Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Bulut Depolama Nedir, Ne İşe Yarar ?

Bulut Depolama Nedir, Ne İşe Yarar ?

0
Bulut depolama nedir
Bulut depolama nedir

Bulut teknolojisiyle üretilen ve günümüzde önemli bir konuma sahip olan bulut depolama ürünü çıkalı kısa bir zaman olmasına rağmen birçok insan tarafından takdir toplamış ve kullanılmaya başlamıştır. Bulut depolamayı yalın bir şekilde ifade etmek gerekirse internet üzerindeki depolama alanı olarak tanımlanır.

Bulut Depolama Nedir?

İnternet aracılığıyla online olarak sağlanan depolama hizmetine bulut depolama olarak adlandırılmıştır. Kısa bir zaman içerisinde geliştirilen bu teknoloji günümüzde birçok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Bulut depolama alanına kaydedilen dosyalar internet erişiminin sağlandığı her ortamda kullanmak mümkündür.

Dünyaca tanınmış en önemli teknolojik şirketleri bu hizmeti ücretsiz olarak bir süredir vermektedir. Bulut depolamanın ücretsiz kullanımı genelde belirli limitler dahilindedir. Yani ücretsiz kullanımda sınırlı bir depolamaya sahip olabilirsiniz. Daha fazla depolama alanına sahip olmak isteyen kullanıcıların belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Günümüzde çok sık karşımıza çıkan ve verdiği hizmetle oldukça tanınan Google ve Yandex gibi önemli şirketler arasında yer almaktadır. Bu şirketler tarafından hizmete sunulan Google Drive ve Yandex Disk bulut depolama teknolojisine verilen en bilinen örneklerdir.

Bireysel olarak kullanan kullanıcıların bu teknolojiye ulaşabilmesi oldukça basittir. Fakat aynı durum kurumsal yerler ve şirketler için söylenemez. Genellikle kurumsal yerlerde, şirketlerde veya firmalarda kullanılan depolama alanı çok fazladır ve bu yüzden daha kullanışlı erişim sağlamak için anlaşmalar yapılıp bu alanları kullanabilirler.

Bulut Depolamanın Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Kullanıcılar bilgisayar üzerinde notlarını, işlerini kaydedebilirler. Ancak bu yapılan kayıtlardan devam edebilmeleri için kayıt yaptıkları bilgisayarı kullanmaları gereklidir. Bu durum evden kendi kişisel bilgisayarıyla çalışanlar ya da bilgisayar değiştirenler için ciddi problemlere yol açıyor. Özellikle takım çalışması yapan kişilerin de aynı yerde çalışmasını zorunlu kılıyor. Çünkü yapılan işin farklı yerlerde takibi yapılamıyor.

Bulut depolama nedir
Bulut depolama nedir

Bulut teknolojisiyle ortaya çıkan bulut depolama bu problemleri tamamıyla ortadan kaldırdı. Kaydedilen işlemlere internet tarayıcısı üzerinden erişim sağlayıp takım çalışmasını daha kolay ve uyumlu hale getirdi.

Günümüzde her geçen gün internetin ve mobil cihazların gelişmesiyle birlikte yapılan işlemlerin büyük bir çoğunluğu bulut depolama teknolojisi ile sağlanmaktadır. Kullanıcının işyerinde yapmış olduğu bir depolama işlemini yolculuk sırasında bile internet erişiminin sağlandığı her ortamda bu teknoloji ile bulunabilmektedir. Bulut depolama ile sağlanan bu olanaklar farklı alanlarda tıpkı bu şekilde kullanılmaktadır.

Bulut Teknolojisinin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Diğer teknolojilere göre bulut teknolojisinin farkı birçok avantajı olmasıdır. Bu avantajlardan dolayı sık kullanılan bir teknoloji haline gelmiştir. Yukarıda bahsedildiği gibi bulut depolama teknolojisinin sağladığı avantajlar bahsedilmiştir.

İnternet üzerinde bulunan depolama alanlarının en kolay ve avantajlı olanı da her yerden erişim sağlanabilmesidir. Böylelikle internet erişiminin olduğu her yerde yolda, işyerinde, evde ya da farklı bir ortamda ulaşım sağlanabilir. Böylece burada yer alan depolama alanlarındaki dosyalarla düzenlemeler yapılarak tekrar kaydedilebilir.

Bulut Depolama ve Cihazları Korumada Neler Yapmalıyız?

Günümüzde akıllı telefonlar ve diğer cihazlar insanların en sık tercih ettiği teknolojik aletlerdir. Çocuklardan tutun yetişkinlere kadar hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu cihazlar eğlence olarak oyun, dizi film gibi aktiviteler için kullanırken bazen de kişisel işlemlerini buradan takip etmektedirler. Dolayısıyla bulut teknolojisine yedeklenmesi cihazınızdaki dosya, fotoğraf vb. şeylerin güvende olmasını sağlıyor. Cihazınız bozulsa veya çalınsa dahi dosyalara erişmek mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz