Ana Sayfa Mobil Android Android Temizleme İşlemi Yapma

Android Temizleme İşlemi Yapma

0
Android Temizleme

Android temizleme işlemi pek çok kişi için önemli bir yere sahip. Bu konuda Android işletim sisteminin nasıl temizleneceğini açıklamak isteriz.

Android işletim sistemi, Google tarafından 2000’li yılların ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkarılan bir yazılım. Geliştirildiği dönemde telefon üreticilerine ücretsiz bir şekilde sunulan işletim sistemi, bu şekilde kısa sürede büyük bir kitleye hitap etmeyi başardı. Kendi ekosistemine sahip olan Android, günümüze kadar büyüyerek genel olarak yıllık büyük güncellemeler aldı. Yeni özelliklerle daha da gelişen işletim sistemi için bazı kullanıcılar depolama sıkıntısı ile karşılaşabiliyor. Aslına bakarsak yer açmak için pek çok etkili yöntem bulunuyor.

Android Temizleme İşlemi için Gerekli Adımlar

Öncelikle günümüzde bir cihazın 32 GB ve üzeri depolama alanına sahip olması gerektiğini açıklayarak söze başlayalım. Çünkü uygulama boyutları büyürken aynı zamanda uygulamaların oluşturduğu verilerin de boyutları yükseliyor. 16 GB da yeterli olsa da sınırda kaldığı için artık 32 GB depolama alanları telefonlar için standart hale gelmeye başladı. Eğer ki daha düşük depolama alanına sahip iseniz bu yazı sizler için faydalı olabilir fakat depolama alanı arttıkça fayda oranı daha da yükselir.

Android cihazda yer açmanın yollarından birisi önbelleği temizlemek. Önbellek, geçici olarak yer kaplayan dosyalar olarak ifade edilebilir. Bu dosyalar, uygulamalardaki bazı içeriklerin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Örneğin Twitter’da gezerken bir süre sonra çıkıp tekrar girdiğinizde internet olmasa dahi daha önce yüklenen içerikler görünür. Bunun sebebi önbelleğin kullanılmasıdır. Önbelleği temizlemek için ayarlarda toplu önbellek silme işlemi yapılmalı veya boyutu büyük olan uygulamaların önbellekleri silinmeli. Önbellek, kişisel verileri içermediği için rahatlıkla kaldırılabilir.

Android Temizleme

Android temizleme işlemi için yapılabilecek daha birçok şey mevcut. Depolama alanında yer açmanın bir diğer yolu kişisel verileri de silmek. Bazı uygulamalar kendi boyutunun birkaç katı yer kaplayabilir. Bu gibi durumlarda tüm verileri silmek ve hesaba yeniden giriş yapmak faydalı olabilir. Örneğin 300 MB’lık bir uygulama depoladığı veriler sebebiyle 1,5 GB yer kaplayabilir. Bu da 5 kat fark demek. Verileri silmek hesap verilerini de kaldıracağından tekrar giriş yapılması gerektiğini hatırlatalım. Bu, bir süreliğine idare etse de gelecekte veriler tekrardan yer kaplayabilir.

Android işletim sistemini temiz tutmak için yapılabilecek en etkili iki yolu açıkladık. Önbelleği temizlemek dahi bazen GB’larca yer kazanmaya olanak tanıyabiliyor. Bunu unutmamak gerekir. Bu adımlara ek olarak yapılabilecek bir diğer şey galeriyi ve dosya sistemini temiz tutmak. Bu konuda yapılabilecek şeylerden birisi bulut depolama sistemini kullanmak. Bu şekilde dosya, fotoğraf, video ve bu gibi içerikleri telefonda tutmadan bulut depolamaya aktarmak mümkün oluyor.

Android temizleme konusunda yapılabilecek bir diğer adım gereksiz uygulamaları kaldırmak. Eğer çok fazla uygulama kurduysanız ve bazı uygulamaları kullanmayı bıraktıysanız kullanılmayan uygulamaları kaldırmak bir miktar yer açar. Bunun yanı sıra uygulamalar konusunda şöyle bir çözüm de önerebiliriz: Lite sürümleri kullanmak. Örneğin Facebook yerine Facebook Lite, Instagram yerine Instagram Lite ve bunun gibi diğer uygulamalar için hafif sürümleri kullanmak ciddi oranda yer açıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz