Ana Sayfa Nasıl Yapılır Türk Lirası işareti (₺) nasıl yapılır?

Türk Lirası işareti (₺) nasıl yapılır?

0
türk lirası,işaret,simge,klavye,windows

Bu yazımızda sizlere Türk Lirası işareti (₺) nasıl yapılır? kısa yolu var mı? detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Türk Lirası işareti (₺) nasıl yapılır?

İlk olarak Türk Lirası (₺) işaretinin anlamını ve nasıl ortaya çıktığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Daha sonra ise klavyeden Türk Lirası (TL) simgesi nasıl yapılır detaylı ve resimli bir şekilde anlatalım.

Türk Lirası simgesi ₺ hakkında bilgiler

Türk Lirasına kazandırılan itibarı perçinlemek ve dünyada bilinirliğini arttırmak amacı ile Merkez Bankası‘nın düzenlemiş olduğu yarışmada Türk Lirasını simgeleyen bu işareti paramızın yeni simgesi olarak kabul edilmişti.

Çıpaya benzen TL simgesi, paramızın kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman olduğunu vurgularken işaretindeki yukarı doğru kıvrımlı çizgiler de paramızın yükselen bir değer olduğunu sembolize etmektedir.

Peki ülkemizin para birimi olan TL simgesi olan işareti bilgisayarda yapabilmek mümkün mü? Türk Lirası simgesi (₺) nasıl yapılır? Türk Lirası simgesi klavyede nasıl yapılır? TL simgesi nasıl yapılır? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını detaylı ve resimli bir şekilde anlatmış olduğum yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Klavyede Türk Lirası işareti (₺) nasıl yapılır?

Yeni sürüm Windows bilgisayarlarda Türk Lirası işareti (₺) işaretini yazabilmek oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken tek işlem klavyede yer alan AltGr + T veya Ctrl + Alt + T tuş kombinasyonlarını kullanmak olacaktır. Bu işlem sonrası simgesinin çıktığını görebilirsiniz.

türk lirası,işaret,simge,klavye,windows

Eski sürüm bir Windows işletim sistemine sahipseniz yapmanız gereken işlem ise aşağıda paylaşacağım linkler üzerinden güncelleme yapmanız olacaktır. Ardından yukarıda yer alan kısa yolları kullanarak ₺ simgesini yapabilirsiniz.

Yukarıda yer alan güncellemeler Microsoft tarafından Türk Lirası simgesi için yayınlanmış olup Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemleri ile uyumludur.

Not: Bilgisayarınızda bulunan Windows sürümünün kaç bit olduğunu bilmiyorsanız “Bilgisayarım” simgesine sağ tıklayarak “Özellikler” bölümüne girebilir “Sistem Türü” bölümünden öğrenebilirsiniz.

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Türk Lirası işaretini (₺) kolayca yapabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Türk Lirası işareti (₺) nasıl yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz