Ana Sayfa Eğitim Photoshop Layer nedir nasıl kullanılır

Layer nedir nasıl kullanılır

0
photoshop,eğitim,layers,nedir,nasıl kullanılır

Bu yazımızda sizlere Photoshop programının temelini oluşturan Layer nedir nasıl kullanılır detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Layer nedir nasıl kullanılır

Layer‘ın Türkçe anlamı Katman‘dır. Özellikle Grafik/Tasarım işlerinde yazılımların kullanıcılara sunmuş olduğu bir katmanlı değişiklik sistemidir. Bir çok yazılımın içerisinde yer alan Layer sistemi orjinal çalışma alanı üzerinde herhangi bir değişiklik meydana getirmeden yapılacak değişikliklerin nasıl görüneceğini görmek amacı ile kullanılır. Bu sayede yapılacak değişikliklerin beğenilmemesi halinde katmanı silerek orjinal katmanın herhangi bir değişikliğe uğramamasını sağlamaktadır. Ayrıca Layer‘lar gizlenebilir ve taşınabilir oldukları için kullanıcılara çok yönlü bir çalışma özelliği sunmaktadır. İsimlendirilebilir olmaları ise yapılan kapsamlı çalışmalarda oldukça işe yaramaktadır.

Photoshop Temel Eğitim

Layer‘lar Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. İmajınızı hazırlarken yaptığınız her desenin, grafiğin, yazının birbirine karışmaması ve değiştirmek istediğinizde her biri üzerinde ayrı ayrı işlem yapabilmenize olanak tanır. İmaja eklenecek olan her yeni parça ayrı bir Layer (Katman) açılarak yapılmalıdır. Sonuç olarak oluşturduğunuz imaj üst üste gelmiş Layers (Katmanlar) bütünüdür. Layer‘ların her biri birbirinden bağımsız olduğu için ayrı ayrı efektler uygulayabilirsiniz.

Photoshop katmanlarını üst üste yığılı asetat kağıtlarına benzetebiliriz. Katmanın saydam alanlarında alttaki katmanları görebilirsiniz. Birden fazla görüntüyü birleştirmek, görüntüye metin eklemek veya vektörel grafik şekiller eklemek gibi işlemleri gerçekleştirirken katmanları kullanırız. Layers (Katmanlar) paneli görüntüdeki tüm katmanları, katman gruplarını ve katman efektlerini gösterir. Katmanlar paneli katmanları göstermek ve gizlemek, yeni katman oluşturmak, katmanları gruplamak için kullanılır.

Peki Photoshop‘un vazgeçilmez parçası olan Layer nedir? Layer nasıl kullanılır? Photoshop’ta layer kullanımı nasıl yapılır? tüm bu sorularınızın yanıtlarını resimli bir örnek ile hazırlamış olduğum yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Photoshop’ta Layer kullanımı

Layer mantığını daha iyi kavramanız için küçük bir örnek göstereceğim. Aşağıdaki resimde beyaz bir background üzerine 4 adet farklı renkte kare şekli görünmektedir. Herhangi bir kesişme noktaları olmadığı için katman sıralamasını anlamayabilirsiniz.

photoshop,eğitim,layers,nedir,nasıl kullanılır

Bu resimde ise 4 adet farklı renkteki kareler birbirinin üzerinde görünmektedir. Sağ tarafta yer alan Layers bölümündeki sıraya göre dizilim gösterirler. Yani yeşil Layer en üstte olduğu için imajımızın da en üstünde görünecektir. Sarı isimli Layer‘ın altına alırsak sarı karenin altında görünecektir.

photoshop,eğitim,layers,nedir,nasıl kullanılır

Bu sıralamayı Layers paneli üzerinden değiştirebilirsiniz. Yeni bir layer oluşturmak, layer’ları gruplamak, layer’ları gizlemek ve göstermek için de Layers panelini kullanabilirsiniz.

photoshop,eğitim,layers,nedir,nasıl kullanılır

Sizde bundan sonra Layer kullanarak daha profesyonel çalışmalar yapabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Layer nedir nasıl kullanılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz