Ana Sayfa Mobil iPhone iPhone cihazlarda sesli okuma özelliği

iPhone cihazlarda sesli okuma özelliği

0
ios,ipad,iphone,sesli okuma,metin seslendirme,seçimi seslendir

iPhone cihazlarda sesli okuma özelliği nedir ve nasıl aktif hale getirilir? Yazımızın devamında detaylı ve resimli anlatımına ulaşabilirsiniz.

iPhone cihazlarda sesli okuma özelliği

Apple üretmiş olduğu cihazlarda bir çok özelliği ile görme engelli kullanıcılarına kolaylık sağlamaya çalışmaktadır. Tabi ki bu özellikler görme engellilerin haricinde de kullanılmaktadır. Bu yazımızda anlatacağımız Seçimi Seslendir özelliği sayesinde telefonunuza gelen yazılı mesajları veya herhangi bir tarayıcıda okumak istemiş olduğunuz metni iPhone’un seslendirmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik telefonun ekranına dikkatinizi veremeyeceğiniz durumlarda, örneğin araç kullanırken mesajları takip etmek için bir hayli yararlı olacaktır. Bu nedenle sadece görme engelliler için değil bütün kullanıcılar için oldukça kullanılışlı ve işimizi kolaylaştıran bir özelliktir. iPhone’da bulunan Seçimi Seslendir özelliğini etkinleştirerek metin seslendirme işlevini kullanmayı aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  • iPhone’un ana ekranında yer alan Ayarlar (Settings) ikonuna dokunalım.
  • Açılacak olan Ayarlar sayfası içinde Genel (General) yazısını bularak giriş gerçekleştirelim.
  • Karşımıza açılan Genel başlığı altında, Görme engelliler için bir çok kolaylığın yer aldığı Erişebilirlik (Accessibility) menüsüne giriş gerçekleştirelim.
  • Erişebilirlik sayfasında ise Konuşma (Speech) bölümüne giriş gerçekleştirelim.

Metin seslendir özelliği nasıl açılır?

ios,ipad,iphone,sesli okuma,metin seslendirme,seçimi seslendir

Seçimi seslendirme özelliği

  • Konuşma sayfasının en üstünde yer alan Seçimi Seslendir (Speak Selection) seçeneğinin karşısındaki düğmeyi açalım.
  • Seçimi Seslendir özelliğini açtığınızda Konuşma sayfası üzerinde görünecek Konuşma Hızı bölümünden seslendirmenin hızını ayarlayabilir ve Sesler bölümü içinden de konuşma dilini belirleyebilirsiniz.
  • Yukarıda yer alan adımları gerçekleştirdikten sonra Mesajlar uygulamasına giriş gerçekleştirin, herhangi bir konuşma metnini parmağınızla basılı tutarak seçin. Açılan menüde yer alan Seslendir düğmesine dokunarak iPhone’un metni okumasını başlatın. Yeniden basılı tutarak, açılan menüde görünecek Duraklat düğmesine dokunarak da istediğiniz zamanda okumayı durdurabilirsiniz.

ios,ipad,iphone,sesli okuma,metin seslendirme,seçimi seslendir

Sizde yukarıda yer alan adımları gerçekleştirerek iPhone ve iPad cihazlarınızda sesli okuma özelliğini aktif hale getirerek telefonunuzda seçmiş olduğunuz alanın telefonunuz tarafından seslendirilmesini sağlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı unutmayın.

iPhone cihazlarda sesli okuma özelliği

iPhone cihazlarda pin kodu ayarları ile ilgili yazımıza göz atmak ister misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz