modem bağlantıları nasıl yapılır,adsl bağlantısı,modem adsl ışığı yanmıyor,splitter bağlantısı nasıl yapılır

Modem bağlantıları nasıl yapılır

Yararlı Bilgiler

Yeni almış olduğunuz internet hattınız aktif hale gelmeden önce yapmanız gereken Modem bağlantıları nasıl yapılır resimli bir şekilde anlatacağım.

Modem bağlantıları nasıl yapılır

Herhangi bir internet servis sağlayıcısına bir internet başvurusu gerçekleştirdikten sonra modem bağlantılarını kendiniz yapmanız gerekebilir. Bağlantıları nasıl gerçekleştirebileceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak basit bir şekilde modem bağlantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle genel olarak bağlantıların nasıl gerçekleştirileceğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Splitter bağlantısı nasıl yapılır

modem bağlantıları nasıl yapılır,adsl bağlantısı,modem adsl ışığı yanmıyor,splitter bağlantısı nasıl yapılır

Yukarıda görmüş olduğunuz resimde bütün bağlantılar tarif edilmekte aslında ancak ben sizlere adım adım anlatacağım.

Modeminizin kutusunu açtığınızda modem haricinde siyah bir adaptör kablosu, kısa bir adsl kablosu, sarı veya gri renkte bir ethernet kablosu ve kibrit kutusu küçüklüğünde bir splitter cihazı olacaktır.

Hem telefon hem internet kullanımı gerçekleştirmek istiyorsanız

  • Modem yanında verilmiş olan siyah adaptör kablosunun bir ucunu Prize takarak diğer ucunu ise modemin arkasında yer alan Power kısmına takalım.
  • Dışarıdan gelen ana hat kablosunun ucunu splitter cihazınızın Line yazan tek girişli bölümüne takalım.
  • Modem yanında verilmiş olan kısa adsl kablosunun bir ucunu splitter cihazının 2 çıkışından biri olan ADSL veya Modem yazan kısmına takalım. Kablonun diğer ucunu ise modeminizin arkasında yer alan ADSL kısmına takalım.
  • Bir ucu telefonunuza bağlı olan adsl kablosunun diğer ucunu splitter cihazının Phone veya Tel yazan bölümüne takalım.
  • Son olarak kablolu olarak bir bağlantı gerçekleştirmek istiyorsanız veya masa üstü bir bilgisayara sahipseniz modem yanında size verilmiş olan sarı yada gri renkte olan ethernet kablosunun bir ucunu bilgisayarınızda ethernet kısmına, diğer ucunu ise modeminizde yer alan Lan veya Ethernet kısımlarından herhangi birine takabilirsiniz.

Modem adsl ışığı yanmıyor

Telefon hattı kullanmadan direkt olarak modeme bağlantı gerçekleştirebilmek için ise splitter cihazı kullanmadan dışarıdan gelen ana hat kablosunu direkt olarak modeminizin arkasında yer alan Adsl kısmına takalım. Bunun haricinde yer alan diğer bağlantılar aynı şekilde olacaktır.

Bazı modemler otomatik olarak kurulum gerçekleştirebilir ancak modem ip almıyor ve kurulumunun gerçekleştirilmesi gerekiyor ise ilk kurulum için ethernet kablosu yardımı ile kablolu olarak bir bağlantı gerçekleştirmeniz gerekebilir. Bu şekilde modem arayüzüne giriş gerçekleştirerek modem kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Modem kurulumu ile ilgili desteğe ihtiyacınız var ise sayfamızda modem marka ve modelini aratarak modem kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Makalemizi beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı unutmayın.

Modem bağlantıları nasıl yapılır

Panda Global Protection nasıl yüklenir ile ilgili yazımıza göz atmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir