Ana Sayfa Yararlı Bilgiler IMEI Sorgulama nasıl yapılır

IMEI Sorgulama nasıl yapılır

0
imei sorgulama,imei sorgulama nedir,telefon imei sorgulama,imei sorgulama kodu,imei numarasına nereden bakılır

Bu yazımızda sizlere telefonunuzun kaydını kontrol edebilmek için IMEI Sorgulama nasıl yapılır detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

IMEI Sorgulama nasıl yapılır

Cep telefonu fiyatlarının oldukça fazla olması nedeni ile artık lüks kullanım olarak sayılabilirler. Çalınma, Kaybolma gibi durumlara karşı koruyabilmek için yapılaması gereken en önemli işlemlerden birisi de IMEI numarasını bilmektir.

Her telefon benzersiz bir IMEI kodu ile satılır ve bu kod hep aynı kalır. International Mobile Equipment Identity‘nin kısaltılmış hali olan IMEI kodu telefonunuzun kutusunda, faturasında ve garanti belgesinde görebilirsiniz. Ayrıca telefonun içerisinden ve kasası üzerinde de aynı kodu görebilirsiniz.

14 haneli bir sayı olan IMEI kodu, 2 haneli bir SV kodu ile 16 haneye çıkabilir. Bu ek haneler sadece yeni cihazlarda yer alıyor. IMEI’nin cihazları tanımaktan onları mobil sağlayıcı yoluyla engellemeye bir çok amacı bulunmaktadır. Telefonunuz çalındığında GSM operatörünüze bu konu hakkında bilgilendirme yaparak cihazın mobil ağlardan engellenmesini sağlayabilirsiniz. Polis, çalınan telefonları takip etmek için de IMEI kodlarını kullanmaktadır.

Peki telefonun IMEI koduna nereden bakılır? IMEI sorgulama işlemi nasıl yapılır? Yazımızın devamında bulunan adımları takip ederek kullanmakta olduğunuz telefonun IMEI numarasını öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz.

Telefon IMIE sorgulama

  • Telefonunuzdan e-devlet uygulamasına veya herhangi bir cihaz tarayıcısından turkiye.gov.tr adresine giriş gerçekleştirelim.
  • TC kimlik numarası ve e-devet şifresi ile sisteme giriş gerçekleştirelim.
  • Karşınıza açılacak olan e-devlet ekranının sağ üst köşesinde yer alan Arama bölümüne tıklayalım.
  • IMEI veya IMEI Sorgulama yazarak aratalım.
  • Çıkan sonuçlar içerisinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında IMEI Sorgulama bölümüne giriş gerçekleştirelim.
imei sorgulama,imei sorgulama nedir,telefon imei sorgulama,imei sorgulama kodu,imei numarasına nereden bakılır

IMEI numarasına nereden bakılır

  • Açılan IMEI Sorgulama ekranında bulunan IMEI Numarası bölümüne sorgulamak istediğiniz telefonun IMEI numarasını yazarak Sorgula butonuna basalım. (Not: Telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için arama bölümüne *#06# yazabilir veya telefonunuzun Ayarlar bölümünde Telefon Hakkında bölümünden bulabilirsiniz.)
  • Sorgulama işleminin tamamlanmasını bekleyelim.
  • İşlem tamamlandığında karşınıza IMEI No, Durumu, Kaynak ve Model bilgileri çıkacaktır.
  • Bu şekilde telefonun bilgilerini teyit edebilirsiniz.
imei sorgulama,imei sorgulama nedir,telefon imei sorgulama,imei sorgulama kodu,imei numarasına nereden bakılır

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak kullanmakta olduğunuz telefonun veya yeni alacağınız telefonun IMEI bilgilerini sorgulayabilir, Durum, Kaynak ve Model bilgilerinin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

IMEI Sorgulama nasıl yapılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz