Ana Sayfa Mobil iPhone iPhone Jailbreak Nasıl Yapılır?

iPhone Jailbreak Nasıl Yapılır?

0
iPhone Jailbreak

iPhone jailbreak işleminin nasıl yapıldığı merak konusu olmuş durumda. Gelin bu konuda jailbreak işleminden sizlere bahsediyor olalım.

Android cihaza sahip bir kullanıcı, cihazdan tam olarak faydalanmak istediğinde root işlemine başvurarak kök dizine ulaşabiliyor ve her istediğini uygulayabiliyor. Örneğin cihazdaki varsayılan uygulamaları düzenleyebiliyor veya CPU frekansını ayarlayabiliyor. Bu gibi pek çok olanağa sahip olan root, adeta iPhone kullanıcılarını kıskandıran nitelikte olsa da iPhone kullanıcıları için de bir yöntem mevcut. Bu yol ile beraber iPhone cihazına sahip bir kişi, daha fazla yetkiye sahip olarak cihazı istediği şekilde kullanabiliyor.

iPhone Jailbreak Nedir?

Öncelikle iPhone için sunulan bu yapının ne olduğundan bahsederek söze giriş yapalım. iPhone jailbreak, Android root gibi kullanıcıların cihazı daha rahat kullanmasını sağlayan bir işlem. Bu işlem ile beraber insanların pek çok ayrıcalığı bulunuyor. İlk zamanlarda jailbreak ile beraber App Store üzerindeki ücretli uygulamaların ücretsiz bir şekilde ulaşılabildiği de bilinen bir gerçekti. Sonrasında bu güvenlik açığı çözüme kavuşturuldu.

iPhone işletim sistemine sahip olan bir cihaz, jailbreak kurduğu takdirde App Store dışında diğer mağazaları kullanarak uygulama kurabiliyor olacak. Bununla beraber App Store içerisinde yer almayan uygulamalar da bu şekilde rahatlıkla kullanılabilir olacak. Bu işlemi anlatmaya geçmeden önce jailbreak sonrası cihazın daha az güvenli olduğunu belirtmiş olalım. Bu işlem ile birlikte kullanıcılar, riskli bir yapıya geçmiş oluyor.

Jailbreak sonrasında cihaz üzerinde daha fazla yetkiye sahip olacak kullanıcılar aynı zamanda uygulamalara da yetki vermiş olacak. Bu doğrultuda oluşabilecek güvenlik önlemleri arasında cihazda aktif olan hesapların çalınması, verilerin toplanması veya farklı sorunların yaşanması ile karşılaşabilir.

iPhone Jailbreak

iPhone Jailbreak İşlemini Uygulama

iPhone cihaza sahip olan bir kullanıcı, pek çok yöntem ile jailbreak işlemini uygulayabilir. Bu yöntemlerden ilkiyle başlayalım. İnternet üzerinde birçok jailbreak uygulaması mevcut. iPhone cihazı için sunulan bu uygulamalar, jailbreak yapmaya imkan tanıyor. Bunlar arasında güvenilir olanı ve çok kullanılanı seçmek gerekir. Uygulamayı belirledikten sonra telefona kurmak ve ardından talimatları uygulamak. Bu şekilde jailbreak işlemi tamamlanmış oluyor. Bu, gerçekleştirilebilecek en kolay yöntem. Bunun dışındaki yöntemleri uygulamak kullanıcı için daha zor olabilir.

Jailbreak Güvenli mi?

iPhone jailbreak işlemi uygulamak isteyen bir kişi, bu işin ne kadar güvenilir olduğunu da merak edebiliyor. Bu işlemin güvenilir olmadığını şimdiden belirtmek istiyoruz. Cihaz için jailbreak uygulanırsa telefon artık daha savunmasız bir hale bürünüyor. Bu konuda cihaz sahibinin daha temkinli olması gerekir. Bu yapının güvenilirliğini düşüren durumlardan birisi App Store dışındaki uygulamaların da kurulabiliyor olması. App Store’da bulunan uygulamalar, Apple yetkilileri tarafından denetleniyor. Bundan dolayı bu mağazadaki uygulamaların güvenilirlik oranı daha yüksek olurken üçüncü parti mağazalardan yüklenecek olan yazılımlar bu kadar güvenli olmayabilir.

Özet geçmek gerekirse jailbreak, Android root işlemi gibi cihazda daha fazla yetkiye sahip olmaya imkan tanıyan bir sistem sunuyor. Bu sistem günümüzde kolay bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca bu yapının güvenilirliği konusunda da dikkatli olmak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz