Ana Sayfa Nasıl Yapılır Ping Testi Ne Şekilde Yapılmaktadır, Ping Nedir, En Fazla Kaç Olmalı? 

Ping Testi Ne Şekilde Yapılmaktadır, Ping Nedir, En Fazla Kaç Olmalı? 

0
Ping Testi

Özellikle oyuncuların baş belası olmakta olan “ping” yani gecikme, esasında oyunlar dışında Web üstünden canlı olarak yapılan video görüşmesi, sesli görüşme ya da dosya indirmesi gibi türlü işlemlerde de büyük bir rol oynuyor. Peki pin tam anlamıyla nedir, optimal ping kaç olmalı ve ping testi ne şekilde yapılmaktadır sorularının cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Arkadaşlarınızla hoş bir oyun akşamı geçirmek istemiş olduğunuzda ve oyununuzun FPS’inin birden düştüğünü, oyunda gecikmelerin olduğunu fark edersiniz. Bunun neden olduğunu herkes bilmektadir: Tabi ki Ping.   Bunun yanında optimal ping kaç olmalıdır ve ping testi ne şekilde yapılmaktadır sorularının da cevabı oldukça merak edilmektedir.

Ping Nedir? 

 Ping, Web ağı üstünden başka bir bilgisayara gönderilen ve sonrasında aynı biçimde geri dönen sinyale verilmekte olan addır. Milisaniye (ms) cinsinden ölçülen bu sinyal, verinin sisteminizden Web serverına gidip gelme süresini bilmenizi sağlar. Özet olarak bu ölçüm, bilgisayar ve server arasındaki ‘gecikme’ olarak adlandırılmaktadır. 

 Ping sözcüğünün etimolojisi, esasında II. Dünya Savaşına uzanıyor. 2. Dünya Savaşında denizaltı mürettebatları, okyanustaki diğer bir gemiye olmakta olan uzaklıklarını ölçmek için gönderdikleri sonar sinyalinin geri dönme süresine, gönderdiği sonar sinyalin sesinin sözcüğüyle tasviri olmakta olan ‘ping’ ismini vermiş. 

Ping Testi

 Bunu örneklendirmek adına bir yüzme havuzu oyunu olmakta olan Marco Polo’yu verebiliriz. Bir bilgisayar ‘Marco’ diye bağırarak bir ping gönderiyor, diğer bilgisayar da Polo diyor ve aralarındaki uzaklığı ölçüyorlar. 

 Çevrimiçi oyun evreninde ise ping, bir oyuncunun PC’si ile oyun sunucusu arasındaki ağ aksamalarını ifade eder. Eğer ki oyunun sunucusu sizin Web bağlantısı aldığınız kaynağa yakınsa pinginiz de düşük olur, yok şayet uzaksa pinginiz belli olan bir ms’in altına inmez. 

 Ping Testi Nasıl Yapılır?

Ping testi nasıl yapılır sorusunun cevabı şöyledir; 

  • Adım #1: Windows arama bölümünü açın CMD yazın ve Enter’a tıklayın. 
  • Adım #2: Komut penceresine ‘ping <IP adresiniz>’ emirini girin ve Enter’a basın. 
  • IP adresinizi bilmiyorsanız konuya dair rehberimize göz atabilirsiniz. 
  • Adım #3: Çıkan sonuç olarak ‘time<x ms’ yazan bölüm sizin pinginizi belirtiyor. 

Adım #1: Windows arama kutusunu açıp CMD yazın ve Enter’a tıklayın. 

Windows tuşuna basıp ‘CMD’ yazmış olduğunuzda emir istemcisine ulaşabiliyorsunuz. Komut istemcisine girin. 

Adım #2: Komut penceresine ‘ping <IP adresiniz>’ emirini girin ve Enter’a basın. 

Komut istemcisine ‘ping <IP adresi>’ emirini resimdeki gibi girin ve bilgisayarınızın modeminize veri gönderip geri gelmesini bekleyin. 

 Adım #3: Çıkan sonuç olarak ‘time<x ms’ yazan bölüm sizin pinginizi belirtiyor. 

 Sonuçlar belli olduktan sonra mevcut pinginizi ‘time<x ms’ tarafında görebilirsiniz. 

Ping Niçin Yükselir? 

 İnternet servis sağlayıcısının altyapı kalitesi;  Oyun oynanmak istendiğinde çok fazla akla gelmese de web önemli bir rol oynuyor bu yüzden mutlaka web servisinizi çok iyi seçmelisiniz. İnternet servis sağlayıcınızın altyapı kalitesi, online yarışçı bir oyunu kazanmanızı ya da kaybetmenizi sağlayabilir. 

 Evinize bağlayacağınız Web’in servis sağlayıcısının öncelikle bölgenizde fiber altyapısı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Altyapıdan en yüksek verimi almak için de web gerektiren prosedürü yapacağınız cihazı (bilgisayar, oyun konsolu vs.) kablosuz bağlantıyla değil LAN kablosu bağlantısı ile kullanmalısınız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz