Ana Sayfa Rehber PageRank Nedir? Nasıl Artırılır?

PageRank Nedir? Nasıl Artırılır?

0
PageRank Nedir? Nasıl Artırılır?
PageRank Nedir? Nasıl Artırılır?

PageRank, günümüzde dijital pazarlamada nadiren kullanılan bir terimdir. Bir web sitesinin kalitesini değerlendirmek için kullanılan ölçüme verilen isimdir. Moz tarafından oluşturulan ve güncellenen bu puan sistemi ile sitenin kalitesi bir bütün olarak değerlendirilir.

Arama motorunun algoritmalarında ve SEO’da hala önemli bir rol oynar ve bir sitenin ne kadar iyi sıralanacağı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

PageRank Nedir?

PageRank, bir sayfanın “değerini”, ona bağlanan sayfaların niceliğine ve kalitesine bakarak değerlendiren matematiksel bir formüldür.

Google ekibi tarafından oluşturulan ve eski Google çalışanı Larry Page’in adını taşıyan PageRank algoritması, web sayfalarının kalitesini değerlendirmek ve buna karşılık Google kullanıcıları için en iyi arama sonuçlarını sunmak için kullanılır.

Google, PageRank’i şöyle tanımlar:

“PageRank, web sitesinin ne kadar önemli olduğuna dair kabaca bir tahmin belirlemek için bir sayfaya verilen bağlantıların sayısını ve kalitesini sayarak çalışır. Altta yatan varsayım, daha önemli web sitelerinin diğer web sitelerinden daha fazla bağlantı alması muhtemeldir.”

PageRank, Googlebot’un sitede gezinirken bulduğu her sayfanın göreli değerini ölçer. Her sayfaya 1 ile 10 arasında bir PageRank puanı verilir. Bir en düşük değer ve 10 en yüksek değerdir.

PageRank Önemli mi?

Evet. PageRank puanlarını artık göremesek de, bu onların önemli olmadığı anlamına gelmez. Google, PageRank kullanıma sunulduğunda olduğundan çok daha karmaşık olsa da, formül ve bağlantılar bir bütün olarak algoritmalarının merkezinde yer almaktadır . Bu nedenle, SEO ve bir bütün olarak dijital pazarlama için tartışmasız her zamanki kadar hayati önem taşıyorlar.

PageRank Nedir? Nasıl Artırılır?
PageRank Nedir? Nasıl Artırılır?

PageRank Nasıl Çalışır?

“A sayfasının kendisine işaret eden T1…Tn sayfaları olduğunu varsayıyoru. d parametresi, 0 ile 1 arasında ayarlanabilen bir sönümleme faktörüdür. Genellikle d’yi 0,85’e ayarlarız. Ayrıca C(A), A sayfasından çıkan bağlantıların sayısı olarak tanımlanır. Bir A sayfasının PageRank’i aşağıdaki gibi verilir:

PR(A) = (1‑d) + d (PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn))

PageRank’lerin web sayfaları üzerinde bir olasılık dağılımı oluşturduğunu unutmayın, bu nedenle tüm web sitelerinin PageRank’lerinin toplamı bir olacaktır.”

Google’ın PageRank için baktığı üç ana faktör şunlardır:

  1. Gelen bağlantı sayfalarının miktarı ve kalitesi
  2. Her bağlantı sayfasındaki giden bağlantıların sayısı
  3. Her bağlantı sayfasının PageRank’i

Bu üç faktör birlikte çalıştığında, PageRank hayati hale gelir.

PageRank’inizi Nasıl Artırırsınız?

Amaç, optimizasyon yoluyla PageRank’i yükseltmek değil. Mevcut PageRank’inizi boşa harcamadığınızdan emin olmak için. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Seo’da link verme kuralları

Dahili Bağlantı

Sitenizin hangi sayfalarının önemli olduğunu belirlemenin zamanı geldi. Önemli sayfaların ana sayfaya mümkün olduğunca yakın bir yerde olmasını sağlayan bir dahili bağlantı stratejisi uygulayabilirsiniz.

Kötü Sayfaları Düzelt

Sitenizde kendisine dönük hiçbir dahili bağlantı bulunmayan bir sayfadır. Google, bunu XML site haritanız aracılığıyla keşfedebilir, ancak dahili olarak bağlantılı değilse, Google’ın gözünde gerçek bir değeri olmayacaktır.

Backlink Alın

Arama motorunun sayfaları nasıl sıraladığı ve sonuçlarını nasıl sunduğu konusunda bağlantıların Google için ne kadar önemli olduğunu şüphesiz biliyorsunuzdur.

Backlink alımı için kaliteli içerik oluşturun. Bu, geri bağlantı almanın en popüler yollarından biridir. İnsanların seveceği, paylaşacağı ve bağlantı kuracağı içerikler oluşturun. Bu bir infografik, bazı ilginç veriler veya harika bir blog yazısı olabilir. Yaptıklarınız benzersiz ve paylaşmaya değer olduğu sürece stratejinizin bir parçasını oluşturabilir.

Kaliteli içerikleri, alakalı backlinkleri olmadan, sitenizin iyi bir sıralama elde etmesi pek olası değildir. Eğer öyleyse. Google, sitelerin bağlantı olmadan sıralanabileceğini söylese de, bu şüphelidir.

PageRank formülü, beğenseniz de beğenmeseniz de sitenizi, ona işaret eden bağlantıların sayısına ve kalitesine göre değerlendirmektir. Sonuç olarak, PageRank’inizi korumak veya daha da iyisi yükseltmek, her web sitesi sahibinin dikkate alması gereken bir şeydir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz