Ana Sayfa Rehber Modem İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

0
İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?
İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet yaşamın merkezi haline geldi. Günlük milyonlarca kullanıcı internet üzerinden arama ve gezinti yaparak arkalarında bir iz bırakıyorlar. Her telefonun bilgisayarın imzası niteliğindeki ip adresleri ise bu gezintilerde görüyor. Cihazlar topladıkları bu çerezleri arama geçmişini kaydederek ön belliği alıp sonraki ziyarette kullanıcının daha hızlı hareket edebilmesine imkan sağlıyor.

Yani girdiğiniz siteden ya da ağdan cihaza varıncaya kadar internette yaptığınız tüm eylemlerde mutlaka bir iz bırakıyorsunuz. Hatta yazılım konusunda bilgi sahibi olan her kullanıcı sizin gezindiğiniz sayfaları görebilir. Daha da önemlisi girdiğiniz siteleri görebilmek için herhangi bir yazılım bilgisine de ihtiyaç yoktur. İnternet geçmişinde girdiğiniz sitelerin gün, saat gibi tüm detayları saklı kalır.

İnternet Geçmişi Nedir?

Bilgisayarınız üzerinden yaptığınız tüm aramalar arama geçmişi şeklinde kaydedilir. İnternet üzerinden yapılan girişler veri tabanında saklanır ve kullanıcı isterse daha sonra bu gezintileri tekrardan görebilir.

İnternet geçmişinde kullanıcılara siteye ne zaman girildiği, hangi anahtar kelimelerin kullanıldığı ve hangi siteye girildiği gibi bilgiler yer alır. Yani yeni aramalar eskilerin silinmesini sağlamaz. Kullanıcı bilgisayara sil emri vermediği sürece geçmiş bilgisayar veya cep telefonu üzerinde daima kalacaktır. Kısacası bir tarayıcı üzerinde yaptığınız aramaları tarayıcıyı kapattığınızda silmiş olmazsınız.

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?
İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet Geçmişini Neden Sileriz?

İnternet geçmişini silmenin farklı nedenleri vardır. Ancak bu nedenlerin en fazlası özel hayatın gizliliğidir. Hiç kimse kendinin hangi sitelerde gezindiğini belirtmek, bildirmek veya göstermek zorunda değildir. Mesela çalıştığınız işyeri bilgisayarından yeni bir iş araması yaptığınızda bunu silmek isteyebilirsiniz.

Bu kişisel  bir durumken başka bir sorunda internette  karşılaştığınız reklamlar sizin aradığınız içerikler doğrultusunda karşınıza çıkar. Siz arama geçmişini temizlediğinizde ise reklamlar aramalarınızı göz önünde bulundurmaz.

Mobilden İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Bilgisayardan internet geçmişini silebildiğiniz gibi mobilden de bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.  Bunun için izlemeniz gereken yol aşağıda belirtilmiştir.

iOS işletim sistemli telefonlar için tüm geçmişi sil komutu vermek için öncelikle kullandığınız tarayıcıyı açmalısınız. iOS ile tam uyumluluk gösterdiği için genellikle Apple telefonlarda Safari tercih edilir. Safari’nin sağ altında kitap sayfalarına benzeyen ikonu görebilirsiniz. Tıkladığınızda girdiğiniz web sayfaları listelenir. Sağ alttaki “sil” yazısına tıkladığınızda istediğiniz zaman dilimindeki veriler silinir.

Android işletim sistemli telefonlarda internet geçmişi temizleme işlemi, kullanılan tarayıcının açılması ile başlar. En çok kullanılan Google Chrome‘da, sağ altta ya da sürüme göre üstte üç nokta (…) simgesi bulunur. Tıkladığınızda açılan menüde “Ayarların hemen üstünde “geçmiş” yazısını görebilirsiniz. Tıkladığınızda geçmiş aramalarınız listelenir. En alttaki göz atma verilerini temizle bölümüne tıklamanız yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz