Ana Sayfa Rehber Bilgisayar Yeni Alınan Bilgisayar Kurulumu

Yeni Alınan Bilgisayar Kurulumu

0
Yeni Alınan Bilgisayar Kurulumu nasıl yapılır
Yeni Alınan Bilgisayar Kurulumu

Yeni bilgisayar aldım nasıl kurarım diyorsanız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Makalemizde yeni bilgisayar alınca yapılacak neler var?  Yeni bilgisayar kurulumu nasıl yapılır? Detaylı bir şekilde anlattık.

Sıfır Laptop Kurulumu

Laptop tabletten daha ağır masaüstüne göre taşınması kolay ve hafiftir. Her ne kadar bazıları laptopların artık eskide kaldığını savunuyor olsa da onların uzun süre boyunca daha hayatımızda var olacağını kabul etmek gerekiyor. Bunun için pek çok kullanıcı işleriyle ilgili zorunlu olarak laptop almak zorunda kalıyor.

Sıfır laptop aldığınızda yapmanız gereken bazı adımlar var. Bunlar bilgisayarınızın ömrünü uzatacağı gibi performansının da yükselmesine neden olacaktır.

  • İlk yapmanız gereken işletim sisteminin güncel olmasını sağlamak.
  • Antivirüs yazılımı yükleyerek bilgilerinizi ve bilgisayarınızı güvende tutmak,
  • Güç ayarlarını iyileştirmek,
  • Bilgisayarın otomatik yedeklemeye almasını sağlamak,
  • Isınmamasına dikkat etmek,
  • Sistem ayarlarının özelleştirilmesini sağlamak,
  • Kullandığınız ve ihtiyacınız olacak programları yüklemek,
  • VPN kurmak

Yukarıda nelerin önceliğiniz olması gerektiği belirtilmişti. Şimdi yeni bilgisayar aldım nasıl kurarım? sorusunun yanıtını vermeye başlayalım.

Yeni Bilgisayar Nasıl Kurulur?

Sıfır aldığınız bilgisayarda muhtemelen daha önce kurulmuş olan Windows ya da Linux gibi işletim sistemi vardır. Bilgisayarı açtığınızda sistemin kurulumu için ilk kurulum adımına yönlendirilirsiniz. Kullanıcı hesabını açmak ve bilgisayarın ekrandaki yönlendirmelerini takip ederek güncellemeleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda daha önceden yüklenmiş olan herhangi bir işletim sistemi bulunmuyorsa ki bu nadir olan bir durumdur o zaman sistemi kendiniz yüklemeniz gerekecek. Bunu da hiç anlamayan birisinin ya da daha önce kurulum yapmamış  birinin hemen yapabilmesi kolay olmayacaktır. Destek alması tavsiye edilir.

Az önce de bahsettiğimiz gibi yüklü bir işletim sisteminiz varsa o zaman aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

Yeni Alınan Bilgisayar Kurulumu nasıl yapılır
Yeni Alınan Bilgisayar Kurulumu

Bilgisayarı İnternete Bağlayın

Bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmadan önce bir internet ağına bağlanmanız gerekir. Bilgisayarınızda kablosuz ağ kartınız varsa o zaman kablosuz olarak bağlanabilmeniz mümkün. Tercihe göre kabloyla da bağlanabilirsiniz. Ethernet kablosuyla bağlandığınızda ekstra bir yükleme ve kurulum yapmanıza gerek kalmayacak.

İlginizi Çekebilir: Eğitim

Güncelleme Ayarlarını İndirin

Bilgisayarınızı internete bağladığınıza göre artık bilgisayarınızdaki tüm programlar güncellemeye başlayacaktır. Bu güncellemelerin nedeni bilgisayarınızın güvende ve sağlam kalması içindir. Bilgisayar güncellemeyi tamamlayabilmek için yeniden başlatmanızı isteyebilir.

Program Yükle

Yeni alınan bilgisayar kurulumu özellikle programlarla tamamlanacak. Bunun için hangi programlara ihtiyacın olacağını bilmeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza ne kadar çok program yüklerseniz performansının da o kadar etkilenmesine neden olursunuz. Bunun için ihtiyacınız olandan başkasını yüklememeniz iyi olur.

Girişte de bahsettiğimiz gibi antivirüs programları bilgisayarlar için olmazsa olmazdır. Bu nedenle kuruluma hemen başlamanız gerekiyor. Antivirüs yazılımlarının amacı bilgisayarınızın kötü amaçlı saldırılardan korunmasını sağlamaktır.

Her bilgisayarda mutlaka bir arama motorunun olması gerekir. Bu sayede internetteki bilgilere erişim mümkün olacaktır. Birden fazla tarayıcı olduğu için siz hangi tarayıcıyı istiyorsanız onu yüklemeniz gerekiyor. Örneğin; Chrome, Firefox ve Opera gibi.

Her bilgisayarda olması gereken basit ama kullanışlı programlar vardır. İşte bunların tamamı Microsoft Office içerisinde yer alır. Windows ile entegre olarak çalışabilen Office programları sizin yazma, mail alma, tablo gönderme ve sunum yapma gibi pek çok konuda işinizi kolaylaştıracaktır.

Yukarıda yeni alınan bilgisayar kurulumu ile ilgili bahsetmiş olduğumuz tüm bu sıkıcı işlemleri tamamladıktan sonra artık bilgisayarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Mesela masaüstünü ya da arka planı değiştirebilir, yazı karakterini ve tipini değiştirebilirsiniz.

Son yeni alınan bilgisayar kurulumu sonrasında yapılması gereken şey oyunlardır. Oyunlar insanların boş zamanını değerlendirmesi ve hatta para kazanabilmesi için tasarlanmıştır. Birçok bilgisayarda oyun yüklüdür. Özellikle oyunlar için üretilmiş bilgisayarların da altını çizmek gerekir.

Yeni bir bilgisayar almak çoğu zaman heyecan verici olmuştur ki özellikle işiniz bilgisayarda ya da oyun oynamaktan çok hoşlanıyorsanız. Bilgisayarınızı her amaç için kullanabileceğinizi asla unutmamanız gerekiyor. Bunun için yeni alınan bilgisayar kurulumu düşünmekten ziyade işinize yarayabilecek doğru bilgisayarı almaya özen göstermeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz