Ana Sayfa Nasıl Yapılır ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?

ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?

0
ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?
ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?

Dijital dünya sadece ürün incelemek değil aynı zamanda para kazanmak içinde önemli bir araçtır. İnternetten satış yapabileceğiniz çok fazla platform var, ancak son dönemlerde çok fazla kişinin tercih ettiği ETSY’de bunlardan bir tanesidir. ETSY’nin kullanıcılara sağladığı çok fazla fayda var. Bu nedenle ilk kez bu platforma girip satış yapmak isteyenlerin merak ettiği konu ise ne yapmaları gerektiği hususundadır.

Aşağıda ETSY’de satış yapabilmeniz için yapmanız gerekenler adım adım belirtilmiştir.

Mağaza Açın

İlk yapmanız gereken ETSY.com üzerinden siteye erişim sağlamak ve kayıt olmak. Kayıt düğmesine bastığınızda ekranda size farklı komutlar belirecek bu komutlara uyarak mağaza açma işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Kayıt esnasında mağaza diliniz ve para biriminizi belirtmeniz şart.

Mağazanıza İsim Belirleyin

Mağazanızın adını belirlemeniz gerekiyor. Adınız kabul edilebilir olması gerekir. ETSY kurallarına göre mağaza adının içinde herhangi bir boşluk ve özel karakter bulunmaması gerekiyor. Mağazanız en az 4 en fazla 20 karakterden oluşması gerekir. Eğer almak istediğiniz isim mevcut değilse bu durumda size otomatik benzer isimler önerilecektir. Mağazanızın adını belirledikten sonra artık ürünlerinizi listelemeye geçebilirsiniz.

Ürünlerinizi listeleyin

Ürünlerinizi listelemeniz için müşterilerinizin görebileceği ve dikkatini çekebileceği küçük resimler eklemeniz gerekiyor. Bu resimlere bir açıklama, envanter ve fiyatın yanı sıra nakliye bilgilerini de eklemeniz gerekli. Fotoğrafların türünü ve boyutunu internetten ya da kılavuzdan bulabilirsiniz. Bu sayede ürünleriniz daha kolay bulunur ve insanlara gösterilir.

Ödeme yöntemleri ekleyin

Ürün listelerken fiyatınızı belirttiniz, burada yapmanız gereken ise nasıl ödeme alacağınızı belirlemeniz olacaktır.

Nasıl Yapılır? Kategorimiz içinde merak ettiğiniz pek çok konuya dair bilgiler yer almaktadır.

ETSY’de satış yapmaya başlamak için mağazanızı açın

Yukarıda bahsettiklerimizi yaptığınızda artık mağazanız açılmak için hazırdır. Yapılması gereken ise Open your shop’a tıklamak. Bu sayede ürünleriniz gösterilmeye başlayacaktır.

ETSY belli bir hedef kitleye sahip olan bir platformdur. Bu da herkes için uygun olmayacağı anlamına gelir. Ürünleriniz açıklamaya uyuyorsa o zaman satışlarınızı en güzel şekilde yapabilmeniz için herhangi bir engelinizde kalmamış olacaktır. Eğer hedefinizde büyüme var ise sadece bu platformu kullanarak yapamazsınız. Bu nedenle farklı yöntem ve platformları da denemeniz gerekiyor. ETSY size sadece bir geçiş kapısı olabilir ya da var olan bir hizmetiniz varsa size destek sağlayabilir.

ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?
ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?

ETSY’de Satış Yapmalı Mısınız?

ETSY’de satışını yaptığınız bazı ürünler vardır. Yani sadece zanaat malzemeleri ve el yapımı eski ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Bu nedenle satabileceklerinizin sayısının da aslında kısıtlı olduğunu unutmamalısınız. Bu platform üzerinden para kazanmaya çalışan kişiler genellikle ev hanımlarıdır. Onlar el emeği yaptığı ürünleri kendileri için özel olarak hazırlanmış bu platform üzerinden satabilirler ve bu sayede aile bütçesine katkı sağlalar. Başlığımızın yanıtını az çok verdiğimizi düşünüyoruz. Yani girişimci ruhlu ve evinize giren para konusunda eşinize destek olmak istiyorsanız iyi bir yöntemdir.

ETSY’de Satıcı Ücretleri

ETSY’ye kayıt işlemi yukarıda belirttiğimiz gibi basit ve ücretsizdir, ancak bir ürün satmak ya da listelemek istediğinizde o zaman ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücretlendirmeler ise iki şekilde olacaktır.

Bunlardan birincisi listeleme ücreti. Yani satışını yapmak istediğiniz bir ürünü listelemek istediğinizde 0,20 dolar ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu ücret her ürün için geçerlidir. Bunun dışında listelediğiniz ürün satılırsa o zaman satıştan da para ödemek durumundasınız.  Satış konusunda platforma ödeyeceğiniz ücret satış fiyatının % 5’i olacaktır.

Basit bir hesaplama yapacak olursak 20 dolara sattığınız üründen 1 dolar tahsil eder. Ürünü satamazsanız sizden ekstra para almaz. Bunların dışında nakliye, vergi ve reklam gibi ekstra ücretlerde tahsil edilecektir.

ETSY’de Ne Satabilirsiniz?

ETSY’de satacağınız ürünler el yapımı, el işi ya da vintage olması gerekir. Bunun içinde seri üretim için amazonu tercih etmeniz daha mantıklı.

Son olarak şunu da hatırlatalım mağaza açabilmeniz için en az bir ürününüzün olması gerekiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz