Ana Sayfa Mobil iPhone iPhone’da altyazılar nasıl etkinleştirilir

iPhone’da altyazılar nasıl etkinleştirilir

0
iphone,erişebilirlik,altyazılar

Bu yazımızda sizlere işitme engelliler için geliştirilen iPhone’da altyazılar nasıl etkinleştirilir resimli bir şekilde anlatacağım.

iPhone’da altyazılar nasıl etkinleştirilir

Apple, işitme engelli kullanıcılar için cihazlarında altyazı desteği özelliği bulundurmaktadır. iPhone standart altyazıları ve gizli altyazıları genellikle gösterir ama varsa erişilebilirlik altyazılarını da etkinleştirebilirsiniz. Cihazın ayarlar menüsü içerisinden aktif hale getirebileceğiniz işitme engelliler için altyazılar özelliği Apple TV uygulamasında veya destelenen başka bir uygulamada video içeriği izlerken altyazıları ve gizli altyazıları görmenizi sağlayacaktır.

iTunes Store‘da ve Apple TV uygulamasında bulunan bazı video içeriklerinde, alternatif seslendirme dilleri veya gizli altyazılar, işitme engelliler ve işitme güçlüğü çekenler için altyazılar ve sesli açılamalı içerik gibi diğer erişebilirlik özellikleri yer alır. Bu özellikleri sadece iPhone cihazınızda değil Bilgisayarınızda, Apple TV‘nizde ve bazı diğer uygulama ve hizmetlerde kullanabilirsiniz.

Peki iPhone’da altyazılar nasıl açılır? iPhone’da altyazılar desteği nedir? iPhone’da altyazılar özelliği nasıl etkinleştirilir? iPhone’da işitme engelliler için altyazı desteği var mı? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını detaylı ve resimli bir şekilde anlattığım yazımızın devamında bulabilirsiniz.

iPhone’da altyazı desteği nedir?

  • İlk olarak telefonumuzun ana sayfasında yer alan Ayarlar butonuna dokunalım.
  • Açılan Ayarlar ekranı içerisinde Genel başlığına dokunalım.
  • Genel sayfasında ise Erişebilirlik başlığına dokunalım.
iphone,erişebilirlik,altyazılar

iPhone’da altyazılar nasıl aktif edilir?

  • Erişebilirlik sayfası içerisinde kullanım kolaylığı sağlayan bir çok özellik bulunmaktadır.
  • Erişebilirlik sayfasının en altında bulunan Ortamlar başlığının altında Altyazılar bölümünü giriş gerçekleştirelim.
  • Açılan Altyazılar ekranı içerisinde İşime Engelliler için Altyazılar başlığının sağ tarafında yer alan anahtarı aktif hale getirelim.
  • Altyazıları özelleştirmek için ise Stil başlığına dokunalım.
  • Açılan ekranda bulunan altyazı stillerinden herhangi birini seçebilirsiniz.
  • Mevcut stillerin haricinde Yeni Stil Yarat… yazısına dokunarak Font, punto, renk, Arka plan rengi ve Metin opaklığı gibi özelliklerini değiştirerek kendiniz bir stil oluşturabilirsiniz.
iphone,erişebilirlik,altyazılar

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak altyazı desteğini etkin hale getirebilir Apple TV uygulamasında veya başka bir destekleyen uygulamada video içeriği izlerken altyazıları ve gizli altyazıları (varsa) görebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

iPhone’da altyazılar nasıl etkinleştirilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz