Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Google’ı Kim İcat Etti

Google’ı Kim İcat Etti

0
Google'ı Kim İcat Etti
Google'ı Kim İcat Etti

Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın kurucu babasıydı. Şirketi 1998 yılında Menlo Park, California, ABD’de kurdular. Google’ın genel merkezi ABD’dedir.

Google Şirketi nasıl ortaya çıktı?

Larry Page ve Sergey Brin’in Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde Doktora derecelerini yaparken Google’da projeye başladıkları yıl 1996 idi. Google arama motorunun Kodunun çoğu proje sırasında Scott Hassan tarafından yazılmıştır, ancak Google’ın kuruluşundan önce projeden ayrılmıştır. Mesleğini Robotik alanında seçmiş ve 2006 yılında Willow Garage’ı kurmuştur.

Daha önce Google’ın adı ” BackRub ” idi.”, bir sitenin değerini tahmin etmek için geri bağlantıları kontrol etmek için kullanılırdı. Daha sonra, onu çok fazla bilgi sağlamak anlamına gelen Google olarak değiştirdiler. Projeye katkıda bulunan diğer isimlerden bazıları Rajeev Motwani ve Terry Winograd’dır. 1998 yılında yayınlanan arama motorunun ilk prototipi olan PageRank’te yazılmıştır.

Google'ı Kim İcat Etti
Google’ı Kim İcat Etti

“Google” adı nereden geldi?

Google’ın mucitlerinden biri olan Sergey Brin, Google’ın logosunu tasarladı. Google başlığı, 1 ile sembolize edilen ve ardından 100 sıfırın geldiği bir sayıyı ifade eden googol kelimesinden alınmıştır. Google’ın Yatırımcıları

Google’ın kurulduğu sıralarda, Ağustos 1998’de Sun Microsystems’in kurucu ortağı Andy Bechtolsheim gibi bazı yatırımcılar tarafından finanse edildi ve 100.000 $ yatırım yaptı. 1998’deki diğer yatırımcılar, amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos ; Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimi profesörü David Cheriton ; ve girişimci Ram Shriram.

Google, bu ilk yatırımcıların yanı sıra arkadaşlarının ve ailesinin de yardımıyla fonu yaklaşık 1.000.000 $ topladı ve bu meblağla Google, California, Menlo Park’ta ilk mağazasını açtı. Ancak 1998 yılı sonu ve 1999 yılı başlarında daha fazla yatırımcının finansmanı yoluyla  25 milyon dolarlık yeni bir fon topladı .

Menlo Park’tan sonra, Google Company’nin ofisi Mart 1999’da Palo Alto’ya taşındı ve burada Yahoo! 2000 yılında Googolplex olarak bilinen yeni şubesini California’da 2003 yılında açtı. 2001 yılında Google’ın yatırımcıları yönetimi güçlendirmek için Eric Schmidt’i Google’ın yeni Başkanı ve CEO’su olarak işe aldı.

2004 yılında Şirket halka açık hale geldi. Ardından Şirket, 1.67 milyar dolarlık hissesini sattı. Daha sonra Google, 1.65 milyar dolar değerinde YouTube’u ve 3.1 milyar dolar değerinde çift tıklama satın aldı. Google’ın günlük arama sayısı 3 milyara yükseldiğinde Google, iş yükünü daha verimli bir şekilde ele almak için dünya çapında 11 veri merkezi daha yaptı.

Google Şirketi, aşağıdakiler gibi birkaç şirket daha satın aldı; Mayıs 2012’de 12,5 milyar dolar değerinde Motorola mobilite ve Haziran 2013’te 966 milyon dolar değerinde Waze’yi aldı.

Şirket, 19 Eylül 2013’te Calico’yu piyasaya sürdü. Apple Inc.’in Başkanı Arthur Levinson Şirketi yönetti. Google, DeepMind’ı da satın aldı 26 Ocak 2014 tarihinde bir yapay zeka ve robotik topluluğu olan teknolojiler.

 

2017, 2018 ve 2019 yıllarında şirket, cinsel taciz nedeniyle yaklaşık 20.000 çalışanını işten çıkardı. Google, 3 Haziran 2019’da bir oyun platformu olan Google Stadia’yı piyasaya sürdü. Aynı yılın Aralık ayında Bill Ready, Google’ın yeni ticaret şefi oldu. Ancak 2020’de pandemi nedeniyle Google işe alımlarını yavaşlattı. Aynı yıl Google Drive, Youtube ve diğer uygulamalar gibi hizmetleri kesintiye uğradı ancak saatler içinde çözüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz