Ana Sayfa Oyun Bilgisayar Megabayt Nedir? 1 MB Neye Denk Geliyor?

Megabayt Nedir? 1 MB Neye Denk Geliyor?

0
Megabayt Nedir? 1 MB Neye Denk Geliyor?
Megabayt Nedir? 1 MB Neye Denk Geliyor?

Megabayt kelimesini teknolojiyle yakından ilgili olanlar zaten bilir, ancak teknolojiyi kullanan fakat depolama birimleri hakkında herhangi bir fikri olmayanlar için bu yazımızda Megabayt hakkında siz değerli takiplerimizi bilgilendirelim istedik.

Megabayt Ne Demek?

Uluslararası Birimler Sistemi içindeki birimlerden biri megabayttır. Bu birim, uygulama alanına bağlı olarak, bir megabaytın değerinin farklı olması koşuluyla, farklı alanlarda da uygulanmasına rağmen, temel olarak bilgi işlem alanındaki veri miktarını gösterir.

Bilgi işlem ve bilişim alanındaki veri miktarını ölçmek için temel birime bayt denir ve Uluslararası Birimler Sistemi kurallarına göre megabayt biriminin değeri milyon bayt, yani 106 bayttır. Megabayt değerinin uluslararası kabul görmüş kısaltması MB’dir.

Bilgi ve hesaplama alanında, megabayt teriminin 1 048 576 bayt değerinde olduğu ve bu da 220 bayta eşit olduğu kabul edilir. Nadir durumlarda, megabayt değeri 1 024 000 veya 1.000 x 1.024 bayt olarak kabul edilir.

Megabayta ek olarak, MIB olarak kısaltılmış bir mebibit birimi vardır. Megabayt birimi yaygın olarak Base 2, Base 10 ve Mixed olarak bilinen üç varyantta kullanılır.

Temel 2 kurallarına göre, bir megabayt 1 048 576 bayta eşittir ve bu da yine 220 bayta eşittir. Bu değerde, megabayt, bir bilgisayarın belleğindeki, özellikle de RAM belleğindeki veri miktarını belirtmek için en yaygın olarak “Microsoft Windows” için geçerlidir. Megabayt değeri, mebibit olarak bilinen ikili birimin benzersiz bir eş anlamlısıdır.

Megabayt Nedir? 1 MB Neye Denk Geliyor?
Megabayt Nedir? 1 MB Neye Denk Geliyor?

Base 10 kurallarına göre 1 megabaytın değeri 1 milyon bayttır ve bu da 106 bayta eşittir. Bu değer, Uluslararası Birimler Sistemi kurallarına uygun olarak kullanılır ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından tanınır. Base 10’a göre Megabayt değeri, en yaygın olarak flash bellek, DVD, CD, sabit disk sürücüleri gibi farklı depolama ortamlarındaki veri miktarını belirtmek için kullanılırken, özellikle bilgisayar teknolojisinde, karma kullanıma göre, 1 megabayt, 1 024 000 bayt değerine sahiptir ve bu, 1.000 x 1.024 bayta eşittir.

Megabayt değeri yaygın olarak biçimlendirilmiş bir disket sistemini veya kapasitesini tanımlarken kullanılır. Yani örneğin kapasitesi 1.44 megabayt olan 3.4 inçlik bir disket için 1 474 560 bayt kapasiteye sahip olduğu düşünülüyor. Tam olarak örnek üzerinde, diğer değerleri karşılaştırabiliriz, böylece 1 474 560 bayt kapasiteli bir disket, bu fotoğrafların sıkıştırılmasının normal olması ve formatın JPEG olması koşuluyla 4 megapiksel fotoğraf depolayabilir. Yalnızca 6 saniyelik sıkıştırılmamış ses CD’si içeriği sayfa başına 2000 karakter olan 500 sayfaya kadar metin içeriği. Ayrıca, söz konusu disket, sıkıştırılmadan saklanan yalnızca 1 megapiksel fotoğraf depolayabilir.

Depolama Alanları

Yukarıda megabayt’ın ne anlama geldiği teknik olarak açıklanmıştır. Buna göre bilgisayar ve cep telefonu kullanıcıları herhangi bir ürünü satın alırken öncelikli olarak depolama alanına bakarlar. Tabi depolama alanı beraberinde alınacak olan ürünün fiyatını da doğrudan etkileyecektir. Bir ürün ne kadar büyük depolama alanına sahip olursa performansı da fiyatı da artacaktır.

Son yıllarda depolama alanı denildiğinde cep telefonları akla geliyor, çünkü bu cihazlar çok küçük olsalar da aslında bir bilgisayarın sahip olduğu depolama alanına sahip olabiliyorlar.

Sonuç olarak teknoloji geliştikçe megabayt alanları giderek büyüyor ve kullanıcılar artık GB üzerinden konuşmaya başlıyor. Daha sonraki yazılarımızda da size GB nedir? Bu konu hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.Megabayt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz