Ana Sayfa Rehber Bilgisayar Zamanlanmış Görevleri Kapatma

Zamanlanmış Görevleri Kapatma

0
Zamanlanmış Görevleri Kapatma

Windows 10 veya Windows 11 olsun zamanlanmış görevleri kapatma özellikle son sürümlerde büyük avantajlara yer verebiliyor.

Zamanlanmış görevler, arka planda belirli aralıklarla çalışan işlemler olarak açıklanabilir. Bu işlemler, belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse bazı zamanlanmış görevler bazı özelliklerin denetimini ve çalışmasını sağlayabiliyor. Asıl konuya geçmeden önce şu uyarıyı yapalım ki bazı görevleri devre dışı bırakmak için üçüncü parti uygulamalar veya farklı yollar gerekebilir. Bu konuda dikkatli olunması ve güvenilir sayılan popüler bir yazılımın kullanılması gerekiyor. Ayrıca belirttiğimiz görevleri devre dışı bırakmak bazı hizmetlerin çalışmamasına da yol açabileceğinden kapatırken emin olmak gerekiyor veya kapatılan görevler not edilebilir. Bu işlemlerin sonunda sistem eskisinden daha hızlı olabilir.

Windows 11’de Zamanlanmış Görevleri Kapatma

Windows işletim sistemi, arka planda pek çok gerekli ve gereksiz hizmetlere yer verebiliyor. Bunlar arasında zamanlanmış görevlerle aktif edilen işlemler de bulunuyor. Bunlardan birisi Microsoft Edge Update Task Machine UA olarak açıklanabilir. Bu yazılımın amacı, Microsoft Edge uygulamasını güncellemek. Her saat güncelleme kontrolü yapan yazılım, uygulama için güncelleme zamanı geldiyse güncelleme işlemini halleder. Buna benzer diğer görevler de benzer amaçlara sahip. Bir diğer görev olan Schedule Scan Static Task, Windows Update taraması yapıyor yani güncelleme amacıyla kullanılıyor. “Schedule Scan” ile başlayan diğer işlemlerin amacı da Windows güncellemesi olarak açıklanabilir.

Zamanlanmış Görevleri Kapatma

Zamanlanmış görevleri kapatma konusunda kapatılabilecek bir diğer görev Queue Reporting olarak belirtilebilir. Bu görev, Windows hata raporu sistemi için iş yapıyor. Amacı, sıralı bir şekilde hata raporlarını işliyor. Eğer Windows hata raporu sistemini kullanmıyor iseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Bir diğer hizmet olan Consolidator, telemetri olarak açıklanabilir. Bu işlem, Windows Müşteri Deneyimi Geliştirme Programı amacıyla kullanıcıların bazı verilerini toplar ve Microsoft’a gönderir. Microsoft’un telemetri işlemini zorunlu kıldığını açıklamak istiyoruz. Buna rağmen kullanıcı, isteğe bağlı olarak görevi devre dışı bırakabilir fakat Windows, görevi sonrasında tekrardan aktif edebiliyor.

Kapatılabilecek bir diğer görev Microsoft Compatibility Appraiser olarak belirtilebilir. Bu görev de az önce bahsettiğimiz gibi kullanıcı verilerini toplamak ve Microsoft şirketine göndermek için geliştirildi. Telemetri olarak da adlandırılan bu işlem kullanım ile ilgili bilgiler toplar ve şirkete gönderir. Bu özelliğin amacından bahsetmek gerekirse özellik sayesinde kullanıcıların Windows deneyiminin geliştirilmesi sağlanır. Güncelleme konusunda kendini gösteren görevlerden birisi USO Ux Broker olarak ifade edilebilir. Bu görev, güncelleştirme işlemi sonrasında yeniden başlatmayı tetiklemek için yer alıyor. Eğer güncellemeler kapatılacak ise bu işlem de devre dışı bırakılabilir.

Zamanlanmış görevleri kapatma konusunda yapılabilecek pek çok adım mevcut. Bunlardan birisi de Perform Remediation olarak belirtilebilir. Bu görev, güncelleştirme hizmetleri ile ilgili bir sorun meydana geldiğinde hizmetlerin düzeltilmesini sağlıyor. Güncelleştirme hizmeti kapatıldığında tekrar aktif edilmesinin nedeni bu olabilir. Bunun yanı sıra PrinterCleanupTask görevinden de söz etmek gerekirse bu işlem yazıcı ile alakalı. Eğer yazıcı kullanmıyor iseniz bu işlemin de devre dışı bırakılabileceğini açıklayabiliriz. Eğer tüm görevleri kapatmak istiyor iseniz bazı Windows araçlarının çalışmayacağını şimdiden belirtelim. Örneğin pano, ekran klavyesi ve emoji paneli gibi özellikler çalışmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz