Ana Sayfa Yararlı Bilgiler NFT Yapıp Satarak Para Kazanılır mı?

NFT Yapıp Satarak Para Kazanılır mı?

0
NFT Yapıp Satarak Para Kazanılır mı?
NFT Yapıp Satarak Para Kazanılır mı?

Son zamanda etrafınızda NFT kelimesini çok fazla duymuş olabilirsiniz. Özellikle yatırımcı ve ünlülerin NFT’yi çok fazla kullanıyor olması daha geniş kitlelere yayılması konusunda oldukça önemli. NFT’nin bu kadar fazla konuşulmasının arkasındaki en önemli neden satış fiyatlarının çok uçuk düzeyde olması. Artık dünyada birçok müzayede şirketi bile NFT’leri gündemine aldı. Hatta Nike ve Warner Bros gibi dev şirketlerde Metaverse dünyasına girme stratejilerinde NFT’ye ağırlık veriyor olması insanların daha fazla düşünmesine neden oldu.

Dijital ortamda eser ortaya çıkarmış olmak ve ortaya çıkan bu eserden güzel paralar kazanıyor olmak herkesin dikkatini çekmeye başlıyor. Her geçen gün daha fazla geliştirilen kaynaklar sayesinde ise teknolojiyi çok fazla bilmenize ve bir sanatçı olmanıza gerek kalmıyor. Başka insanların ilgisini çekebilecek tasarımlar ve orijinal eserler ortaya koyabilmek bir sanatçıdan bile çok gelir elde etmenize imkan sağlıyor.

İsterseniz dünyada bu kadar çok konuşulan ve çok yüksek ücretlere satılan NFT nasıl yapılıyor ve satılıyor? Biraz derinlemesine inceleyelim.

NFT Nasıl Yapılır ve Satılır?

NFT yapmak istiyorsanız önce hangi platformları kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Çünkü bu işi yapan çok sayıda açık artırma platformu var. Bunlar içinde en popüler olanı hangisi derseniz  OpenSea, Rarible, SuperRare, NiftyGateway, Axie Marketplace ve NFT ShowRoom gibi platformların isimlerini yazabiliriz.

Sizin burada yapmanız gereken platformların bu işlemlerden ne kadar aracılık ücreti aldığıdır. Çünkü bu sayede kazanacağınız paraya da etki edecektir.

NFT Yapıp Satarak Para Kazanılır mı?
NFT Yapıp Satarak Para Kazanılır mı?

Kripto Para Satın Almanız Gerekiyor

NFT satışı yapacağınız platformlar sizin bu tasarımları satabilmeniz için açık artırmaya girebilmenizi sağlamak için ücret talep ediyorlar. Ödemeler kripto paralarla yapıldığı için sizin bir miktar kripto para satın almanız gerekir. Platformda ne kadar kripto para almanız gerektiği belirtiliyor. Buradalardan destek alabilirsiniz. En yaygın kullanılan kripto para birimi Ethereum oluyor. Çünkü başladığı yer burası ama bazı platformlar Ethereum alt yapısını kullansalar da farklı para birimleri tercih edebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Yararlı Bilgiler

Dijital Cüzdan Oluşturun

Dijital cüzdan oluşturmak yapmanız gereken MetaMask platformunu kullanmak. Bunun içinde uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Yeni cüzdan oluşturmak için talimatları takip etmelisiniz.

NFT’ye Dönüştürmek İstediğiniz Dosyayı Yükleyin

Artık ödeme yapabilmeniz için bir cüzdanınız var demektir. Bundan sonraki aşamada ise NFT’nizi oluşturup satmanız gerekiyor. Kullanacağınız açık artırma platformuna giriş yapmanız  NFT oluşturma adımlarından ilki tek seferlik bir ürün mü yaratacağınız yoksa aynı ürünü birden çok kez satıp satmayacağınızı seçiyorsunuz. Daha sonrasında NFT’ye dönüştürmek istediğiniz dosyayı bilgisayarınızdan uygulamaya yüklemeniz gerekiyor. Açık artırma platformları genellikle PNG, GIF, WEBP, MP4 ve MP3 dosya formatlarını kabul ediyor.

Açık Artırma Başlatın

Dosyanızı yüklediğinize göre artık eseriniz satışa hazır demektir. Burada karşınıza farklı 3 seçenek çıkıyor. Birincisi sabit fiyat seçeneğidir. Bu seçenekte fiyatı siz belirliyorsunuz ve belirlemiş olduğunuz fiyattan satmaya çalışıyorsunuz. İkinci seçenek ise “Sınırsız Açık Artırma” Bu seçenekle birlikte insanlar sizin eserinize fiyat tekliflerini iletiyorlar. Teklif cazip gelinceye kadar isterseniz satmayabiliyorsunuz. Sonuncusu ise zamanlı müzayede seçeneğidir. Bu seçenekte NFT’niz belli bir süre boyunca açık artırmada kalıyor ve sürenin bitiminde kim iyi teklifi vermişse eserinizi ona satıyorsunuz.

Sabit fiyatı seçtiğinizde bunun bir riskinin olduğunu unutmamalısınız. Çünkü bazen sizin değer biçtiğiniz bir eser başkaları tarafından çok fazla ilgi görebiliyor. Doğal olarak sizde eserinizi değerinin altında satmış oluyorsunuz. Hatta bu pazarı takip eden bazı kişiler sizden çok ucuza aldıkları eserinizi daha yüksek rakamlara başkalarına satabiliyorlar. Bu da sizin daha fazla kazanmanız gereken bir yerde zarar etmenize imkan tanımış oluyor.

Bizim tavsiyemiz NFT’nizin daha yüksek fiyatlara satılacağına inanıyorsanız zamanlı müzayedeye koymak olmalıdır. Bu sayede eseriniz olması gereken fiyattan satılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz