz