Ana Sayfa Rehber Bilgisayar Windows 11 Ayarlar Nasıl Kullanılır?

Windows 11 Ayarlar Nasıl Kullanılır?

0
Windows 11 Ayarlar

Windows 11 Ayarlar uygulaması, ayarların bulunduğu önemli bir yer. Birçok Windows kullanıcısı yeni arayüzün kullanımını araştırıyor olabilir.

Windows işletim sistemine sahip olan bazı kullanıcılar şimdiden Windows 11’e geçmiş olmalı. 2021 yılının Ekim ayında piyasaya sunulan Windows 11, sunduğu yeni arayüz ve yeni özellikler ile ön plana çıkıyor. Yeni teknolojileri de beraberinde getiren bu sürüm ile beraber insanlar yenilenmiş bir Ayarlar uygulaması arayüzü ile de karşılaşıyor.

Windows 11 Ayarlar Nedir?

Windows 11 işletim sisteminde bulunan Ayarlar uygulaması, işletim sistemi ile ilgili ayarların yapılabilmesini sağlayan bir alan. Burada pek çok ayar yer alıyor. Kullanıcılar, Windows işletim sistemini nasıl görmek istiyor ve nasıl kullanmak istiyorsa o şekilde bir düzenleme yaparak sistemi buna göre ayarlayabiliyor. Masaüstü, oyun deneyimi ve uygulama ayarları gibi pek çok ayara sahip olan bu uygulama, Windows kullanıcıları için adeta hayat kurtarıcı nitelikte.

Windows 11 Ayarlar Nasıl Kullanılır?

Ayarlar uygulamasını “Windows + I” tuşları ile başlattığımızda karşımıza öncelikle “Sistem” sekmesi çıkıyor. Bu sekmede sistem hakkında bilgi, Microsoft 365 üyeliği, OneDrive üyeliği ve Windows Update menüsü üst alanda bulunuyor. Alt kısımda eğer Windows, etkinleştirilmediyse uyarı veriyor. Devamında ise pek çok seçenek bizleri karşılıyor. Seçenekler arasında ekran, ses, bildirimler, odaklanma yardımı, güç, depolama ve pano gibi çeşitli şeyler bulunuyor. Kullanıcılar ekranı ayarlama, gece ışığını düzenleme, etkinleştirme işlemi ve sorun giderme gibi pek çok şey için bu sekmeden faydalanıyor.

Windows 11 Ayarlar

Bir diğer sekme “Bluetooth ve Cihazlar” olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Windows 11 Ayarlar uygulamasında 2. sekme olarak bulunan bu alanda çeşitli cihazlar yer almakta. Yani kullanıcılar USB ayarları, kameralar, tarayıcılar ve bu gibi pek çok cihazlara buradan ulaşıp seçenekleri düzenleyebilir. Sonraki sekmede “Ağ ve İnternet” bölümü bulunmakta. DNS ekleme, çevirmeli bağlantı ayarlama veya VPN yönetimi gibi çeşitli ayarlar bu sekme üzerinden halledilebiliyor.

Karşımıza çıkan bir diğer sekme olan “Kişiselleştirme” sekmesi, kullanıcıların görünümü düzenlemesine imkan tanıyor. Bu sekmede yer alan bazı şeyler arasında renkleri düzenleme, arka planı ayarlama, temayı değiştirme ve başlat menüsü ayarları gibi seçenekler bulunmakta. “Uygulamalar” sekmesi ise uygulamalar ile ilgili ayarların yapılabileceği bir nokta olurken “Hesaplar” sekmesi, hesap ile ilgili ayar yapmak için yer alıyor. Bununla birlikte “Zaman ve Dil” bölümünde ise kullanıcılar yazma, konuşma, dil, bölge ve zaman düzenlemesi yapabiliyor.

Windows 11 Ayarlar uygulaması ile beraber bir diğer sekme olarak “Oyun” sekmesini bilmek gerekiyor. Bildiğiniz üzere firma, oyun performansına büyük önem gösteriyor. Bu doğrultuda oyun modu, ekran yakalama ve Xbox Game Bar ayarlarına buradan ulaşılabiliyor. “Erişilebilirlik” kısmında görsel, yazı, ses ve bu gibi pek çok erişilebilirlik seçeneği güncellenebilirken “Gizlilik ve Güvenlik” kısmında işletim sistemi gizliliği ayarlanabilir, telemetri ayarı yapılabilir ve bu gibi çeşitli düzenlemeler sağlanabilir. Son olarak bizleri “Windows Update” bölümü karşılıyor olmakta. Bu bölümde Windows güncellemeleri yapılıyor. Ayrıca kullanıcılar isteğe bağlı olarak buradan Windows Insider programına katılım sağlayabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz