Ana Sayfa Bilgisayar Windows Windows ekran görüntüsü alma

Windows ekran görüntüsü alma

0
windows,ekran görüntüsü,screen shot

Bu yazımızda sizlere program kullanmadan Windows ekran görüntüsü alma işlemi nasıl yapılır? detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Windows ekran görüntüsü alma

İngilizce screen shot olarak da bilinen ekran görüntüsü alma işlemi için bir çok ücretli veya ücretsiz programlar kullanılmaktadır. Programlar tabi ki kullanım kolaylığı sağlasa da herhangi bir program kullanmadan da Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda ekran görüntüsü almanızın bir çok nedeni olabilir. Yazdırmak istediğiniz bir alanın ekran görüntüsünü alabilir, paylaşmak istediğiniz bir hatanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Windows ekran görüntüsü alma tuşu

Peki Bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl çekilir? Windows işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda ekran görüntüsü alabilmek için klavyeniz üzerinde yer alan PrntScr yani Print Screen tuşu yardımı ile ekran fotoğrafı çekilir.

windows,ekran görüntüsü,screen shot

Çekmiş olduğunuz bu ekran görüntüsü sadece bilgisayarınızın hafızasına kaydedilmiş olacaktır. Bilgisayarın hafızasına kaydedilen bu görüntüyü jpeg veya png uzantısı ile kaydedebilmek için ise Windows bilgisayarlarda mevcut olan resim düzenleme programı Paint’i kullanmamız gerekecek. Bilgisayarınızın başlat bölümünün yanında yer alan arama bölümüne tıklayarak boş alana Paint yazalım. Arama sonuçları içerisinde çıkan Paint uygulamasının üzerine tıklayarak programı çalıştıralım.

windows,ekran görüntüsü,screen shot

Ekran fotoğrafı nasıl çekilir?

Program açıldıktan sonra bilgisayarın hafızasına PrtScn tuşu yardımı ile kaydedilmiş olan ekran görüntüsünü Ctrl+V kısa yolu ile yapıştırabilir veya sol üst köşede yer alan Yapıştır butonuna basarak yapıştırabilirsiniz. Paint programında bu resim üzerinde değişiklikler de sağlayabilirsiniz. Ama direkt olarak kaydetmek isterseniz sol üst köşede yer alan Dosya butonuna basarak altında açılacak menüden Farklı Kaydet yazısının üzerine tıklatalım. Açılan sayfa içerisinden de kaydetmek istemiş olduğunuz dosya uzantısını seçebilirsiniz. Resim için çoğunlukla kullanılan Jpeg uzantısını kullanabilirsiniz. Karşınıza açılan pencere içerisinden de bilgisayarınızda kaydetmek istemiş olduğunuz bölümü seçerek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

windows,ekran görüntüsü,screen shot

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan ekran görüntüsü alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaprak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Windows ekran görüntüsü alma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz