Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

0
Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?
Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve makinenizi her gün kullanıyorsanız, makineyi ayda bir temizleyebilirsiniz. Ara sıra kahve içenlerin 3 ila 6 ayda bir yapması yeterlidir. Ancak demliğin veya makinenin etrafında gözle görülür kirlenme fark ederseniz veya kahvenizin tadı kaçtıysa, kahve makinenizi temizleme zamanı gelmiştir.

Neye ihtiyacın var

  • Beyaz damıtılmış sirke
  • Su
  • Kahve filtreleri
  • Temizlik bezi

Kahve makinesini sirke ve suyla doldurun.

Kahve makinenizi temizlemek için, hazneyi 50-50 oranında beyaz damıtılmış sirke ve su karışımıyla doldurarak başlayın. Kahve makinenizde özellikle kötü bir birikme durumu varsa, sirke ve su oranını artırabilirsiniz. Sirke sadece kahve makinesini ve sürahiyi dezenfekte etmekle kalmaz, aynı zamanda birikmiş mineral birikintilerini de çözer.

Makineyi Çalıştırın

Sepete bir filtre yerleştirin ve makineyi açın. Demleme işleminin yarısında, kahve makinesini kapatın ve ne kadar birikintiyi temizlemeniz gerektiğine bağlı olarak, kalan sirke solüsyonunun sürahide ve haznede yaklaşık 30 ila 60 dakika ıslanmasına izin verin.

Suyla yıkayın

Kahve makinesini tekrar açın ve demleme döngüsünü tamamlamasına izin verin. Varsa kağıt filtreyi atın ve sirke solüsyonunu dökün. Artık sirke kokusunu ve tadını kahve makinesinden temizleyebilirsiniz. Hazneyi temiz suyla doldurun, sepete bir filtre koyun, kahve makinesini açın ve demleme döngüsünü tamamlamasına izin verin. Filtreyi çıkarın, suyu boşaltın ve ikinci bir döngü için temiz suyla tekrarlayın. Kahve makinenizi ve cezvenizi temiz bir bezle silin.

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?
Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kupalardan Kahve ve Çay Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Tam kahvenizin veya çayınızın son damlasının tadını çıkarırken, en sevdiğiniz kupanın dibinde çirkin bir halka belirir. Kahvenin tadı lezzetli olmakla birlikte, çay ve kahveye aromasını veren tanenler bardaklarda koyu lekeler bırakabilmektedir.

Bu kahve veya çay lekelerini çıkarmak bazen kolaydır, ancak kupanın malzemesine ve lekenin ne kadar süre kaldığına bağlı olarak zorlaşabilir. Beyaz renk özellikle kupa için popüler bir seçimdir, ancak lekelerin daha fazla ortaya çıkmasına neden olabilir. Beyaz kupalardaki kahve lekelerini nasıl çıkarabilirsiniz.

Yıkamaya başlamadan önce kupanızın malzemesini bilmeniz gerekir. Paslanmaz çelik veya porselen kupalar vardır. Pek çok kupa bulaşık makinesinde yıkanabilir, ancak ağır lekeler için bir ön yıkama işlemi inatçı lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz