Ana Sayfa Nasıl Yapılır VPN Nedir? VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

VPN Nedir? VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

0
VPN Nedir? VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?
VPN Nedir? VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

VPN, farklı kurumların birbiri arasındaki iletişimi daha rahat sağlayabilmek amacıyla üretilmişti. Gizlilik ve takip gibi sorunlar beraberinde VPN kullanımını daha popüler bir hale dönüştürdü. Türkiye’de bazı internet sitelerine yapılan engellemeler yine bu programların popüleritesini arttırırken kullanıcılar VPN nedir ve VPN kurulumu nasıl yapılır? Merak etmeye başladı. Bizde bu makalemizde buradan yola çıkarak VPN hakkında genel ancak bazılarının bilmedikleri soruların yanıtlarını paylaşalım istedik.

VPN Nedir?

VPN Türkiye’deki yasaklı sitelere sorunsuz giriş yapılmasına imkan sağlayan özel hazırlanmış yazılımdır. Kullanıcılar internet yasaklarını aşabilmek ve sansürleri atlatabilmek için VPN kullanması gerekir. VPN sayesinde dünyanın farklı bir ülkesindeki sunucuyla bağlantı kurabilir ve bulunduğunuz ülkedeki yasaklı siteye giriş yapabilirsiniz.

VPN Kurulumu Nasıldır?

VPN, gizliliğinizi koruyabilmenin en etkili yoludur. Bu tip yazılımları kurmanın farklı yöntemleri vardır. İnternetinizi daha güvenli şekilde kullanacak olan kurulum aşağıdaki gibi yapılabilir.

VPN Nedir? VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?
VPN Nedir? VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Üçüncü Taraf Yazılımlar

Üçüncü taraf yazılımlar abonelik sistemi ile çalışır. Yani bu tür bir aboneliği başlattığınızda yazılımı indirmeniz için size bir bağlantı gönderilir ve sizde hizmet sağlayıcınızın sitesini ziyaret ederek bu yazılımı cihazlarınıza indirebilirsiniz. Yazılımı kullanmanızın yolu sadece indirmekten geçer. İndirdikten sonra ise gerekli tüm adımlar otomatik olarak oluşturacaktır.

Modem Kullanarak VPN Kurma

Evinizdeki ağı çok fazla kişi kullanıyorsa bu durumda cihazların tamamına ayrı VPN kurmak yerine yazılımı doğrudan modeme yükleyebilirsiniz. Bu sayede aynı ağa bağlandığınız her yerden otomatik olarak giriş yapabilirsiniz. Modeminizde bu tür yazılımı kurmak istiyorsanız modeminizin de bu özelliğe sahip olması gerekiyor. Yani her modemde maalesef bunu kullanamıyorsunuz.

Modeme VPN kurduğunuzda tüm cihazlarınızda faydalanabileceğiniz için daha karlı olursunuz.  Örneğin işyeriniz için kullanacaksanız işyeri ağınıza yüklediğinizde tüm personeliniz internete kesintisiz ve sansürsüz olarak giriş yapabileceklerdir.

Kimler VPN Kullanmalıdır?

VPN, güvenli bir internet kullanmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Kişisel ya da kurumsal olarak tercih edilebilir. Aşağıda VPN kullanan kurumlara birkaç örnek verebiliriz.

  • E-Ticaret siteleri
  • Bankalar
  • Çok merkezli şirketler

Yukarıda VPN nedir ve kısaca nasıl kurulur detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz