Ana Sayfa Haberler AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler ve Özellikleri

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler ve Özellikleri

0
AMD Ryzen 7000

AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler ve özellikleri duyuruldu. Sonbahar mevsiminde piyasada yer edinecek işlemci modelleri pek çok yeniliğe sahip.

AMD, geçtiğimiz günlerde yeni işlemcilerin özelliklerini duyurmuştu. Duyurulan modeller ile birlikte kullanıcılar, şimdiden heyecanlanmaya başladı. Peki Ryzen 7000 serisi işlemci modelleri hangi teknolojileri kullanıcılarla buluşturuyor olacak? Detaylar haberimizde yer alıyor.

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler

AMD’nin yeni işlemci seris Ryzen 7000 ile birlikte pek çok yenilik müşterilerle buluşacak. Bunlardan birisi bellek teknolojisinin bir üst seviyeye çıkması oldu. DDR4 teknolojisinin yerini alan DDR5 RAM teknolojisi, artık yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlıyor. Yakın zamanda Intel, yeni nesil işlemcileriyle birlikte DDR5 teknolojisine ağırlık vermeye başlamıştı. AMD, tamamen DDR5 RAM desteğine geçip DDR4 desteğini yeni nesilde kaldırmış oldu. Yani yeni AMD işlemcilerinden faydalanmak isteyenlerin DDR5 destekli anakart alması gerekecek.

Sonbaharda pazara sürülecek olan AMD Ryzen 7000 serisi modeller PCI-Express 5.0 sürümünü de destekliyor. PCI-E sürümünün artış yaşaması, teknolojisinin daha hızlı olduğu anlamına geliyor. AM5 anakartlara geçiş yapan AMD, PCI-E 5.0 ile beraber ekran kartı, depolama birimi ve daha pek çok donanıma yer verecek.

AMD Ryzen 7000

Tek çekirdek performansının %15 daha iyi olduğu açıklanan Ryzen 7000 işlemci serisi, frekans hızları konusunda da önemli yeniliklere sahip. Eskisine göre daha yüksek frekans hızlarına ulaşabilecek olan bu modellerin boost frekans hızı 5 GHz ve üzerinde olacak. Bu sayede kullanıcılar, işlemcilerden daha iyi performans alabiliyor hale gelecek. Bunun yanı sıra yeni serinin 14 adede kadar USB Type-C desteği, 24 adede kadar PCI-E 5.0 desteği ve 4 adede kadar monitör desteğine sahip olacağı belirtildi.

AMD Ryzen 7000 serisi modeller için diğer yenilikler arasında bu işlemcilerin 5 nm transistörlere sahip olacağı dile getiriliyor. İçerisinde GPU barındıracak olan bu modellerin GPU’su 6 nm transistör teknolojisi ile beraber insanları karşılıyor. Zen 4 mimarisine sahip olacak olan Ryzen 7000 serisi işlemciler, aynı zamanda X670 Extreme, X670 ve B650 anakart modellerini bünyesinde barındırıyor olacak.

RDNA 2 GPU teknolojisinin yanı sıra Lenovo’nun çıkarmış olacağı yeni bir modelde AMD’nin yeni nesil işlemcilerinin yer alacağı da açıklanıyor. Bu modelin fiyatının ise 399 dolardan 699 dolara değişen bir fiyatı bulunacağı ifade ediliyor. Yeni nesil bilgisayar modelinin ismi Ideapad 1 olarak belirtilirken bu modelin 2022 yılının 4. çeyreğinde piyasalarda yer edineceği de açıklanan bilgiler arasında bulunuyor.

Daha önce Ryzen 5000 serisi işlemcilerle piyasada bulunan firma, AMD Ryzen 7000 serisi işlemci modelleri ile beraber pinler konusunda da önemli bir karara yer verdi. Buna göre artık pinler işlemci üzerinde değil, anakart üzerinde yer alacak. Ayrıca AM5 anakartlar, AM4 platformundaki soğutucuları destekleyecek. GPU çekirdekleri hakkında bilgi vermeyen AMD, CPU çekirdekleri konusunda en yüksek 16 çekirdek bulunacağını belirtti. Aynı zamanda 32 iş parçacığının yeni seride olacağı açıklandı. Wi-Fi 6E desteğine de sahip olan yeni ürünler 1.718 pin bulundurmasının yanı sıra 170 watt güç tüketimine kadar ulaşabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz