Ana Sayfa İnceleme Hangi Monitörü Seçmelisiniz- En İyi Monitör Boyutu Hangisidir?

Hangi Monitörü Seçmelisiniz- En İyi Monitör Boyutu Hangisidir?

Farklı büyüklükteki monitörleri karşılaştırıyorsanız, önce bir monitörü ölçmek için doğru yöntemi öğrenmeniz gerekir. Haberimizde hangi monitör daha iyi açıklanmıştır.

0
Hangi Monitörü Seçmelisiniz- En İyi Monitör Boyutu Hangisidir?
Hangi Monitörü Seçmelisiniz- En İyi Monitör Boyutu Hangisidir?

Oyuncular veya programcılar için monitörün boyutu çok önemlidir. Yanlış boyut, performansı etkileyeceğinden çalışırken kişinin kendini rahat hissetmemesine neden olacaktır. Sadece bu değil, monitör boyutu görüntüleme deneyimini çok etkiler.

Standart boyutlu monitör diye bir şey yoktur.

Çoğu kişi, PC veya dizüstü bilgisayarlar için 13,5 inç ila 15 inç arasında değişen monitörler kullanırken, daha küçük veya daha büyük monitörlerde vardır. Örneğin, herkesin odayı doğru şekilde görmesini sağlamak için TV monitörlerinin en az 24 inç olması gerekir. Ancak, üst düzey oyunlar için genellikle 27 inçlik bir monitör önerilir.

 • Oyun için 24 vs 27 vs 32 İnç Monitör
 • İş İçin 24’e 27’ye 32 İnç Monitör
 • Programlama ve yazılım için 24 vs 27 vs 32 İnç Monitör

Monitör Boyutu Nasıl Ölçülür?

Farklı büyüklükteki monitörleri karşılaştırıyorsanız, önce bir monitörü ölçmek için doğru yöntemi öğrenin.

İnsanların yaptığı ana hatalardan biri monitörü yatay olarak ölçmektir. Ancak bu doğru bir yöntem değildir. Doğru boyutu elde etmek için, görüntülenebilir alanın bir köşesinden görüntülenebilir alanın diğer köşesine kadar ölçmeniz gerekir.

İnce monitörlerde köşegeni artıran CRT’ler bulunur. Örneğin, 24 inçlik bir monitör yalnızca 22,5 inç boyutunda bir görüntüleme ekranına sahiptir. Ancak, düz panel monitörlerin ekran boyutu gerçek boyutudur.

İlginizi Çekebilir: İnceleme yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Monitör boyutunu ölçmek için başka bir yol daha var.

İlk olarak, monitör ekranının uzunluğunu ölçün. Ardından, görüntüleme ekranının genişliğini aynı şekilde ölçün.

24 vs 27 vs 32 İnç Monitör Boyutu Karşılaştırması

Farklı boyutlardaki tüm monitörlerin bazı önemli farklılıkları vardır. Boyut fiyat etiketinin yanı sıra, izleme deneyimini de çok değiştiriyor.

 1. Fiziksel Boyut

Boyutlar farklı olacaktır. Ancak, daha önce de söylendiği gibi, düz panel monitörün boyutu, izlenmeyen alanlarını da içerir. Yani, gerçek izleme uzunluğu aynı olmayacaktır!

 • 24 inçlik monitör 21,3 inç uzunluğa ve 12,8 inç genişliğe sahip olur.
 • 27 inçlik monitör 24,2 inç izleme uzunluğuna ve 14,4 inç görüntüleme genişliğine sahip olur.
 • 32 inçlik monitör izleme uzunluğu 28,1 inç ve görüntüleme genişliği 16,9 inçtir.

Yukarıdaki verileri kontrol ederseniz, 32 inçlik monitörün en yüksek görüntüleme alanına sahip olduğunu görürsünüz.

 1. Çözünürlük

Bir monitörün çözünürlüğü, izleme deneyimini belirlemede çok önemli bir noktadır. Her monitör farklı bir çözünürlüğe sahiptir. Bu ekrandaki piksel dağılımı ve piksel yoğunluğu ile yakından ilgilidir. Bu, ekran ne kadar büyükse, pikselin o kadar yoğun olduğu anlamına gelir. Piksel yoğunluğu ve boyutu da resim kalitesini etkiler. Daha küçük piksellerle ayrıntılı ve daha canlı bir görüntü elde edersiniz.

 • 24 inç monitör için çözünürlük, 1080p veya tam HD çözünürlükle 1920×1080’dir.
 • 27 inçlik bir monitör, 1440p veya hatta 4K çözünürlük en boy oranı olarak 2560 x 16000 sekizinci en boy oranına sahip olur.
 • 32 inçlik monitör, 4k çözünürlüğe sahip 3840 x 2160 en boy oranına sahip olacaktır.

Gördüğünüz gibi, 24 inç monitör en düşük çözünürlük boyutuna sahip. Daha yüksek çözünürlükleri kabul edebilir, ancak bu durumlarda yazılım daha yüksek çözünürlüklü görüntüleri desteklemeyebilir. Bunun nedeni yüksek çözünürlüklü bir görüntünün piksel boyutunun bu kadar küçük bir boyut için bunaltıcı hale gelmesidir.

Hangi Monitörü Seçmelisiniz- En İyi Monitör Boyutu Hangisidir?
Hangi Monitörü Seçmelisiniz- En İyi Monitör Boyutu Hangisidir?
 1. Ekran Görüntüsü ve Metin Ölçekleme
 • 24 inç monitörler için Metin ölçekleme, monitör ve ekran boyutundan daha büyüktür. Çünkü küçük boyutlu metinler gözlerinizi yoracaktır. Bu nedenle, gözlerinizin nesneleri çok fazla kısmadan görebilmesini sağlamak için metin boyutu daha büyük tutulur.
 • 27 inçlik monitörün ekran boyutu 24 inç monitörlere kıyasla biraz daha küçüktür.
 • 32 inçlik monitörlerde, ekran boyutu çok önemli değil çünkü en yüksek çözünürlüğe sahipsiniz ve ekran boyutunu tercihinize göre değiştirebilirsiniz.
 1. Yazılım

Yazılım, yüksek çözünürlüklü oyunlar oynuyorsanız veya cihazı normal kodlama veya diğer gelişmiş programlama işleri için kullanıyorsanız önemli olacaktır.

Daha fazla bilgi için https://www.teknoseo.com/ adresimizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz