Ana Sayfa İnceleme Unity Oyun Motoru Hakkında Bilgi

Unity Oyun Motoru Hakkında Bilgi

0
Unity Oyun Motoru

Yazılım geliştiricilerinin ve oyun geliştirmek isteyenlerin Unity oyun motoru hakkında bilmesi gerektiği pek çok şey var. Peki bunlar neler?

Unity, çıktığı dönemden bu yana geliştirilen ve yeni teknolojileri destekleyerek daha iyi hale bürünen bir oyun motoru olmakta. Bu motor ile birlikte kullanıcılar hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu oyun geliştirebiliyor. Yazılım geliştiricilerinin bu motoru tercih etmesindeki nedenlerden birisi kullanıcı arayüzünün sade ve anlaşılır olması ile birlikte bazı özellikleri oluyor. Unreal Engine ile ara sıra karşılaştırılan bu motor, bazı kişiler tarafından seviliyor.

Unity Oyun Motoru

Unity, 2007 yılından beri geliştirilen bir oyun motoru. Son olarak 2022 sürümüyle insanları karşılayan oyun motoru, C++ ile kodlanırken C# ile beraber geliştiricilerin oyun geliştirmesi mümkün kılınmış durumda. Unity Technologies tarafından geliştirilen ve insanlara kaliteli hizmet sunmaya gayret eden bu firma, pek çok özelliği yazılımcılarla buluşturuyor.

Oyun motorunun özelliklerinden birisi sürükle bırak desteğinin bulunması olarak açıklanabilir. Sürükle bırak desteği sayesinde yazılım geliştiricileri dışarıdan dosya sürükleyebiliyor ve hızlı bir şekilde bu içeriği kullanabiliyor. Buna ek olarak oyun içi sürükleme de mümkün. Bir dosya mümkün ise sahnedeki bir nesneye sürüklenebiliyor. Bu bir doku, bir kod veya farklı bir şey olabilir.

Unity Oyun Motoru

Unity oyun motoru, animasyon oluşturma konusunda da insanlara avantaj sunuyor. Animasyon, oyundaki nesnelerin daha gerçekçi ve daha hareketli görünmesini sağlayan bir sistem. Bir kullanıcı, nesne yerleştirdikten sonra bu nesneye animasyon aracı sayesinde hareketlilik ekleyebilir veya belirli koşullarla animasyon gösterilmesini sağlayabilir. Bu konuda oldukça faydalı olan Unity, kısaca animasyon desteğini geliştiricilere sağlıyor.

İlk geliştirildiği zaman yeterince destek almayan ve sonraki güncellemelerde performans, yeni teknolojiler, yeni özellikler, optimizasyon ve bu gibi pek çok konuda faydalı işlere imza atan Unity, kısa sürede pek çok oyun ile birlikte oyuncuları karşıladı. Unity’nin sunmuş olduğu özelliklerden birisi nesne yerleştirme sistemi olarak ifade edilebilir. Hiyerarşik bir şekilde sahnedeki nesneleri gösteren oyun motoru, aynı zamanda dışarıdan model eklemeden bazı nesneleri ekleyebilmeyi sağlıyor. Örneğin küp, koni ve zemin gibi birçok nesne oyun motorunda varsayılan olarak bulunuyor. Bu sayede basit modeller bu nesnelerle üretilebilir. Bu da GPU optimizasyonu sağlar. Özellikle düşük poligon oyunlar sevenler için bu güzel bir tercih olabilir.

Unity Oyun Motorunu Kullanmak

Unreal Engine’ın yanında basit kalan Unity, aslına bakarsak harika oyunlar yapılabilmesini sağlayabilecek kapasitede fakat burada önemli olan pazarlama taktiği oluyor. Unreal Engine için gösterilen demolar ve reklamlar, Unreal Engine’ın daha kaliteli olduğu algısını oluşturuyor. Unity ile de kaliteli oyunlar bulunmakta. Bazı geliştiriciler Unity oyun motoru kullanmak isteyebilir. Bu bağlamda yapılması gereken şey lisans almak.

Kaliteli oyun motoru olarak görülen Unity ile ilgili bu zamana kadar pek çok popüler oyun yapıldı. Eğer siz de bu kervana katılmak istiyor iseniz yazılımı bu bağlantıdan indirerek ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Unity, yıllık 100.000 dolar gelire kadar bedava bir şekilde kullanılabiliyor. Ardından belirli bir ücret karşılığında lisans almak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz