Ana Sayfa Oyun Bilgisayar Modlu Minecraft Nasıl Kurulur?

Modlu Minecraft Nasıl Kurulur?

0
Modlu Minecraft

Modlu Minecraft nedir ve nasıl kurulur? Bu konuda Minecraft’ı modlu oynamak isteyenler için detaylı bilgiler veriyor olacağız.

Minecraft oyunu, 2009 yılından beri pazarda yer ediniyor. Markus Persson ve Jens Bergenste tarafından tasarlanan bu oyun, Mojang Studios çatısı altında yer alıyor. Mojang Studios ise 2014 yılında Microsoft tarafından 2.5 milyar dolara satın alınan bir şirket. Günümüzde Markus Persson, Minecraft’ı geliştiren bir geliştirici olarak ekipte yer almasa da Jens Bergensten, halen ekipte bulunuyor. Her yıl düzenlenen Minecraft Live etkinliği ile oyuncularla buluşan ekip, oyunun daha da gelişmesine katkı sağlamaya gayret ediyor. Bazı oyuncular farklı özelliklerle Minecraft’ı oynamak isteyebilir. Bu durumda modlu Minecraft’ı oynamak gerekiyor.

Modlu Minecraft Nedir? Özellikleri Neler?

Minecraft’ın yanı sıra Minecraft’ın modlu hali, modlarla desteklenen bir oyun için sunulan bir sistem. Modlarla destekli bir Minecraft oyunu, oyuncuların daha fazla özelliğe sahip olmasına olanak tanıyor. Örnek vermek gerekirse elektrik modu ile birlikte kullanıcılar elektrik çağına geçiş yapabilirken araba modu ile beraber petrol istasyonu kurup yakıt doldurabiliyor ve araba sürebiliyor. Kısacası pek çok mod seçeneği mevcut.

Modlu bir deneyim sürmek için çeşitli mod yapıları sunuluyor. En popüler olanı Forge olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Eski sürümlerden günümüze desteğini kesmeyen Forge ile beraber modlardan yararlanılabilir. Bir diğer mod yapısı olan Fabric, daha yeni bir yapı olmakla beraber pek çok mod yapımcısının da dikkatini çekmiş durumda. Bunun yanı sıra farklı mod sistemleri de mevcut fakat en popüler olan iki mod yapısı bu yazılımlar olmaktadır.

Modlu Minecraft

Modlu Minecraft Kurma Adımları

Minecraft’ı modlu bir şekilde kurmak için Forge üzerinden konuyu anlatıyor olacağız. Bunun için öncelikli olarak Forge indirmek gerekiyor. Hangi sürümde oynanacak ise o sürümün yazılımının kurulması gerekiyor. İndirme işlemi sonrasında dosyayı başlatmak ve kurma işlemini tamamlamak gerekir. Kurulumdan sonra bu bağlantıdan modlar seçilip indirilmeli ve Minecraft’ın bulunduğu dizindeki “Mods” klasörüne atılmalı. Eğer gerekli klasör yoksa oluşturulmalı. Modların sürüm ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli.

Gerekli adımlar tamamlandıktan sonra Minecraft Launcher başlatılmalı ve Forge versiyonu seçilmeli. Ardından oyun başlatılmalı. Şunu belirtelim ki modlarla Minecraft oynamak için yükleme ekranının açılması biraz uzun sürebilir. Bunu bilerek modları belirlemek ve oynamadan önce performans testi yapmak gerekiyor. Modlu Minecraft deneyiminin en iyi şekilde yaşanması için bu detaylar büyük bir önem taşıyor.

Bu kadar uğraşmak yerine daha hızlı bir şekilde modlu bir sürüm kurmanın yolu CurseForge Launcher kullanmak. Bu launcher, resmî web sitesinde yer alıyor. Launcher ile beraber kullanıcı, yeni bir profil oluşturup Forge sürümü seçebilir ve ardından modları seçerek tek tıkla kurabilir. İstediği modları seçtikten sonra ise oyuna başlayabilir. Buna ek olarak şunu açıklamak istiyoruz ki hazır mod paketleri de bulunuyor. Oyuncular, hazır mod paketleri arasından da tercih yaparak daha kaliteli ve daha optimize bir oyun deneyimine yelken açabilir. Özellikle popüler olan modlar, kaliteli olmakla birlikte performans konusunda da düzenlemeler içeriyor. Bu sayede akıcı bir oyun deneyimi yaşanabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz