Ana Sayfa Bilgisayar Windows Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

0
Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?
Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Yavaş bir Windows 10 bilgisayarı hızlandırmanın kolay yollarını bu makalemizde açıklayalım istedik.  Birkaç ince ayar, bilgisayarınızı açtığınız anda Windows 10’un blokları aşmasına yardımcı olabilir.

Windows 10 başlatmalarını düzeltin

Programlar, uygulamalar ve diğer öğeler, bilgisayarınızı her başlattığınızda otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlanmışsa, Windows 10 en baştan çıkmaza girebilir.

  1. Görev Yöneticisini açın

Görev çubuğunun boş bir alanına sağ tıklayın ve menüden Görev Yöneticisi’ni seçin. Açılan pencerenin altında Daha fazla ayrıntı görürseniz, Görev Yöneticisi görünümünü genişletmek için buna tıklayın ve ardından Başlangıç ​​sekmesine tıklayın.

  1. İstenmeyen başlangıç ​​öğelerini

Başlangıç öğelerini devre dışı bırakın. Pencere, bilgisayarınız başladığında otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlanmış tüm öğeleri görüntüleyecektir. Sağdaki Başlatma etkisi sütununda, her birinin önyükleme hızınızda ne kadar zararlı bir etkisi olduğunu göreceksiniz. Göz atın ve ihtiyacınız olmayanlara tıklayın, ardından Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın.

  1. Akıllıca seçin

İşin püf noktası, hangi programların devre dışı bırakılacağını ve hangilerinin etkin bırakılacağını bilmektir. Bir öğeden emin değilseniz, öğeye sağ tıklayın ve Çevrimiçi ara öğesini seçin. Bu, öğeyle ilgili arama sonuçlarının bir web sayfasını açacaktır; bu, başlangıç ​​öğesini devre dışı bırakıp bırakmamaya karar vermeniz için gereken bilgileri size sağlamaya yardımcı olacaktır.

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?
Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?
  1. Windows 10 görsel efektlerini kapatın

Varsayılan olarak Windows 10, program pencerelerine derinlik görünümü veren gölgeler, ekran hareketini düzgün gösteren animasyonlar, saydamlar, küçük resim önizlemeleri ve daha fazlasını içeren görsel efektler kullanır. Sorun şu ki, bu etkilerin tümü sistem kaynaklarını tüketiyor, bu da bilgisayarınızı yavaşlatabilecekleri anlamına geliyor.

Sağ tıklayın ve beliren Başlat menüsünden Sistem’i seçin. Açılan yeni pencerede, sol taraftaki Gelişmiş sistem ayarları’na tıklayın.

Sistem Özellikleri penceresinde Gelişmiş sekmesine tıklayın. Performans bölümünde, Ayarlar’ı tıklayın. Performans Seçenekleri penceresinde Görsel Efektler sekmesine tıklayın.

Tüm efektleri bir kerede devre dışı bırakmak için en üstteki En iyi performans için ayarla’yı seçin. Tamam’ı tıklayın.

Arka planda çalışan çok fazla program olabilir. Bu, belleği, işlem gücünü, dizüstü bilgisayarın pil ömrünü ve internet bant genişliğini tüketebilir.

Başlat > Ayarlar > Gizlilik öğesini tıklayın , ardından sol bölmenin altındaki Arka plan uygulamaları seçeneğini tıklayın. Burada, otomatik olarak arka planda çalışmasına izin verilen tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız ihtiyacınız olmayanları kapatın.

Arka plan uygulamalarından bazılarını etkin bıraksanız bile, bunlar arka planda sürekli güncellendiğinden Başlat menüsünde ilgili Canlı döşemelerini kapatmak isteyebilirsiniz.

Başlat’a tıklayın, ardından devre dışı bırakmak istediğiniz bir kutucuğa sağ tıklayın ve Diğer’i ve ardından Canlı döşemeyi kapat ‘ı seçin.

Uygulamaların size bildirim göndermesini durdurmak için Başlat > Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve eylemler öğesini tıklayın.

Microsoft, yeni ses kontrollü dijital asistanı Cortana’yı kullanmanızı istiyor. Ancak, çalışması için Cortana’nın bilgisayarınızda her zaman arka planda çalışması, sözlü komutlarınızı dinlemesi ve etkinlikleriniz hakkında bilgi toplaması gerekir. Bu işlemler bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bazı çok teknik adımlar atmadan Cortana’yı tamamen kapatmak mümkün değildir, ancak arka plan etkinliğini sınırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz