Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Nano Teknoloji Nedir? Neler Yapılabilir?

Nano Teknoloji Nedir? Neler Yapılabilir?

0
Nano Teknoloji Nedir? Neler Yapılabilir?
Nano Teknoloji Nedir? Neler Yapılabilir?

Tahmin ediyoruz ki aldığınız bazı ürünlerde size nano teknoloji kullanıldığını söylemişlerdir. Peki, bu nano teknoloji nedir ve bu teknoloji kullanılarak neler yapılabilir hiç merak ettiniz mi? Biz bu makalemizi hazırlarken bu konu üzerinde yoğunlaşalım istedik ve içeriğimizde ayrıntılara değindik.

Nano Teknolojinin Tanımı

Nano teknoloji, atomlar ve moleküller ölçeğinde malzemeler ve cihazlar üretmekle ilgili bir araştırma ve yenilik alanıdır. Bir nanometre, bir metrenin milyarda biridir: bir hidrojen atomunun çapının on katıdır. Bir insan saçının çapı ortalama 80.000 nanometredir. Bu tür ölçeklerde, olağan fizik ve kimya kuralları artık geçerli değildir. Örneğin, renk, dayanıklılık, iletkenlik ve reaktivite gibi malzemelerin özellikleri, nano ve makro arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Karbon ‘nano tüpler’ çelikten 100 kat daha güçlü ancak altı kat daha hafiftir.

Nano Teknoloji Ne Yapabilir?

Nano teknoloji, enerji tüketiminin verimliliğini artırma, çevreyi temizlemeye yardımcı olma ve büyük sağlık sorunlarını çözme potansiyeline sahip olarak biliniyor. İmalat üretimini önemli ölçüde azaltılmış maliyetlerle büyük ölçüde artırabileceği söyleniyor. Nano teknoloji savunucuları, Nano teknoloji ürünlerinin daha küçük, daha ucuz, daha hafif ama daha işlevsel olacağını ve üretimi için daha az enerji ve ham madde gerektireceğini iddia ediyor.

Nano Teknoloji Nedir? Neler Yapılabilir?
Nano Teknoloji Nedir? Neler Yapılabilir?

Uzmanlar Nano Teknoloji Hakkında Ne Diyor?

Nano teknolojinin insanların sağlığı, refahı ve yaşamları üzerindeki etkisi, en azından bu yüzyılda geliştirilen mikro elektronik, tıbbi görüntüleme, bilgisayar destekli mühendislik ve insan yapımı polimerlerin birleşik etkilerine eşdeğer olacaktır.

İnsan ve Çevre Sağlığı Üzerindeki Olası Etkilere İlişkin Endişeler

Nano teknoloji terimini bulan bilim adamı Eric Drexler, “son derece güçlü, son derece tehlikeli teknolojiler” geliştirmek konusunda uyarıda bulundu. Yaratılış Motorları adlı kitabında, Drexler, insanlar tarafından yaratılan kendi kendini kopyalayan moleküllerin bizim kontrolümüzden kaçabileceğini tasavvur ettii. Aktivistler, Nano teknoloji biliminin ve gelişiminin, politika yapıcıların uygun düzenleyici önlemler geliştirebileceğinden daha hızlı ilerleyeceğinden endişe ediyorlar. Riskler ve faydalar arasındaki dengeyi belirlemek için bilinçli bir tartışma yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Nano Teknoloji Ürünleri için Küresel Pazar

Nano teknolojinin vaadi göz önüne alındığında, potansiyelinden yararlanma ve ondan kâr elde etme yarışı devam ediyor. Pek çok hükümet, Nano teknolojinin yeni bir üretkenlik ve zenginlik çağı getireceğine inanıyor ve bu, son on yılda Nano teknoloji araştırma ve geliştirmeye yönelik kamu yatırımlarının artmasıyla yansıtılıyor.

Gelişen Dünyada Nano Teknoloji Ne Olacak?

Gelişen dünyada, hükümetler tarafından finanse edilen programlar ve araştırma enstitüleri kurarak Nano teknolojiye geçiş planlıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz