Ana Sayfa Uncategorized RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?

RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?

0
RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?
RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?

Bilgisayar kullanıcılarının cihazlarında istedikleri performansa sahip olmasını sağlayan bazı donanım parçaları vardır. Bunlar arasında bulunan RAM ise ciddi bir öneme sahiptir. Çünkü bilgisayarın RAM’i ne kadar yüksek olursa performansı da ona göre yüksek olacaktır.

Bu makalemizi hazırlarken ilk kez bilgisayar alacaklar ya da bilgisayarında iyileştirme yapacaklar için RAM nedir? Ve ne işe yarar sorusunun yanıtını verelim önemine değinelim istedik.

Bilgisayarda RAM Nedir?

RAM bilgisayarın dışında telefon ve tablet gibi akıllı cihazlarda da önemli bir parçadır. Bizim bahsedeceğimiz konu bilgisayarda RAM olduğundan dolayı bu konu üzerine yoğunlaşalım istedik. Buna göre TAM bilgisayar üzerinde herhangi bir işlem yapılmak istendiğinde sistemin hatasız bir şekilde ve üst seviye performansta çalışmasını sağlar. RAM’i tarif ederken şöyle belirtebiliriz, bu parça olmadan bırakın performansı bilgisayar çalışmaz bile. Yani bilgisayarda yapılabilecek tüm işler aslında bu parçayla yakından alakalıdır.

RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?
RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?

Gelelim başlığımızın yanıtının ne olduğuna. Yani RAM’in ne demek olduğunu yanıtlamaya.

RAM bir çeşit bellek türüdür. Bilgisayarda ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere belli bir süreliğine bilgilerin tutulduğu depolama alanıdır. RAM kullanıcıların ihtiyaç duyacakları verileri kendi üzerinde bulundurur ve tekrardan kullanılmaya başlandığında derinlerden çekmek yerine hemen servis eder ve bu sayede kullanıcı daha hızlı hareket etmiş olur.

Bilgisayarlarda onlarca büyüklükte verilerin olduğu ve hatta daha büyüklerinin de eklendiğini düşündüğümüzde bu verilerin hızlı bir şekilde tekrardan çağırabilmesi çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Microsoft Outlook kurulumu ve hesap ekleme

Depolama denildiğinde harddisk ya da SSD ile karıştırılabilir hemen belirtelim benzer bir görev yapıyor gibi olsalar da aslında teknik olarak bundan çok daha farklı bir göreve sahiptir.

RAM kısa süreliğine depolama hizmeti sağlar. Bunun içinde çok hızlıdır.

Yukarıda RAM hakkında geniş bir bilgi tanımlaması yaptıktan sonra isterseniz asıl başlığımız olan RAM bilgisayar açıkken takılabilir mi? Sorusunun yanıtını vermeye başlayalım.

RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?
RAM Bilgisayar Açıkken Takılabilir mi?

Bilgisayar Açıkken RAM Takılması Zararlı mıdır?

Bilgisayar kullanıcıları için bazı önemli ve bilinmesi gereken bilgiler vardır. Yani bilmek sadece klavye ya da mause kullanmayı içermemesi gerekir. RAM hakkında yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra şunu söyleyebiliriz bilgisayarınızda kullandığınız RAM’in de büyük olması gerekir. Mesela sık oyun oynuyorsanız RAM’inizin de oyunları destekleyebilmesi bunun içinde yüksek kapasiteli olması şarttır.

Ram bilgisayar açıkken takılmaması gerekir. Çünkü bu tip işlemler yapılırken bilgisayara giden enerji akımı kesilmelidir. Aksi takdirde en ufak bir kısa devre tüm sistemin yanmasına neden olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz