Ana Sayfa Rehber Bilgisayar Dizüstü Bilgisayara Su Dökülünce Ne Yapılmalı?

Dizüstü Bilgisayara Su Dökülünce Ne Yapılmalı?

0
Dizüstü Bilgisayara Su Dökülünce Ne Yapılmalı?
Dizüstü Bilgisayara Su Dökülünce Ne Yapılmalı?

Dizüstü bilgisayarınıza su veya başka bir sıvı dökerseniz hemen harekete geçmelisiniz. Bir kaza sonucu dökülme, bilgisayarınız için bazı durumda sorun olmayabilir, ancak kalıcı hasar olma ihtimali vardır. Dizüstü bilgisayarınıza sıvı dökerseniz kurtarmak için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

  1. Dizüstü Bilgisayarı Kapatın

İlk birkaç saniye içinde yapmanız gereken şey bilgisayarı kapatmaktır. Dizüstü bilgisayarlar için bunu yapmanın en hızlı yolu, güç düğmesini 6 ila 10 saniye basılı tutmaktır. Dizüstü bilgisayarın gücü kapatıldıktan sonra duvar prizinden çıkarın.

  1. Tüm aksesuarların fişini çekin

Dizüstü bilgisayara bağlı bir aksesuar varsa hemen çıkarın. USB kabloları, flash sürücüler gibi aygıtlar da dahil olmak üzere dizüstü bilgisayara takılı olan her şeyi çıkarın.

  1. Kolayca ulaşabileceğiniz her şeyi kurutun

Dizüstü bilgisayarınız ne kadar uzun süre ıslak kalırsa, özellikle sıvı su değilse, kalıcı hasar oluşma olasılığı o kadar artar.

Sıvıyı emmek için emici bezler veya kağıt havlular kullanmak gerekir, ancak küçük parçalar ve köşeler için pamuklu çubuklar kullanabilirsiniz. Soda, kahve veya çay gibi başka tür sıvıları döktüyseniz, sıvı buharlaştığında geride kalabilecek iletken kalıntıları çıkarmak önemlidir. Bunun için az miktarda alkol işe yarayacaktır, ancak bezi alkole batırın yani asla doğrudan bileşenlerin üzerine alkol dökmeyin veya püskürtmeyin.

Önemli: Sıvının çıkarılmasını hızlandırmak için saç kurutma makinesi veya başka bir ısı kaynağı kullanmayın. Bu, sıvının ilk etapta yaptığından çok daha fazla zarar verebilir.

Dizüstü Bilgisayara Su Dökülünce Ne Yapılmalı?
Dizüstü Bilgisayara Su Dökülünce Ne Yapılmalı?
  1. Dizüstü bilgisayarı açın ve bileşenleri çıkarın

Bu adım, sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarın türüne ve esasen elektronik üzerindeki rahatlığınıza bağlıdır. Dizüstü bilgisayarınız izin veriyorsa, pili kasanın altından çıkarın. Yeni dizüstü bilgisayarların çoğunda çıkarılabilir olmayan piller bulunur, bu durumda bu adımı atlamanız gerekir. Ancak pil çıkarılabilirse çıkarın ve bir kenara koyun. Pil ıslaksa kurulayın.

Dizüstü bilgisayarın bakımı kullanıcı tarafından yapılabiliyorsa, sabit sürücü, CPU ve RAM gibi dahili bileşenlere erişmek için dizüstü bilgisayarı açın. Mümkünse, kolayca çıkarılabilen tüm dahili bileşenleri dikkatlice çıkarın ve bir kenara koyun.

Her şey tamamen kuruyana kadar tüm bu bileşenleri dışarıda bırakın. Bu birkaç gün sürebilir. Sabırlı olun ve yeniden monte edip tekrar açmadan önce dizüstü bilgisayarın ve tüm dahili bileşenlerinin tamamen kuru olduğundan emin olun. Dizüstü bilgisayarı açamıyorsanız veya herhangi bir bileşeni çıkaramıyorsanız  tekrar açmadan önce birkaç gün bekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz