Ana Sayfa Yararlı Bilgiler SEO nedir

SEO nedir

0
seo,nedir,serch engine optimization,arama motoru optimizasyonu

Bu yazımızda sizlere webmaster‘lardan sürekli duyabileceğiniz bir kelime olan SEO nedir? ne işe yarar detaylı bir şekilde anlatacağım.

SEO nedir

Bugün dünyada milyonlarca internet kullanıcısı arama motorlarını kullanıyor. Hatta çoğu kullanıcının açılış sayfası Google‘dır. Google, bildiğimiz gibi dünyanın en popüler ve en kaliteli arama motorudur. Hergün milyonlarca insanın Google arama motorunu kullanarak aradığını bulması webmasterlar için önemli bir kapı haline gelmiştir. Google burada bir aracı görevini üstlenmektedir.

Search Engine Optimization

Webmasterlar hedef kitlenin kendilerine ulaşmasını ister. Kullanıcılar da işini görebilecek bir site bulmak ister. Kullanıcıların bu arayışı fazla uzun sürmez. %90 ihtimalle aradığı siteye Google veya diğer arama motorlarından ulaşır. Ama webmasterların işi tam da burada başlar. Bir webmaster kendisiyle rakip olan sitelerden daha üstte çıkabilmek için müthiş bir çaba harcamalıdır. Biz bu çabaların tamamına SEO diyoruz. Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu şeklinde ifade edilir. SEO kısacası web sitelerini aratarak bulduğumuz güncel arama motorlarında üst sıralarda görünmek, yüksek sıralarda görünmekle kalmayıp bu işin uzmanı gibi durmak maksadıyla yapılan çeşitli biçimdeki tekniklerle doğal arama sıralamasında yükselerek kolaylıkla bulunmayı hedeflediğimiz çalışmalar topluluğudur.

Seo çalışmalarını iç seo ve dış seo olarak iki kola ayırabiliriz. İç seo site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sayfalarını mantık çerçevesinde birbiriyle bağlayarak arama motorlarına web sitesinin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini tanıtmaktır. Dış seo ise çok farklı bir uzmanlık gerektirir. Dış seo uygulamaları uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Hatta ülkemizde bunun için seo çalışmaları yapan firmalar bulunmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Ufak bir örnek verecek olursak başka sitelerden almış olduğunuz yönlendirmelere Backlink denir. Backlink alırken sitenizin konusu ve en çok kullandığınız, arama potansiyeli en yüksek kelimeleri seçmeniz gerekir. Sitenizin konusu Eğitim ise uzun bir süre reklam verdiğiniz her siteden Eğitim ve benzeri kelimeler ile link alırsa arama motorları o sitenin başka siteler tarafından Eğitim konusunda tavsiye edildiğini ve bu sitenin gerçekten bu konuda iyi bir site olduğu kanısına ulaşacaktır. Özellikle aynı konuda güven sağlamış bir siteden link aldığınızda seo adına önemli bir çalışmadır.

Elbette Seo’nun başka faktörleri de vardır. Sitenizin konusu Eğitim ise sizin css yeteneklerinize de bağlı olarak sitenizin tasarımına da uyum sağlayabilecek türden kelimeler ve linkler yerleştirmek oldukça faydalıdır. Başlık resmine tıklandığında anasayfanın açılması, sitenin footer (en alt) bölümünde çok fazla olmamak ve kelimeleri gizleyerek spam yapmamak şartıyla anahtar kelimelere yer verilmesi de doğru bir yöntemdir.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

SEO nedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz